4 polskie zabytki UNESCO, które musisz odwiedzić

Jest wiele miejsc w Polsce, które warto zwiedzić, jednak tylko nieliczne z nich mają status zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomimo, że przeszłość naszego kraju jest bardzo burzliwa, wiele obiektów i miejsc zachowało swoje dawne piękno, które do dziś możemy podziwiać. Polska jest jednym z pierwszych państw, których zabytki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Posiadamy aż 14 zarejestrowanych dóbr, co daje nam 9. miejsce w Europie i 15. na świecie. W Zaimo przygotowaliśmy dla ciebie listę 4 wyjątkowych miejsc w Polsce, które koniecznie musisz odwiedzić.

Stare Miasto w KrakowieStare Miasto w Krakowie

Krakowska starówka została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku, jako jeden z pierwszych 12 miejsc na świecie. Krakowski rynek jest największym tego typu obiektem w Europie, na którym znajdują się między innymi Sukiennice i Bazylika Mariacka z ołtarzem Wita Stwosza, z której możemy usłyszeć słynny hejnał mariacki. Oprócz zapierającego dech w piersiach rynku, w zabytkowym centrum Krakowa znajdziemy wiele pięknych kamienic, pałaców i kościołów. To średniowieczne miasto położone nad Wisłą było niegdyś otoczone zespołem fortyfikacji, z których do dziś możemy podziwiać np. Barbakan, czy fragmenty murów z Bramą Floriańską i basztami Pasamoników. W miejscu dawnych murów obronnych, wałów i fos znajdują się Planty Krakowskie, które zawsze są pełne spacerowiczów, czy mieszkańców Krakowa uprawiających różnorodne sporty. Stolica Małopolski jest pełna wyjątkowych miejsc, które trzeba zobaczyć. Uniwersytet Jagielloński, katedra na Wawelu, gdzie pochowani są królowie Polski, czy żydowska dzielnica Kazimierz to tylko niektóre z wielu magicznych miejsc, których nie możesz pominąć podczas wizyty w tym malowniczym mieście.

Auschwitz-BirkenauAuschwitz-Birkenau

Był to największy obóz zagłady III Rzeszy, gdzie podczas II wojny światowej dokonano masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów, 150 tysięcy Polaków i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości. Te obozy są świadectwem masowego ludobójstwa i niesamowitego ludzkiego cierpienia, spotęgowanego widokiem umierających towarzyszy. Warto przynajmniej raz w życiu zwiedzić ten nazistowski obóz koncentracyjny i zdać sobie sprawę z okrucieństwa, jakiego doświadczyli tam więźniowie. W Oświęcimiu znajdują się 2 obozy: Auschwitz I – powstały w 1940 roku i Auschwitz II – Birkenau. Ogromne wrażenie robią ekspozycje muzealne takie jak tysiące oprawek do okularów, setki kilogramów ludzkich włosów, czy stosy walizek więźniów podpisanych ich imionami. Oba obozy zostały w dużej części udostępnione zwiedzającym, jednak dla osób poniżej 14 roku życia wstęp jest zabroniony.

Zamek Krzyżacki w MalborkuZamek Krzyżacki w Malborku

Kolejnym obiektem wartym zwiedzenia jest Zamek w Malborku wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Jest najpotężniejszą ceglaną budowlą tego typu w Europie. Po całkowitym zniszczeniu podczas II wojny światowej, zamek został odrestaurowany na podstawie zgromadzonej dokumentacji. Kompleks zamkowy składa się z 3 budowli i zajmuje około 20 ha. Był dawniej siedzibą Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Obecnie w zamku odbywają się przeróżne uroczystości takie jak turnieje rycerskie, inscenizacje bitw, czy inne niezwykłe widowiska.

Puszcza BiałowieskaPuszcza Białowieska

Jest to jedyny polski obiekt przyrodniczy na liście UNESCO, który jest ostatnim naturalnym ekosystemem leśnym w Europie o tak wyjątkowej i niespotykanej faunie i florze. Średni wiek drzew występujących w puszczy to 126 lat. W Białowieskim Parku Narodowym żyje największa liczba żubrów nizinnych. Oprócz potężnych żubrów, możemy tu spotkać przede wszystkim wilki, wydry, rysie oraz inne ciekawe gatunki zwierząt.

Masz ochotę zwiedzić te ciekawe miejsca, ale brak ci pieniędzy? Sprawdź naszą ofertę szybkich pożyczek online i ruszaj w drogę!