250 tys. samochodów bez OC w Polsce!

Obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej (OC) ma w Polsce każdy właściciel zarejestrowanego samochodu, nawet jeśli stoi on zepsuty w garażu. Jednak, obowiązek to jedno, a rzeczywistość to niestety co innego. Według danych z 2014 r. podanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po polskich drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jeździ już ponad 250 tys. pojazdów, co stanowi ok. 1% wszystkich zarejestrowanych pojazdów w Polsce, a liczba ta wciąż rośnie! Dlaczego tak duży odsetek Polaków nie ubezpiecza się i z jakimi konsekwencjami może się to wiązać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o polisie ubezpieczeniowej na samochód.

 

Czym różni się OC od AC?Czym różni się OC od AC?

Ubezpieczenie cywilne (OC) – jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów. Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z całego ciężaru odpowiedzialności finansowej wobec osoby, której wyrządziłeś szkodę podczas wypadku, czy kolizji prowadząc samochód. Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel.

Autocasco (AC) – dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych wraz z ich wyposażeniem od zdarzeń losowych, takich jak wypadek czy kolizja z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem; uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta; kradzież lub usiłowanie kradzieży pojazdu, jego części lub tzw. wyposażenia dodatkowego; pożar lub wybuch; działanie zjawisk atmosferycznych (powodzie, huragany, uderzenia pioruna, lawiny, itd.).

 

W przypadku zakupu ubezpieczenie OC i AC większość firm ubezpieczeniowych udziela bardzo atrakcyjnych rabatów.

 

Dlaczego nie ubezpieczamy się?

Dla właściciela samochodu brak ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może być sposobem na oszczędności i obniżenie kosztów amortyzacyjnych samochodu. Jednak, według specjalistów jest to przejaw głupoty, niewiedzy albo kompletnego braku wyobraźni. Spowodowanie wypadku może skończyć się koniecznością zwrotu odszkodowania, a kwoty mogą być czasami milionowe. Pamiętaj, że o wypadek na drodze jest nietrudno… Wystarczy tylko chwila nieuwagi albo błąd innego uczestnika ruchu (kierowcy albo pieszego). Przez 30 lat możesz jeździć bezpiecznie, a potem może wydarzyć się wypadek, który doprowadzi Cię do bankructwa.

 

Kim jest kierowca bez OC?Kim jest kierowca bez OC?

Jak nie trudno się domyślić, jest to grupa osób najbardziej skłonnych do ryzyka – młodzi mężczyźni. Zgodnie ze statystykami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kierowca bez OC to najczęściej mężczyzna mający do 25 lat i słabo zarabiający (średni dochód na głowę w rodzinie nie przekracza 500 zł). Najczęściej jeździ on Fiatem lub Oplem i można go spotkać w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Jest więc to typ osobowości, który lubi ryzykować i jest pozytywnie nastawiony. Nie przyjmuje do wiadomości, że będzie złapany, skontrolowany czy spowoduje wypadek. Drugą, podobną grupę stanowią osoby, które myślą, że mało ryzykują, bo jeżdżą bezpiecznie i powoli, a dzięki temu, że nie wykupiły polisy, przez lata udało im się zaoszczędzić wiele tysięcy złotych. Z jednej strony, brakuje im wyobraźni, ale z drugiej, często są też nieświadome kar, jakie grożą za brak ubezpieczenia, słabo orientują się w przepisach i nie znają terminów na zawarcie umowy na ubezpieczenie. W szczególności dotyczy to osób, które kupują nowy samochód, albo używany, któremu już kończy się ubezpieczenie.

 

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia?

Kara za brak ubezpieczenia

Kara za brak ubezpieczenia jest tak naprawdę najmniej dotkliwą karą i oczywiście nie jedyną, która może spotkać osobę nieubezpieczoną. Od 1 stycznia 2014 r. pełna kara za brak OC dla auta osobowego wynosi do 3360 zł (jest to o 5% więcej wJakie kary grożą za brak ubezpieczenia? porównaniu do 2013 r.). Wysokość kary ustalana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia w Polsce i dla właścicieli samochodów osobowych wynosi dwukrotność, a dla ciężarowych trzykrotność minimalnej płacy. Dotyczy to kierowcy, który zwlekał z wykupieniem polisy przez więcej niż dwa tygodnie. Natomiast, jeśli przerwa w opłacaniu składki nie przekracza trzech dni, właściciel pojazdu opłaca tylko 20% kary, a do dwóch tygodni połowę podstawowej stawki. Pamiętajmy, że coraz sprawniej działa baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, której dane służą do wykrywania przerw w opłacaniu OC. W roku 2012 do kasy UFG wpłynęło 16 mln zł, a 2013 już aż 26 mln zł z tytułu kar naliczonych za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

 

Odszkodowanie za spowodowanie wypadku

Tutaj jest pies pogrzebany. W przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia OC, kierowca musi z własnej kieszeni pokryć kwotę odszkodowania. Wysokość takiej kwoty zależy od wielu czynników, m.in. czy był to wypadek śmiertelny, czy były osoby ranne, jak ciężko ranne i gdzie doszło do wypadku. Należy pamiętać, że na wysokość odszkodowania składa się nie tylko naprawa samochodu, ale często też koszt rehabilitacji osoby poszkodowanej, specjalistycznego sprzętu, renty i odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, lub pieniądze wypłacane bliskim osób, które zginęły w wypadku. Kwota odszkodowania może wynieść w Polsce do 1,5 mln zł, a za granicą nawet do 5 mln euro. Np. jedynie w 2012 r. w Polsce doszło do 37 tys. wypadków, z czego aż 6 tys. (16%) spowodowali kierowcy, nie mający wykupionego OC, którzy musieli pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.

 

Nie wahaj się, ubezpiecz się i śpij spokojnie!Nie wahaj się i ubezpiecz się i śpij spokojnie!

Konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC jest przez wiele osób traktowana jako podatek, co nadaje temu ubezpieczeniu negatywny wydźwięk. Tymczasem polisa OC powinna być rozumiana w kategoriach parasolu bezpieczeństwa, który zapewnia ochronę właścicielowi samochodu przed finansowymi skutkami poczynionych szkód. Należy więc, przede wszystkim, zacząć od zmiany sposobu myślenia o polisie OC jak o podatku i skupić się na korzyściach, jakie ze sobą niesie i bezpieczeństwie, które zapewnia. Traktujmy OC jak koszt eksploatacji samochodu, podobnie jak koszt paliwa czy przeglądu. Podpisanie korzystnej polisy OC nie musi być skomplikowane ani drogie i coraz więcej osób przekonuje się o tym, wybierając ubezpieczenia komunikacyjne samodzielnie, korzystając np. z porównywarek ubezpieczeń, takich jak rankomat.pl, samochod.swiatubezpieczen.com, kalkulator.ubea.pl, wowpolisa.pl czy wiele innych. Wśród ubezpieczycieli panuje duża konkurencja i walczą oni o klienta ceną (obecnie ceny ubezpieczeń zaczynają się już od 177 zł). Jeżeli niedługo skończy się czas na wykupienie ubezpieczenia OC, a Ty nie masz na ten cel pieniędzy, nie ryzykuj i zwróć się o pomoc do Zaimo. Zaoferujemy pożyczkę osobistą szytą na miarę, dzięki której szybko pokryjesz najpotrzebniejsze wydatki. Pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa chroni Cię przed ryzykiem odpowiedzialności finansowej w przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkód. Nie ryzykuj i ubezpiecz się dla własnego komfortu psychicznego i bezpieczeństwa, gdyż w ciągu jednej sekundy możesz stracić majątek całego życia. Wiele osób jest przekonanych, że nic złego im się nie przydarzy, jednak należałoby porozmawiać z osobami, które już uległy wypadkom i zapytać, czy one też ich nie planowały.