10 rad: jak kupować używany samochód?

Zakup samochodu to ważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć, gdyż zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem. Nie każdego z nas stać na nowy samochód. Stąd też wielu z nas zamiast w salonie, woli kupić samochód używany, znacznie tańszy. Ofert nie brakuje i wybór jest jest bardzo duży. Poniżej przedstawiamy wam 10 rzeczy, na które warto zwracać uwagę kupując samochód używany, i opiszemy jakimi zasadami warto się przy tym kierować.

  1. Zdefiniuj czego szukasz

Pierwszym krokiem będzie zdefiniowanie Twoich oczekiwań co do samochodu, którego szukasz. Określ swój budżet; uwzględnij w tym budżecie tez dodatkowe koszty, czy to w trakcie zakupu (ewentualne przeglądy, konsultacje), czy też po zakupie (rejestracja samochodu, podatek, itp.).
Określ markę samochodu, model, rocznik, podstawowe parametry. Takie zawężenie pola poszukiwań pomoże przeprowadzić Ci sprawniejszą selekcję.

  1. Dobrze dobierz oferty

Ofert używanych samochodów jest całe mnóstwo, i ważne aby w tym multum znaleźć te, które są dla nas najkorzystniejsze. Ważne, żeby podchodzić do tego z rozsądkiem i realną oceną sytuacji. Do superofert, czyli samochodów z bardzo niskim przebiegiem, a mających swoje lata, lub w cenie znacznie poniżej ceny rynkowej, należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, a nawet brakiem zaufania. Nie ma cudów, za taką atrakcyjną ofertą może stać wiele niespodzianek. Warto rozeznać się w cenach rynkowych dla wybranego modelu, w Polsce i na zachodzie Europy, żeby mieć punkt odniesienia. I w końcu, warto wybrać ostatecznie 6-7 ofert dla nas najciekawszych, i dokładnie się z nimi zapoznać, a nawet obejrzeć wszystkie te samochody (jeśli mamy taką możliwość). Nie warto bazować na jednej ofercie, bardzo ważne jest porównanie.

  1. Obejrzyj auto

samochód-używany-zakup-auto-pojazd-porady-rady-jak-kupowaćJeśli mamy już samochód (lub kilka podobnych aut, z kilku ofert), który nas interesuje, kluczowym punktem będzie jego obejrzenie. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim należy sprawdzić czy właściciel nie ukrywa przed nami wypadków lub kolizji, które pojazd mógł mieć, które mogłyby znacznie obniżać jego wartość. Zwróć uwagę na lakier, i ewentualne zmiany w jego odcieniu, na wgniecenia, zarysowania. Sprawdź, czy samochód nie posiada elementów, które nie są dla niego oryginalne (np. szyba), śladów farby na uszczelkach, a także zwróć uwagę na ogumienie. Porozmawiaj ze sprzedającym, i zrób wywiad, czy jest on pierwszym właścicielem (to najlepsza opcja), a jeśli nie to od kiedy jest w posiadaniu pojazdu (jeśli dopiero co go nabył, i już chce sprzedać, to istnieje ryzyko, że z samochodem coś jest nie tak).

  1. …także w środku

Samo obejrzenie z zewnątrz może niewiele nam dać, i warto dokładnie przyjrzeć się wnętrzu auta. Tutaj przede wszystkim sprawdź ślady zużycia na kierownicy, pedałach, lewarku, skrzyni biegów, a także na tapicerce. Często sprzedający przekonuje nas, że pojazd był bardzo rzadko używany, a właśnie po tych elementach łatwo to rozpoznać. Zajrzyj do silnika, czy nie ma wycieków, sprawdź poziom oleju. Uwaga: błyszczący, wypucowany silnik w używanym samochodzie powinien być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak, i że właściciel może starać się coś ukryć. Pamiętaj, że nieuczciwi sprzedający często cofają liczniki, podając niewłaściwy przebieg. Trzymaj się przy tym zasady, że jeśli samochód jeździł mniej niż 15-20 tysięcy kilometrów na rok, jest to już podejrzane.

  1. Weź ze sobą ekspertasamochód-używany-zakup-auto-pojazd-porady-rady-jak-kupować

Na takie oględziny samochód, który planujemy zakupić, warto wziąć ze sobą kogoś kto dobrze się na tym zna. Warto zadbać o to, żeby rzeczywiście był to ekspert: mechanik, blacharz, ewentualnie ktoś kto ma za sobą wiele transakcji kupna samochodów. Spojrzenie okiem fachowca może dać bardzo dużo i pozwoli wychwycić aspekty, na które Ty być może nie zwróciłbyś uwagi. Bądź przy tym rozważny przy doborze towarzysza. Bardzo często popełnianym błędem jest zakup samochodu w towarzystwie pseudo fachowców, czyli na przykład członka rodziny, który twierdzi, że Cię wspomoże, ale w rzeczywistości zna się na temacie tylko powierzchownie.

  1. Jazda próbna jest kluczowa

Wiele osób nie przykłada wystarczającej wagi do jazdy próbnej, a przecież to właśnie wsłuchanie się w silnik, zobaczenie jak samochód reaguje na trasie jest sprawą kluczowej wagi. Warto przy tym sprawdzić samochód w normalnym użytkowaniu (nie chodzi o to, żeby szaleć nim na drodze). Można gdzieś na bocznej, lub osiedlowej drodze puścić kierownicę, zobaczyć czy nie znosi samochodu na bok. Sprawdź hamulce, układ kierowniczy i skrzynie biegów. Jeśli jest z Tobą ktoś, kto lepiej od Ciebie zna się na pojazdach, poproś go, żeby on też się przejechał, spróbował wychwycić ewentualne drobne wady.

  1. Zrób badanie techniczne

samochód-używany-zakup-auto-pojazd-porady-rady-jak-kupowaćJeśli jesteś bliski podjęcia decyzji o zakupie oglądanego pojazdu, warto zabrać taki pojazd na krótkie badanie techniczne. Pozwoli ono zajrzeć pod samochód, a często podwozie bardzo dużo może nam powiedzieć o pojeździe i jego historii. Pozwoli również sprawdzić pracę silnika, i wychwycić ewentualne uszkodzenia. Jest to wydatek od stu do kilkuset złotych (w zależności od rodzaju diagnostyki), ale warto na taki wydatek się zdecydować. Kupując samochód z wadami, uszkodzeniami, których nie wyłapiemy, ostatecznie będziemy musieli wpompować w niego znacznie więcej pieniędzy. Ważna uwaga: zabierz samochód do warsztatu, centrum diagnostyki, który sam wybierzesz, a nie tego, który może wskazywać Ci sprzedający. Taki ekspert może okazać się nierzetelny.

  1. Sprawdź numer VIN

Wiele osób kupujących samochód nie zdaje sobie sprawy, że każdy pojazd posiada unikalny, 17-znakowy numer identyfikacyjny VIN. Na jego podstawie określić można: markę, model, rok produkcji, numer seryjny, rodzaj silnika, a nawet liczbę wypadków w których uczestniczył. Informacje na ten temat znajdziemy w bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu. Jest bardzo ważne, żeby sprawdzić, czy numer na nadwoziu zgadza sie z tym z dokumentów samochodu.

  1. Sprawdź czy auto nie jest kradzione

Wielu z nas zakłada z góry, że właściciel, czy też sprzedawca w komisie, jest uczciwy. Jednak warto zachować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli nie kupujemy samochodu od znajomego lub rodziny, co do których rzeczywiście możemy mieć pewność, naprawdę warto sprawdzić czy pojazd nie figuruje w policyjnych rejestrach aut kradzionych. Możemy złożyć takie zapytanie na najbliższej komendzie. Jest to bardzo ważny krok, gdyż już po zakupie, gdyby okazało się, że samochód był kradziony, możemy mieć bardzo dużo problemów; a nawet możemy zostać ukarani za paserstwo.

  1. Wykonaj wszystkie kroki formalnesamochód-używany-zakup-auto-pojazd-porady-rady-jak-kupować

Pamiętaj, że umowa kupna-sprzedaży powinna zostać sporządzona na piśmie (jeśli będziesz kupował w komisie, otrzymasz natomiast fakturę). Nie gódź się na zaniżanie wartości na umowie, podaj taką wartość po jakiej rzeczywiście kupujesz. Następnie wykonaj wszelkie czynności urzędowe, takie jak opłata podatku od czynności cywilnoprawnych (2 procent wartości samochodu); masz na to 15 dni od zakupu. Następnie w ciągu 30 dni musisz zarejestrować auto w urzędzie miasta.