Dojazdy do pracy – jak zaoszczędzić?

Znalezienie pracy blisko domu, tak by móc codziennie chodzić do pracy na piechotę, to marzenie wielu ludzi. Niestety, czasami chcąc mieć dobrą pracę trzeba pokonywać znacznie większe odległości. Część pracowników codziennie pokonuje nawet kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów w jedną stronę, aby dojechać do pracy. Czy opłaca się dojeżdżać do pracy aż tak daleko? Jak zmniejszyć koszty dojazdów?

Kiedy praca jest daleko

Po pierwsze, wszystko zależy od tego jaką pracę wykonujesz, ile zarabiasz i czy jest ona warta takich poświęceń. Dojazdy to bowiem nie tylko koszt podróży, t.j. benzyny, która nie jest tania, amortyzacji samochodu, a także biletów w przypadku dojazdów autobusem czy pociągiem. Jest to także czas, który bezproduktywnie marnujesz każdego dnia. Musisz wstać wcześniej rano żeby dojechać, a po powrocie do domu z pracy masz mniej czasu na załatwienie swoich spraw. Jeśli masz dzieci i musisz je zawozić i odbierać ze szkoły, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż albo dzieci będą musiały dłużej na Ciebie czekać albo inna osoba będzie musiała je odbierać. Pamiętaj, że czas to pieniądz. Jeśli praca jest kiepska a Twoje zarobki niskie, to na pewno gra nie jest warta świeczki. Po odliczeniu kosztów podróży, te zarobki będą jeszcze niższe. Czasami ludzie coś robią i nie zastanawiają się, czy to ma jakiś sens. Bardzo ważne jest, aby usiąść i na spokojnie wszystko przeliczyć. Jeśli Twoja sytuacja jest taka, jak opisaliśmy powyżej, to na pewno dojdziesz do wniosku, że musisz jak najszybciej poszukać innej pracy, bliżej miejsca Twojego zamieszkania.

Dobra pracadojazd do pracy-pociag

Sprawa wygląda inaczej jeśli masz bardzo dobrą pracę i świetnie zarabiasz. Jeśli w swojej okolicy nie masz szans na znalezienie podobnej pracy, która dawałaby Ci równie dużą satysfakcję i podobne zarobki, to warto jest kontynuować obecną pracę.

A czy myślałeś może o zmianie mieszkania? Jeśli wynajmujesz mieszkanie, zmiana mieszkania nie powinna sprawić Ci większych problemów. Jeśli masz mieszkanie własnościowe, przeprowadzka byłaby możliwa do zrealizowania, ale jest to już nieco trudniejsze. Możesz, na przykład, wynająć swoje mieszkanie innej osobie i poszukać sobie innego lokum znajdującego się w miejscu pracy. Jeśli planujesz kontynuować tę pracę przez dłuższy czas, warto byłoby pomyśleć o sprzedaniu mieszkania oddalonego od miejsca pracy i zakupieniu drugiego na miejscu. Długie dojeżdżanie do pracy jest na dłuższą metę w ogóle nieopłacalne.

Jeśli potrzebujesz gotówki, aby przeprowadzić się i urządzić się w nowym mieszkaniu blisko pracy, to możesz liczyć na pomoc Zaimo. Zaimo oferuje najtańsze pożyczki dostępne na rynku. Dzięki naszym pożyczkom urządzisz się w nowym miejscu i spokojnie wynajmiesz swoje wcześniejsze mieszkanie. Zaimo oferuje korzystne rozwiązania dla osób zabieganych.

W przypadku gdyby przeprowadzka na razie nie była możliwa, sprawdźmy, jak można zmniejszyć koszty podróży. Jeśli dojeżdżasz samochodem, dowiedz się czy inne osoby nie dojeżdżają z tego samego miejsca. Z pewnością będą wolały podróżować samochodem niż autobusem. Jeśli pracujecie w podobnych godzinach, może uda Wam się wszystko zorganizować i dojeżdżać razem. Możecie wtedy podzielić się kosztami benzyny i takie rozwiązanie na pewno opłaci się obu stronom.

Jeśli dojeżdżasz do pracy autobusem bądź pociągiem, nie kupuj biletów jednorazowych każdego dnia. O wiele taniej jest kupić bilet miesięczny, kilkumiesięczny, półroczny albo roczny.

Jak wykorzystujesz czas, który spędzasz na dojazdach? Czy przez 1 czy 2h, które siedzisz w autobusie lub pociągu patrzysz w okno czy może robisz coś pożytecznego? Zastanów się, gdyż w przypadku dłuższych dojazdów może to dać aż kilka godzin dziennie. Można w tym czasie pracować na laptopie, uczyć się języków obcych, czy też odpocząć przy dobrej lekturze. Niektóre osoby słuchają muzyki i śpią podczas podróży. Postaraj się dobrze wykorzystać ten czas. Najlepiej jeśli część pracy możesz zrobić w podróży, aby mieć więcej czasu dla siebie jak wrócisz do domu. Poza tym, podróż minie szybciej i nie będzie tak bardzo mecząca jeśli skoncentrujesz się na jakiejś czynności, czymś się zajmiesz. W trakcie podróży możesz także wykonywać telefony, które masz zaplanowane na ten dzień, aby częściowo odciążyć się na później i po powrocie z pracy mieć więcej czasu na inne obowiązki.

Do pracy samolotempodroz samolotem

Znamy przypadek osoby, która lata do pracy samolotem… Owa pani mieszka w Stanach Zjednoczonych i ani myśli zmieniać pracy ani też miejsca zamieszkania. Codziennie jeździ na lotnisko, przechodzi przez odprawę i leci do pracy ok. pół godziny. Sam czas podróży jest krótki, ale odprawa na lotnisku i inne procedury zajmują bardzo dużo czasu. Największym problemem są jednak koszty. W przypadku samolotu nie ma możliwości zakupienia biletu miesięcznego. Osoby, które często podróżują za pomocą tego środka transportu, mogą liczyć na zniżki. Dla większości osób trudno jednak byłoby sobie wyobrazić, aby codziennie latać samolotem do pracy i z powrotem.

Mieszkańcy wsi

Osoby zamieszkałe na wsi, które nie zajmują się działalnością rolniczą, mają bardzo ograniczone możliwości znalezienia pracy w swojej okolicy. Najczęściej muszą dojeżdżać do miasta czy miasteczka znajdującego w najbliższej okolicy. Dla nich sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że zmuszone są do korzystania z dróg wiejskich, trudno przejezdnych w okresie zimowym i jesiennym z powodu śniegu i błota. Drogi wiejskie rozpychane są w drugiej kolejności po drogach miejskich i czasami mogą być nieprzejezdne.

Pracuj w domupraca w domu

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą dojeżdżać do pracy jest praca zdalna, czyli praca z domu. Coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj pracy. Nie muszą one tracić codziennie czasu na dojazdy. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie dla kobiet, które mają dzieci. Pomimo że większość pracy zdalnej wykonują osoby, które pracują na własną rękę, tzw. freelancerzy, praca zdalna jest możliwa także w przypadku etatu. Ten rodzaj pracy najczęściej spotykany jest w takich zawodach jak programiści, graficy komputerowi, web designerzy, itd. Czasami istnieje możliwość, aby część pracy wykonywać w biurze, a część w domu. Jeśli cały czas pracujesz w biurze, ale zauważasz, że część pracy możesz bez problemu wykonywać zdalnie – zaproponuj takie rozwiązanie szefowi. Może być ono korzystne dla obu stron.