Biznes we dwoje

Czy myślałeś o pracy na własny rachunek i rozpoczęciu działalności gospodarczej? A co powiesz na założenie biznesu we dwójkę? Na początek, przybliżymy, jak wygląda założenie działalności gospodarczej (DG) i z czym to się wiąże.

Działalność gospodarczakrawcowa-dzialalnosc gospodarcza

DG – według przepisów Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. jest to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Na założenie własnej DG decydują się osoby, które otwierają firmę albo przedstawiciele wolnych zawodów, takich jak tłumacze, informatycy, architekci, prawnicy, lekarze, krawcowe, itd. Rozliczają się oni ze swoimi klientami wystawiając im faktury/rachunki.

Plusy i minusy prowadzenia DG

Prowadząc własną DG, przede wszystkim, pracujesz dla siebie. Samodzielnie zarządzasz swoją pracą i czasem. Decydujesz, jakie zlecenia przyjmiesz i kiedy weźmiesz urlop. Praca na własny rachunek pozwala także osiągać o wiele większe zarobki, co najmniej kilkakrotnie większe niż pracując dla kogoś na etacie.

Jednak DG to nie tylko same plusy. Jest to przede wszystkim bardzo duża odpowiedzialność. Przedstawiciele wolnych zawodów pracują o wiele dłużej niż pracownicy etatowi. Nie mogą skupić się tylko na swojej działce, ale muszą dopilnować, aby cały biznes dobrze prosperował. Na przykład, tłumacz pracujący na etacie odpowiada tylko za wykonanie tłumaczeń. Jednak tłumacz prowadzący działalność, poza tłumaczeniami, zajmuje się całą procedurą związaną z tłumaczeniami, od A do Z. biznesmen-stresKontakt z klientem, ustalanie wszystkich szczegółów, dostarczenie tłumaczenia i upewnienie się, że klient je otrzymał, wystawianie faktur, ściąganie należności, rozpatrywanie ewentualnych reklamacji, rozliczenia z Urzędem Skarbowym, itd. – wszystko to jest na głowie osoby prowadzącej DG. Jeśli w biurze zepsuje się komputer albo drukarka, również musi się tym zająć.

Ponadto, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą muszą co miesiąc opłacać składki w ZUS. Składka ZUS indywidualnego przedsiębiorcy wynosi ok. 1000 zł miesięcznie.

W przypadku DG nie ma gwarantowanych ciągłych miesięcznych dochodów. To sam zainteresowany musi realnie ocenić swoje możliwości, czy będzie miał wystarczająco dużo klientów, czy jest na tyle dobry, aby wyróżnić się na tle konkurencji, itd. Brak osiąganych dochodów nie zwalnia z konieczności opłacania składek.

Miłość i interesymilosc i interesy

Mówi się, że miłość i interesy nie idą w parze. Nie musi jednak tak być w tym przypadku. Jak już wyjaśniliśmy powyżej, prowadzenie DG wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami. Jeśli możemy liczyć na pomoc drugiej osoby, tym lepiej dla nas. Ważne jest jednak, aby była to sprawdzona osoba, na której możemy polegać. Na pewno nie warto jest myśleć o tego typu sprawach jeśli znajomość dopiero się zaczyna, nie znamy dobrze drugiej osoby albo w związku pojawiają się już problemy. W takim przypadku wspólny biznes może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na początek…

Na początek potrzebny jest oryginalny pomysł, znalezienie lokalu na rozpoczęcie działalności i zakupienie niezbędnego sprzętu. W zależności od rodzaju działalności, zamiast lokalu możesz wydzielić pomieszczenie w swoim domu albo mieszkaniu. Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki na początek, nie wahaj się skorzystać z pozabankowych chwilówek Zaimo! Nasze pożyczki są szybkie, tanie i bezpieczne, a Zaimo to sprawdzona firma, której możesz zaufać.