Bezpieczeństwo transakcji online

W świecie, w którym Internet towarzyszy każdemu z nas, na każdym kroku I w każdej chwili, trudno wyobrazić sobie czas, w którym nie było sieci, wszystko opierało się o to co realne, namacalne i rzeczywiste. Ludzie komunikowali się z sobą bezpośrednio, siedząc twarzą w twarz przy herbacie w kawiarni lub przy kuflu piwa w barze. Zakupy – jeszcze nie tak dawno nikt nie wpadłby na pomysł, by nowe ubrania, miksery czy odkurzacze kupować jednym kliknięciem. Dzisiaj stało się to normą, czymś tak codziennym, że nikt nawet nie zastanawia się, że  tym samym podejmuje decyzję nie dotykając przedmiotu, nie przyglądając się z bliska jego wadom i zaletom. I płacąc za niego wirtualnymi pieniędzmi, co do których nie ma pewności, czy są w 100% bezpieczne.

Ubezpieczenie płatności

ubezpieczenie płatnościCzy tę pewność możemy zyskać? W pewnym sensie – tak. Coraz częściej sklepy Internetowe kładą szczególny nacisk  na to, by pieniądze, które wpłacamy, dotarły do miejsca przeznaczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku serwisów aukcyjnych. Konsumenci mogą wtedy, za dodatkową opłatą, wybrać formę ubezpieczenia swojej transakcji, która daje im gwarancję, że nawet jeśli trafią na nieuczciwego sprzedawcę, który nie wyśle paczki zgodnie z umową, ich pieniądze nie przepadną – wrócą na jego konto.

Jak działa takie ubezpieczenie? Nie wymaga spisania żadnej umowy, wystarczy w odpowiednim momencie zaznaczyć zgodę na obciążenie dodatkowymi kosztami związanymi z ochroną transakcji. Te są relatywnie niewielkie – 5% wartości zakupów przy niewielkich kwotach i 3% przy tych już nieco wyższych. Spisano jednak szereg ograniczeń – nie każdy rodzaj zakupów można ubezpieczyć. Wyłączono na przykład bilety do kina czy teatru, artykuły spożywcze czy zakupy grupowe.  Jeśli otrzymamy paczkę zawierającą atrapę, bądź nie zostanie ona w ogóle dostarczona, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i zgłosić reklamację u nadawcy przesyłki. Warto pamiętać o dwóch elementach: w świetle polskiego prawa każdy towar możemy bez konsekwencji zwrócić po 10 dniach, mając pewność, że sprzedawca zwróci nam pieniądze (w przeciwnym wypadku złamie prawo). Ubezpieczenie płatności ma tę wadę, że w przypadku niedostarczenia zakupu, musimy zgłosić sprawę na policję. Dopiero zaświadczenie o złożeniu doniesienia będzie podstawą do wypłaty kwoty należnej z ubezpieczenia.

Kilka zasad bezpieczeństwa

By uniknąć kłopotliwych sytuacji, warto zadbać o bezpieczeństwo zakupów online. By wystrzec się przed niebezpieczeństwem, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim: ograniczone zaufanie do sprzedającego. Pod żadnym pozorem nie wolno dokonywać płatności z ogólnodostępnych komputerów.  Warto również zadbać o to, by korzystać wyłącznie z zaufanych serwisów – bez względu na to, czy chodzi o codzienne zakupy, czy korzystanie z ofert szybkich pożyczek online. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy serwis szyfruje wszystkie dane i chroni je, używając zapór i kodów dostępów, które muszą przejść przez wiele poziomów elektronicznego uwierzytelniania. Jako dobry przykład strony, która chroni dane i transakcje ze swoimi klientami można śmiało przywołać Zaimo – firmę oferującą bezpieczne chwilówki online.

Wniosek można wyciągnąć z tego jeden – ubezpieczenia istnieją i przy dużych zakupach warto z nich skorzystać, jednak najważniejszy jest zdecydowanie zdrowy rozsądek i wybór najlepszej witryny. To może uchronić przed wieloma kłopotami.