5 miejsc w Polsce, do których warto pojechać na wakacje

Piramidy w Egipcie, tajemnice Tunezji, plaże Morza Czarnego, podwodny świat Karaibów, uroki Chorwacji, piękno Balatonu – to wszystko Polacy znają, rozkoszują się, opowiadając o zagranicznych wakacyjnych wojażach. Tych, którzy odrzucili uroki obcych miejsc na rzecz poznawania własnej ojczyzny traktują, nierzadko, z wyższością. Tymczasem nasz kraj skrywa piękno dostępne dla tych, którzy zdecydują się ruszyć polskimi szlakami. I to nie tylko tymi znanymi. Morskie Oko, Tatry, Kraków, Gdańsk, Mikołajki urzekają, lecz nie są to jedyne zakątki, które warto zobaczyć. A więc teraz dla każdego coś atrakcyjnego, choć niekoniecznie bardzo obleganego przez rodzimych i obcych turystów.

Górskie wędrówki

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie urlopu poza górami dwie propozycje. Góry Opawskie leżą tuż przy naszej południowo-zachodniejGórskie wędrówki granicy. Niewysokie szczyty pozwalają cieszyć się niezbyt wyczerpującymi spacerami wśród cudownej zieleni, szemrzących strumyków po nieźle przygotowanych i oznaczonych szlakach. Polecam Cichą Dolinę. Można z niej wyruszyć na kilkugodzinną wycieczkę ukoronowaną nie tylko zdobyciem szczytu (Biskupia Kopa), ale też niezwykłego smaku żurku w górskim schronisku. Ci, dla których wygoda i dodatkowe atrakcje w postaci basenu, spa czy parku linowego są warunek koniecznym, by dobrze się zrelaksować, mogą zatrzymać się w Jarnołtówku lub w Pokrzywnej (tuż obok Głuchołazy ze wspaniałym mikroklimatem). Druga (prawie) górska podpowiedź (najwyższy szczyt 391,5 m) to Roztocze, będące ciągle nieodkrytą przez rodaków cudowną do wędrówek po leśnych bezdrożach krainą. Nie wolno ominąć Zamościa z jego renesansowym zamkiem, Krasnegostawu, Zwierzyńca, Biłgoraju czy Szczebrzeszyna (tam wszak chrząszcz brzmi w trzcinie, czekając na turystów i podróżników).

Leśne wędrówki

Zwolenników wakacyjnych peregrynacji po nizinach warto zachęcić do spędzenia letnich dni w Spale. Miejscowość ma swoje tradycje wywodzące się przede wszystkim z okresu międzywojnia; tu rezydował, polował, m.in. Ignacy Mościcki. Obecnie miejscowość słynie z corocznych dożynek prezydenckich oraz Centralnego Ośrodka Sportu. Ale to nie są jej największe atuty. Położona w centrum Polski zachęca do spotkań z przyrodą przede wszystkim przepięknymi lasami puszczy nadpilickiej, po ścieżkach której można maszerować niemal bez końca, ciągle podziwiając zdolności natury do kształtowanie tego, co wydaje się czasem niemożliwe. Zmęczeni lasem mogą zajrzeć do bunkrów w Konewce, Niebieskich Żródeł, Skansenu rzeki Pilicy, spojrzeć na karty historii, pochylając się nad grobem Hubala, albo raczyć pięknem bazyliki w Studziannej. Na przybyszy czekają pokoje dawnego FWP albo niezłej klasy hotele i miejsca noclegowe.

Turyści, którzy nie mogą żyć bez wody, powinni zatrzymać się na Kaszubach, które „giną” w cieniu Mazur a przecież ich wyjątkowe jeziora położone pośród lasów zachęcają do leniwego korzystania z kąpieli słonecznych i sportów wodnych. Aby się nie nudzić nadto na plaży można, przy nieco gorszej pogodzie, odwiedzić Bytów, Kościerzynę czy fantastycznie odrestaurowany rynek w Chojnicach, a także poznać tajemnice i uroki Szwajcarii Kaszubskiej. Pokonując kaszubskie szosy warto zatrzymać się w Szymbarku i poznać tajemnicę domu do góry nogami!

Co najważniejsze – wakacje, w czasie których omijamy najpopularniejsze polskie kurorty i miejscowości wcale nie muszą być drogie! W Górach Opawskich znajdziemy kwatery za 30-40zł od osoby, 5-osobowy domek na Kaszubach można wynająć już od 150zł/dobę. Trzeba do tego oczywiście doliczyć koszty benzyny, jednak ten wydatek może pomóc nam sfinansować Zaimo – towarzysz podróży, wspierający mądre decyzje, szczególnie te związane z zaciągnięciem szybkiej pożyczki na wymarzone, polskie wakacje.