BIK – na korzyść czy na niekorzyść?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pożyczki w Zaimo otrzymujesz niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a w tradycyjnych bankach, a nawet niektórych firmach pożyczkowych musisz czekać tak długo? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie jest pies pogrzebany.

Co to jest BIK?Co to jest BIK?

Pożyczki w Zaimo można uzyskać bardzo szybko m.in. ze względu na to, że informacje zawarte w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, nie przesądzają o decyzji pożyczkowej. BIK został założony w obawie przed rosnącą liczbą kredytów zagrożonych brakiem spłat. Celem niniejszej organizacji jest, przede wszystkim, gromadzenie i przetwarzanie informacji o aktualnych zobowiązaniach, zadłużeniach czy też niewypłacalności potencjalnych kredytobiorców. Z rejestru BIK-u korzysta wiele polskich banków, jak i instytucji kredytowych, które przed udzieleniem pożyczki zachowują środki ostrożności i próbują „wybadać” komu warto jest zaufać, a kto nie będzie w stanie spłacić pożyczki. Z jednej strony, taka baza danych jest potrzebna i ważna dla instytucji udzielających pożyczek. Z drugiej, jednak, jest krzywdząca dla wielu uczciwych konsumentów, którzy ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy przyznawania pożyczek, nie zostają zakwalifikowani do otrzymania pożyczki.

Jak wygląda przyznanie pożyczki w tradycyjnym banku bądź firmie pożyczkowej korzystającej z BIK-u? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przyznanie kredytu. Następnie, bank, rozpatrując wniosek, wysyła zapytanie do BIK-u o Twoją historię kredytową, a BIK dostarcza bankowi raport kredytowy o Tobie. Jeśli bank widzi pozytywną historię kredytową, udziela Ci kredytu.

Jakie informacje zawarte są w historii kredytowej? Informacje znajdujące się w BIK-u dotyczą wszystkich rachunków kredytowych (kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych; kredyty niecelowe i studenckie; kredyty mieszkaniowe i pracownicze; a także kredyty odnawialne, karty detalicznej, karty kredytowej, karty debetowej oraz limitu debetowego w ROR; jak również kredyty poręczone), zarówno tych obsługiwanych prawidłowo (pożyczki i kredyty spłacane terminowo), jak i tych, które są lub były spłacane nieterminowo (pożyczki i kredyty spłacane z opóźnieniem). BIK przetwarza wszystkie informacje przekazane przez banki, SKOK-i lub instytucje finansowe udzielające kredytów poza sektorem bankowym.

BIK z perspektywy klientaBIK z perspektywy klienta

Niespodziewanie zepsuł Ci się samochód? Byłeś u lekarza i potrzebujesz wykupić drogie leki? Co zrobić, jeśli nie masz odłożonych pieniędzy? W takich niespodziewanych sytuacjach możesz skorzystać z super szybkich chwilówek Zaimo. Aby otrzymać u nas pożyczkę potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu, dowodu osobistego i telefonu komórkowego. Wypełniając wniosek należy podać jedynie podstawowe informacje niezbędne do rozpatrzenia aplikacji – zajmie Ci to tylko kilka minut! Następnie, za pomocą suwaków musisz wybrać odpowiednią kwotę (teraz już do 15 000 zł) i długość pożyczki (max. 36 rat). Po uzyskaniu wszystkich danych niezbędnych do rozpatrzenia wniosku, w ciągu zaledwie kilku minut, Zaimo prześle Ci decyzję pożyczkową wraz z niezobowiązującą ofertą cenową zawierającą wszystkie informacje o pożyczce. Cały proces otrzymania i zwrotu pożyczki odbywa się 100% online. Co więcej, Zaimo współpracuje również z systemami przelewów ekspresowych, a także aplikacją KontoConnect, dzięki której wszystkie przelewy pomiędzy Wami realizowane są natychmiastowo, bez względu na porę dnia i bank, w którym posiadasz rachunek. Pracujemy 7 dni w tygodniu 24h na dobę, włączając weekendy i dni wolne od pracy. To wszystko niezwykle przyspiesza proces otrzymania pożyczki. Wiele klientów korzysta z usług Zaimo ze względu na szybkość, wygodę i szeroką dyspozycyjność.

Gdyby Zaimo przed podjęciem decyzji o pożyczce sprawdzało potencjalnych klientów w rejestrze BIK, klienci nie mogliby cieszyć się z takiej wygody i zaciągać szybkich pożyczek, w momentach, w których najbardziej tego potrzebują. Weryfikacja w bazie BIK jest więc pod tym względem niekorzystna dla klienta. I to jeszcze nie wszystko.

Kolejna sprawa to wysokość zarobków. W bazie danych BIK znajdują się nie tylko dane o nierzetelnych płatnikach, ale także zarobkach. A co zrobić, jeśli obecnie niewiele zarabiasz, ale masz odłożone pieniądze i tylko trochę brakuje Ci, aby móc spełniać swoje marzenia? A co jeśli zarabiasz za granicą i Twoje zarobki nie są wykazane w Polsce, albo przynajmniej nie wszystkie? A co jeśli kilka lat temu wziąłeś pożyczkę i spóźniłeś się z jej zwrotem? Czy nie masz prawa już nigdy więcej skorzystać z żadnych pożyczek? Pod tym względem, opieranie decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu pożyczki ze względu na zarobki figurujące w bazie BIK jest niesprawiedliwe i krzywdzące względem klienta.

BIK z perspektywy firmy udzielającej pożyczki BIK z perspektywy firmy udzielającej pożyczki

Już przeanalizowaliśmy, że weryfikacja w BIK-u jest niekorzystna dla klienta, gdyż opóźnia proces otrzymania pożyczki, co może być kluczowe w niektórych sytuacjach, oraz może zaważyć o nieprzyznaniu pożyczki klientom, którzy są całkowicie wypłacalni. Kredito24 i Zaimo takiej weryfikacji nie wykonują. Tzn. Kredito24 nie wykonuje jej w ogóle, a Zaimo posiada dostęp do bazy BIK, ale każdy wniosek rozpatruje indywidualnie, a ujawnione inne posiadane kredyty nie są przeszkodą w wydaniu pozytywnej decyzji. Teraz omówimy, jak to wygląda z perspektywy firmy udzielającej pożyczki.

Jak już wspomnieliśmy, banki oraz firmy pożyczkowe korzystające z BIK-u opierają decyzję o przyznaniu pożyczki na pozytywnej historii kredytowej. Z jednej strony zapewnia im to bezpieczeństwo, ale z drugiej usypia czujność i ogranicza dobrych klientów. Czy oszuści są na tyle niemądrzy, aby ubiegać się o kolejne pożyczki bez spłacenia tych wcześniejszych? Czy osoba, której raz podwinęła się noga nie ma już prawa skorzystać z żadnych pożyczek? Psychologowie informują, że przyszłe zachowania można przewidywać na podstawie tych wcześniejszych. Jednak w przypadku pożyczek, nie działa to na takiej samej zasadzie jak w przypadku złodziei czy morderców. Tymczasowe problemy finansowe mogą dotknąć każdego, nawet osoby najlepiej zarządzające swoimi finansami. Odbieranie szansy ludziom, którzy kiedyś mieli problem ze spłaceniem pożyczki jest wielce niesprawiedliwe.

 

Co zrobić jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebujesz pieniędzy na wczoraj? Co jeśli, Twój szef spóźnia się z wypłatą, a Ty szybko potrzebujesz pieniędzy, aby opłacić rachunki, doładować telefon, czy naprawić komputer? A może zdarza się niesamowita okazja, aby wyjechać na upragnione wakacje po niższej cenie albo kupić buty z dużej przeceny? Nie możesz czekać! Poproś o pożyczkę w firmie pożyczkowej, która nie opiera swojej decyzji o przyznaniu pożyczki jedynie na danych z bazy BIK, ale każdy wniosek rozpatruje indywidualnie. Nawet jeśli w przeszłości podwinęła Ci się noga i nie zdążyłeś oddać pożyczki na czas, takie firmy nie skreślą Cię na samym początku, pozytywnie rozpatrzą Twój wniosek pożyczkowy i dadzą szansę.