Emerytura w Polsce jest za niska!

Obecne emerytury w Polsce stanowią 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Nie da się ukryć, że nie należą one do wysokich i dosyć blado wypadają na tle innych państw UE. Wielu polskich emerytów narzeka, że emerytura, którą otrzymują nie wystarcza nawet na pokrycie najpilniejszych potrzeb. Jak będzie w przyszłości? Niestety, najprawdopodobniej jeszcze gorzej… Obecnie wciąż jest więcej osób pracujących niż emerytów. Jednak w przyszłości, w efekcie postępujących zmian demograficznych, będzie coraz mniej pieniędzy do rozdzielenia pomiędzy osoby kończące pracę zawodową… Dzięki postępom medycyny żyjemy coraz dłużej, ale w Polsce, a także ogólnie w Europie, rodzi się coraz mniej mało dzieci. Społeczeństwo starzeje się, przybywa emerytów, a zmniejsza się liczba osób czynnych zawodowo. Obecnie na jednego emeryta przypadają trzy osoby w wieku zawodowym, ale, zgodnie z prognozami demografów, już w 2030r., na jednego emeryta przypadać będzie w Polsce już tylko dwóch pracujących. W wyniku procesu starzenia się społeczeństwa państwo nie będzie w stanie zagwarantować emerytur na obecnym poziomie. Dowiedz się, jak teraz obliczane są emerytury w Polsce, a jak obliczane będą w przyszłości, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę minimalną oraz jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wyższej emerytury. Tylko, uwaga! Musisz o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie, bo przed samą emeryturą może okazać się już za późno.

Ile wynosi emerytura w Polsce?

Ile wynosi emerytura w Polsce?Obecnie emerytura w Polsce wynosi średnio 60% pensji, ok. 2 tys. zł. Oblicza się, że gdy będzie wyliczana już tylko ze składek (bez kapitału początkowego) wyniesie ok. 40% ostatniej pensji, a nawet mniej. Zebrany kapitał będzie dzielony przez przewidywaną średnią długość życia podaną przez Główny Urząd Statystyczny. W taki sposób będzie obliczana wysokość emerytury. Osobom, które były czynne zawodowo, ale odłożyły za mało składek, państwo gwarantuje tzw. emerytury minimalne.

Co to jest emerytura minimalna? Emerytura minimalna to świadczenie gwarantowane przez państwo, które na dzień dzisiejszy wynosi 880 zł brutto. Aby otrzymać emeryturę minimalną, należy wykazać odpowiednim okresem ubezpieczeniowym. Dla kobiet wynosi on 20 lat, a mężczyzn – 25 lat; natomiast, od 2022r. będzie to już 25 lat dla obu płci. Wydłużanie stażu kobiet (co dwa lata o rok) rozpoczęło się 1 stycznia 2014r. Wymagany staż to: 21 lat od 1 stycznia 2014r., 22 lata od 1 stycznia 2016r., 23 lata od 1 stycznia 2018r., 24 lata od 1 stycznia 2020r., 25 lat od 1 stycznia 2022r. Do stażu zaliczane są okresy składkowe (gdy pracowaliśmy, a od naszej pensji były odprowadzane składki) oraz nieskładkowe (urlop wychowawczy, studia). Obowiązkowo okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.

Skomplikowane? Spróbujmy pokazać to na konkretnym przykładzie. Osoba, która odejdzie na emeryturę np. w 2023 r., będzie musiała udowodnić 25 lat stażu. Załóżmy, że do tego czasu przepracuje 20 lat, a przez 7 lat była na wychowawczym. Taka osoba otrzyma emeryturę minimalną, gdyż będzie miała 25 lat stażu (Zakład Ubezpieczeń Społecznych –ZUS– zaliczy jej jedynie 20 lat pracy i 5 lat z wychowawczego). Jeżeli okaże się, że emerytura wyliczona z zebranego kapitału jest niższa od najniższego świadczenia, ZUS podwyższy ją do najniższej obowiązującej w danym roku stawki. Osoby, którym nie uda się spełnić warunku stażowego, bo np. pracowały w szarej strefie, na starość będą polegały wyłącznie na własnych zaskórniakach. Szacuje się, że jeżeli 67-latek przez 25 lat nie zarabiał 2,6 tys. zł/mies., nie wypracuje sobie emerytury minimalnej. Takiej osobie, jeżeli ma wymagany staż, brakującą sumę dopłaci państwo.

Kropla w morzu potrzeb

Kropla w morzu potrzebZ badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy AXA Życie przez Instytut PBS wynika, że tylko jedna dziesiąta emerytów jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. Z badań wynika, że polskim emerytom żyję się ciężko, a nawet bardzo ciężko. Czasami brakuje im pieniędzy na opłacenie nie tylko rachunków pod koniec miesiąca, ale także na zaspokojenie podstawowych potrzeb i zakup leków czy jedzenia. Polscy seniorzy, aby przeżyć, muszą często zaciskać pasa do granic możliwości albo wręcz pożyczać pieniądze. Pani Aleksandra Wójcik (88 l.), mieszkanka Białegostoku, twierdzi, że na same leki wydaje prawie 300 zł miesięcznie, a i tak często zdarza się, że nie wykupuje wszystkich leków przepisanych przez lekarza. A co z innymi wydatkami? Trzeba jeszcze przecież opłacić czynsz, rachunki, jedzenie, bilety komunikacji miejskiej, itd. Na życie zostają mi dosłownie grosze. Wydatki coraz większe, a emerytura praktycznie nie rośnie… Osoby będące w młodszym wieku często nie zdają sobie sprawy z tego, że wydatki emerytów są bardzo wysokie. Wraz z wiekiem pogarsza się zdrowie i konieczne jest kupowanie drogich leków i opłacanie wizyt lekarskich – ze względu na bardzo długie kolejki oczekiwania na wizytę u specjalisty, wielu emerytów zmuszonych jest do skorzystania z pomocy lekarza prywatnie. Wysokość emerytury często jest nieadekwatnie niska w porównaniu do kosztów życia w Polsce i potrzeb emerytów. Nie pociesza fakt, że za zachodnią granicą emeryci otrzymują emerytury rzędu ok. 3,5 tys. zł.

Wiek emerytalny w Polsce

Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 65 lat dla mężczyzn i kobiet. Nowelizacja ustawy podpisanej przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego zakładająca wydłużenie wieku emerytalnego i wyrównanie go zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn spotkała się w Polsce z ostrym sprzeciwem wielu środowisk i najprawdopodobniej ulegnie zmianie w bliskiej przyszłości. W zdecydowanej większości państw europejskich wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn został zrównany i wynosi od 62 lat (Łotwa, Francja, Słowacja, Węgry) do 67 lat (Hiszpania, Norwegia). W innych wciąż zachowano podział różnicujący wiek, w którym zrezygnować z pracy zarobkowej mogą mężczyźni i w którym na emeryturę przejść mogą kobiety: Austria – 60 lat (kobiety), 65 lat (mężczyźni); Rumunia – 59 lat (kobiety) i 63 lata (mężczyźni); Bułgaria – 60 lat (kobiety) i 63 lata (mężczyźni).

Jak przygotować się do emerytury?

Jak przygotować się do emerytury?Aby okres emerytalny nie był uciążliwy, stresujący i pozwolił w pełni cieszyć się zasłużonym „urlopem życia”, odpowiednio wcześnie należy pomyśleć o zabezpieczeniu na stare lata. Czy wiesz, że jeżeli legalnie pracowałeś za granicą, a twój pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne, możesz liczyć na dodatkowe pieniądze? Co więcej, nie trzeba wszelkich formalności załatwiać osobiście – wystarczy zgłosić się do ZUS-u w Polsce. Na nasz wniosek Zakład skompletuje dokumentację dla zagranicznego ubezpieczyciela, od którego domagamy się emerytury, i prześle go do odpowiedniego kraju. Tam rozpoczyna się procedura ustalenia uprawnień do danego świadczenia. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób prowadzących firmy. Pamiętaj, że podjęcie każdej dodatkowej pracy zwiększa Twoje szanse na otrzymanie wyższej emerytury! Kolejnym sposobem zapewnienia sobie dodatkowego zabezpieczenia na emeryturę jest regularne oszczędzanie. Jeśli jesteś aktywny zawodowo i co miesiąc zostaje Ci trochę pieniędzy, myśl przyszłościowo i nie wydawaj ich na niepotrzebne rzeczy, gdyż za kilka lat mogą okazać się bardzo przydatne. Jeśli masz problem z samodyscypliną i nie potrafisz zaoszczędzić bez przyparcia do muru, dowiedz się o innych możliwościach oszczędzania. Oprócz tradycyjnych lokat bankowych, banki oferują także fundusze inwestycyjne, lokaty połączone z funduszem inwestycyjnym, grupowe ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz wiele innych możliwości. Emeryci, którym zabraknie pieniędzy na najpotrzebniejsze wydatki mogą również skorzystać z naszych wygodnych pożyczek online. Zaimo to lider na rynku pożyczkowym w Polsce oferujący pożyczki osobiste szyte na miarę Twoich potrzeb. Nie pozwól, aby zaspokojenie takich potrzeb jak zakup leków, jedzenia, biletu na transport, opłacenie rachunków, wizyty u lekarza czy dentysty, itd. spędzało Ci sen z powiek.