Bezpieczeństwo bankowości w Internecie

Bezpieczeństwo-bankowości-w-InternecieW ostatnich latach odnotowuje się szczególnie duże zainteresowanie konsumentów bankowością internetową. Oznacza to, że coraz więcej osób decyduje się na dostęp do swojego rachunku bankowego w sieci, jak również dokonuej większość transakcji za pośrednictwem Internetu. Na taką tendencję am także wpływ większa dostępność Internetu w wielu polskich domach oraz nowocześniejsze podejście zarówno banków, jak i Polaków do pojęcia bankowości.

Na co uważać?

Na początek należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą się w pierwszej kolejności wystrzec niebezpieczeństwa. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę an zamieszczanie prywatnych danych osobowych oraz bankowych w pozornie bezpiecznych miejscach, tj. na komputerze, lub w skrzynce mailowej. Loginy i hasła do rachunków bankowych w Internecie, czy wszelakich kont, które posiadamy, powinny znaleźć się przede wszystkim w naszej pamięci, lub umieszczone w tylko nam znanych, bezpiecznym miejscu. Ze względu na niebezpieczeństwo atakiem hakerskim, nie warto ryzykować, zapisując te dane na serwerze komputera. Jednocześnie z należytą ostrożnościa należy podchodzić do wszelkich maili, nazywanych potocznie spamem, których otrzymujemy dziesiątki na swoją skrzynkę mailową. Warto mieć świadomość tego,że wiele z takich wiadomości jest istotnym zagrożeniem dla naszego kompuetra, ponieważ została wygenerowana przez oszustów internetowych. Po kliknięciu w link wysłany przez hakera, jestesmy przekierowywani często do strony łudząco podobnej np. do naszej placówki bankowej, która wymaga od nas podania naszych danych osobowych i danych logowania do rachunku bankowego. W takiej sytuacji zawsze należy wcześniej skontaktować się z infolinią placówki swojego banku i upewnić co do zasadności i uczciwości otrzymanej wiadomości na adres email. Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest zabezpieczenie komputera specjalistycznym programem antywirusowym, który ochroni nas przed niespodziewanym atakiem hakerskim i pozwoli na zniwelowanie zagrożenia. W momencie tworzenia hasła do naszego konta, warto przyłożyć się do tego z największą pieczołowitością. W tym celu należy zadbać o odpowiednią ilość różnorodnych znaków, a hasło nie może kojarzyć się bezpośrednio z danymi osobowymi posiadacza konta. Jednocześnie nie zapominajmy o tym, by hasło było unikalne. Nie stosujmy tych samych haseł do wszystkich kont, w których jesteśmy posiadaniu.

Pożyczki w internecie

W ostatnich miesiącach notuje się zwiększone zainteresowanie pożyczkami oferowanymi w sieci. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z faktu, iż  nadal lwia część społeczeństwa polskiego, nie ma dostępu do uzyskania kredytu w banku. Co więcej, w Internecie jest coraz więcej zaufanych firm oferujących konkurencyjne kredyty- zarówno krótkoterminowe, jak i na dłuższy okres spaty. W Zaimo każdy może aplikować o pożyczkę do 10 000 zł na 24 spłaty ratalne. Niestety również wśród firm pożyczkowych znajdują się oszuści, którzy chcą wyłudzic pieniądze od klientów. Warto więc korzystać  wyłącznie z ofert firm, które ciesza się nienagannymi opiniami wśród klientów, jak również tych, które nie stosują żadnych ukrytych opłat. Należy dokłądnie zapoznać się z umową ramową pożyczki, przezd jej podpisaniem. Dzięki temu każdy ma szansę uchronić się przed nadprogramowymi opłatami doliczanymi do kredytu.

Autor: Irena Kaczmarek