Eko-oszczędzanie

Z roku na rok nasza świadomość na temat ekologii wzrasta. Jednak wielu z nas wciąż myśli o niej jedynie w kontekście ochrony środowiska naturalnego i zdrowego stylu życia. W Zaimo pokażemy ci, że ekologia ma również wiele wspólnego w naszym domowym budżetem, którego stan możemy poprawić dzięki racjonalnemu wydawaniu pieniędzy i oszczędnym korzystaniu z codziennych technologii. Wstąp z nami na ścieżkę świadomego i ekologicznego życia, a przekonasz się, że dzięki paru drobnym zmianom będziesz w stanie znacznie poprawić stan twojego portfela, nie zmniejszając przy tym komfortu życia. Uwierz nam, ekologiczne oszczędzanie to nic trudnego!

ŻarówkiŻarówki

Wielu z nas niechętnie podchodzi do wymiany starych żarówek na te energooszczędne, czy też diody LED ze względu na spory wydatek związany z ich zakupem. Nic bardziej mylnego! Nowocześniejsze żarówki zużywają średnio o 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła światła. Mimo, że lepsze żarówki kosztują więcej, ich zakup zwróci się nam w przeciągu roku, wobec czego lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w coś, co pozwoli nam zminimalizować zużycie energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym, jak i przyniesie nam długofalowe korzyści finansowe.

Tryb stand-by

Dla naszej wygody większość urządzeń pozostawiamy w trybie czuwania, aby nie stracić ani sekundy czekając, aż nasz komputer czy telewizor ponownie się uruchomi. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że świecąca dioda na urządzeniu oznacza, że cały czas pobiera ono energię elektryczną. W trybie „stand by” urządzenia pobierają moc elektryczną w granicach 0,5-35 W, co przy paru „uśpionych” urządzeniach może nam przynieść aż 100 zł strat rocznie. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w listwę elektryczną wyposażoną w wyłącznik, co umożliwi nam w prosty sposób całkowite wyłączenie wszelkich urządzeń. A zatem pamiętajmy: lepiej wyłączać, nie usypiać!

Wspólne przejazdy

Ciekawym pomysłem łączącym ekologię z oszczędzaniem są wspólne przejazdy. W ten sposób nie tylko oszczędzamy na paliwie czy biletach autobusowych, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji spalin, ale też mile spędzamy czas, bo razem zawsze raźniej! Istnieje wiele serwisów internetowych, gdzie można opublikować podróż, czy też znaleźć kierowcę, oferującego przejazd, który nas interesuje. Serwisy takie jak inonecar.com oferują pracownikom dojazd do zakładu pracy. Ponadto, jeśli planujemy innego rodzaju podróż: prywatną, czy też służbową, ciekawym rozwiązaniem są strony takie jak blablacar.pl, gdzie możemy przeczytać komentarze osób, które już jechały z danym kierowcą, jak również zobaczyć jego konto na Facebooku i w ten sposób sprawdzić, czy jest to osoba godna zaufania.

Odzież używanaOdzież używana

Nie ma nic złego w kupowaniu odzieży używanej! Czasem ludzie oddają praktycznie nowe ubrania, które im nie pasowały, czy też założyli je kilka razy i postanowili się ich pozbyć z innych powodów. Często są to markowe ubrania naprawdę dobrej jakości ze sklepów, których w Polsce nie znajdziemy. Odwiedź kilka sklepów z odzieżą używaną, a przekonasz się, że było warto! Wielu z nas kupuje dużo tanich ubrań kiepskiej jakości, które później wyrzuca. Poszukaj więc oryginalnych i dobrej jakości ubrań w „secondhandach,” albo zainwestuj w droższą odzież, która będzie ci służyć przez lata. Lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć coś przez wiele lat, niż wydawać pieniądze na z pozoru tańsze rzeczy, które nadają się do wyrzucenia po pierwszym praniu. Pamiętaj, że jeżeli brak ci gotówki, zawsze możesz skorzystać z naszych szybkich pożyczek i długo cieszyć się z udanych zakupów!