Bezpieczeństwo danych osobowych podczas zakupów online

Jak wiemy każdego dnia coraz więcej osób kupuje przez Internet. Jest to niezwykle wygodna i szybka forma zakupów, które możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Co więcej, w Internecie możemy znaleźć produkty ze wszystkich zakątków świata i, co najważniejsze, w atrakcyjnych cenach. Jedyne co potrzebujemy to karta kredytowa, czy debetowa i zakupy gotowe. Przy wszelkiego rodzaju transakcjach niezbędne jest podanie naszych danych osobowych, jak i numeru karty i kodu umieszczonego na jej odwrocie. Wielu z nas wpisuje wszystkie te informacje bez upewnienia się, że nasze dane są bezpieczne na danej stronie internetowej. Trzeba być jednak świadomym, że istnieje mnóstwo e-commerce, które nie są godne zaufania. W związku z tym powinniśmy być ostrożni i przed jakąkolwiek płatnością online dokładnie sprawdzić stronę, z której korzystamy, jak i mieć na uwadze komputer, którego używamy w tym celu. Pamiętajmy, że zabezpieczenia na stronie e-sklepu to nie wszystko. Powinniśmy przestrzegać również ogólnych zasad bezpieczeństwa i zachować ostrożność podczas zakupów online poza domem.

Jak być pewnym, że nasz dane są bezpieczne? W Zaimo podpowiemy ci na co zwrócić uwagę przy zakupach online, by były one komfortowe i bezpieczne.
Rady dotyczące bezpiecznych e-płatności

Rady dotyczące bezpiecznych e-płatności

  1. Podczas zakupów online, nie korzystaj z kawiarenek internetowych, czy innych podobnych miejsc. W tym celu używaj jedynie twojego komputera, który zapewni ci większe bezpieczeństwo i prywatność. Tylko w ten sposób możesz być pewny, że sprzęt jest chroniony programami antywirusowymi i ma zainstalowane legalne oprogramowanie.
  2. Przed dokonaniem płatności internetowej, upewnij się, że jest ona realizowana za pośrednictwem szyfrowanego połączenia. Jak to sprawdzić? W bardzo prosty sposób. Po lewej stronie adresu strony internetowej powinien się znajdować symbol kluczyka, bądź kłódki. Poza tym, musimy sprawdzić, czy adres strony internetowej, z której korzystamy zaczyna się od https:// zamiast http://.
  3. W żadnym wypadku nie podawaj kodu PIN. Nieuczciwi sprzedawcy internetowi mogą chcieć go od ciebie wyłudzić. Nie wierz w informacje o tym, że aby zakończyć płatność internetową niezbędny jest PIN do twojej karty. Jedyny kod, jaki musimy podać podczas e-płatności jest ten, który widnieje na odwrocie naszej karty (CVV2 lub CVC2).
  4. Dokonuj zakupów jedynie u wiarygodnych e-commerce. Sprawdź, czy wszystkie informacje dotyczące firmy są poprawne. Oprócz tego, warto poszukać komentarzy i opinii na temat danego sprzedawcy i jego produktów. Pamiętaj również o dokładnym zapoznaniu się z warunkami dostawy i zwrotu towaru. W ten sposób unikniesz niemiłych niespodzianek i dodatkowych kosztów.
  5. Warto poszukać na stronie internetowej sklepu, gdzie dokonujemy zakupów, zakładkę o nazwie „Polityka prywatności,” czy podobnie brzmiącej sekcji, gdzie znajdziemy tam wszelkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa naszych danych osobowych. W przypadku Zaimo, na stronie dotyczącej polityki prywatności w przejrzysty sposób opisujemy zbieranie i przetwarzanie naszych danych osobowych, jak i dostarczamy innych dodatkowych informacji oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszej polityki prywatności.
  6. Zachowaj wszystkie e-maile potwierdzające realizację zakupów i te informujące nas o przebiegu ich dostawy. Nie kasujmy również wszelkiego typu korespondencji, którą wymieniliśmy ze sprzedawcą. W przypadku reklamacji zakupionego towaru te e-maile posłużą nam jako dowód.
  7. Dobrym pomysłem jest również ustalenie dziennego limitu płatności dla naszej karty. W ten sposób przy ewentualnej kradzieży nie stracimy wszystkich pieniędzy.Ciekawe sposoby na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas zakupów online

Ciekawe sposoby na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas zakupów online

Usługa 3D Secure

Stosunkowo nowym rozwiązaniem oferowanym przez wiele banków jest usługa 3D Secure, która zwiększa bezpieczeństwo przy płaceniu kartą. Owa usługa jest dostępna dla posiadaczy między innymi kart Visa i Mastercard wydawanych klientom banków. Korzystając z usługi 3D Secure podczas płatności online zostaniemy poproszeni o dodatkową weryfikację danych. Zamiast podawania trzycyfrowego kodu CVV2 zostajemy przeniesieni na stronę internetową, na której podajemy hasło. Ów kod został nam przesłany wiadomością SMS na numer komórkowy, który wcześniej podaliśmy w naszym banku (w niektórych przypadkach w celu weryfikacji jako posiadacz karty wymagany jest kod, który odczytujemy z naszego tokena). Ta wstępna autoryzacja transakcji jest przeprowadzana przez nasz bank, który po potwierdzeniu, że jesteśmy posiadaczami danej karty, kieruje naszą płatność do normalnej autoryzacji. Przy używaniu usługi 3D Secure należy pamiętać, że całkowitą odpowiedzialność za transakcję ponosi właściciel karty. Ponadto, płatności z opcją 3D Secure możliwe są jedynie w sklepach wspierających tą usługę – znajdziemy na ich stronach internetowych symbole „MasterCard Secure Code” lub „Verified by VISA.” Oczywiście możemy dokonywać zakupów korzystając z naszej karty również w sklepach, które nie wdrożyły tej usługi. W taki wypadku to sklep ponosi odpowiedzialność wszelkie nieuprawnione transakcje.

Usługa chargebackUsługa chargeback

Opcja chargeback dostępna jest u posiadaczy MasterCard lub Visa, które we współpracy z bankami oferują nam tą usługę. Jeśli dokonaliśmy zakupu wybranego przez nas towaru używając naszej karty kredytowej, a otrzymaliśmy w zamian coś zupełnie innego, czy też owa przesyłka do nas po prostu nie dotarła, nie musimy się martwić jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami karty z opcją chargeback. Często bywa tak, że nie sposób skontaktować się ze sprzedawcą, rozwiązać zaistniały problem i odzyskać pieniądze. W takich sytuacjach usługa chargeback pozwala nam na zgłoszenie sprawy w naszym banku, który po pozytywnym rozpatrzeniu naszego zgłoszenia przesyła nam pieniądze, które straciliśmy kupując u nieuczciwego sprzedawcy.

Kieruj się naszymi radami dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych, a na pewno unikniesz problemów przy płatnościach internetowych, czy innych niemiłych sytuacji. Pamiętaj również, że w Zaimo możesz czuć się w 100% bezpieczny. Oferujemy ci wysokie standardy bezpieczeństwa, które chronią twoje dane osobowe. Szyfrujemy wszystkie dane i zabezpieczamy je używając zapór i kodów dostępu, które z kolei muszą przejść przez wiele poziomów elektronicznego uwierzytelniania. Dla nas najważniejsza jest twoja satysfakcja i bezpieczeństwo, dlatego też dołożyliśmy wszelkich starań, żeby nasza strona działała nienagannie i chroniła wszelkie informacje, które nam dostarczasz. Wszystkie dane osobowe użytkowników są chronione technologią szyfrowania SSL. Chronimy prywatność użytkowników naszej strony internetowej w rozumieniu Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z 29 sierpnia 1997 (Dz.U. z 2015 roku, poz. 2135z późn. zm.). Stosujemy zaawansowane technologicznie i metodologicznie środki w celu zagwarantowania najwyższego bezpieczeństwa danych klientów. Ponadto, Zaimo nie udostępnia danych osobowych użytkowników osobom trzecim, bez podstawy prawnej. Co więcej, nasi klienci w każdym momencie mogą usunąć swoje dane z systemu Zaimo, wystarczy napisać maila: info@zaimo.pl lub skontaktować się z nami telefonicznie: +48 71 881 10 30. Jak widzisz, nasza polityka jest przejrzysta i stworzona z myślą o naszych klientach, którzy cenią sobie wysoką jakość naszych usług, dlatego też oferowane przez nas łatwe, szybkie i przejrzyste pożyczki cieszą się tak dużą popularnością wśród Polaków. Nie zwlekaj dłużej i zapoznaj się z naszą ofertą!