Czy Polacy wrócą z emigracji?

W ciągu ostatnich lat wyemigrowało z Polski ponad 2 miliony osób, najczęściej młodych i z co najmniej średnim wykształceniem. Wiele z nich to wykwalifikowani specjaliści posiadający dyplom uczelni wyższej, nierzadko nawet stopień doktora. Dlaczego Polacy masowo opuszczają kraj i czy jeszcze wrócą na stałe?

Emigracyjne tsunami

Emigracyjne tsunamiSpośród krajów unijnych najpopularniejszym kierunkiem jest Wielka Brytania, a tuż za nią sytuują się Niemcy. Według informacji podanych przez portal „Money”, to w tych państwach mieszka co drugi emigrant, który zdecydował się opuścić Polskę. Natomiast poza Starym Kontynentem największą szansę na usłyszenie języka polskiego mamy w Stanach Zjednoczonych, gdzie przebywa ok. 200 tysięcy polskich emigrantów, najliczniej skupionych w dużych miastach, takich jak Chicago i Nowy Jork. Innymi państwami, które cieszą się zainteresowaniem wśród polskich emigrantów są Kanada oraz Australia.

Powody wyjazdu

Powody wyjazduPowodów emigracji jest wiele, każdy przypadek jest indywidualny, ale, jak nietrudno się domyślić, najpopularniejsze są wyjazdy w celach zarobkowych, za przysłowiowym chlebem. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, aż 78 procent polskich emigrantów jako przyczynę wyjazdu z kraju wskazało znalezienie zatrudnienia. Obecna stopa bezrobocia w Polsce wynosi 12%, a płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto. Pamiętaj, że w trudnych sytuacjach zawsze możesz polegać na Zaimo, ale jeśli co miesiąc brakuje Ci pieniędzy i nie jesteś w stanie znaleźć lepiej płatnej pracy, warto jest zastanowić się nad emigracją. Nie musi być ona od razu na stałe.

Co więcej, za granicę wyjeżdżają jednak nie tylko bezrobotni, ale też osoby, które bardzo dobrze radzą sobie w Polsce, ale nie są zadowolone z oferowanych tu możliwości rozwoju zawodowego i proponowanych zarobków. Emigracja ogólnie jest negatywnym zjawiskiem, ale ten rodzaj emigracji w szczególności. Tracimy bowiem najlepszych fachowców.

Pozostałe powody podawane przez emigrantów to chęć zdobycia lepszego doświadczenia za granicą, niesprzyjające warunki do prowadzenia własnego biznesu w Polsce, sprawy rodzinne, leczenie i rehabilitacja, a także polska mentalność i chęć zamieszkania w bardziej słonecznym miejscu z lepszym klimatem.

Powroty będą, ale Powroty będą, ale jeszcze nie terazjeszcze nie teraz

Wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę po jakimś czasie dopada dylemat czy wrócić do ojczyzny czy też planować swoją przyszłość za granicą. To pytanie pojawia się przede wszystkim, gdy dzieci muszą zacząć chodzić do szkoły.

Według informacji, które podaje praca.pl, większość Polaków wraca, ale tylko w odwiedziny. Część z nich tęskni za Polską oraz swoimi przyjaciółmi i rodziną, ale ostatecznie nie decydują się na powrót na stałe, bo zdążyli się już przyzwyczaić do lepszych możliwości rozwoju zawodowego, wyższych zarobków i innego standardu życia. W ankietach często podkreślają, że do powrotu do ojczyzny mogłaby ich zachęcić dobra oferta pracy, zgodnie z ich wykształceniem i zainteresowaniami, która finansowo pozwoliłaby im osiągnąć podobny standard życia, jaki mają na obczyźnie.

Prezydent RP Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii przyznał, że obecnie nie zachęcałby jeszcze Polaków do powrotu do kraju. Wypowiedział słynne słowa: „Ja nie mam dzisiaj odwagi powiedzieć: wracajcie do kraju. Konieczny jest cały szereg działań, które spowodują, że ludzie wrócą i nie będą rozczarowani, nie powiedzą, że ten człowiek nas okłamał, naciągnął nas”, które były cytowane w głównych mediach polskich i zagranicznych. Podkreślił, że rozwój Polski na razie widoczny jest głównie w statystykach. Zmiany na lepsze nadejdą, ale potrzeba na to czasu.

 

Chcesz spróbować szczęścia w innym kraju, ale boisz się postawić wszystko na jedną kartę i nie wiesz, czy emigracja jest dla Ciebie? Dzięki naszym ekspresowym chwilówkom Zaimo, możesz opłacić kurs językowy albo wybrać się na wakacje do potencjalnego miejsca zamieszkania. Być może pomoże to rozwiać niektóre Twoje wątpliwości.