I ty możesz paść ofiarą hakerów. Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Wiadomości w mediach o cyberatakach są na porządku dziennym, jesteśmy do nich przyzyczajeni. Wielu z nas uważa, że są to wydarzenia i informacje, na które nie mamy wpływu, znajdujące się poza naszą kontrolą i nie mające na nas bezpośredniego wpływu. Nic bardziej mylnego. Poniżej opiszemy, wszystko co musisz wiedzieć na ten temat. Jak uchronić się przed atakami w sieci, jak chronić dostęp do konta w banku, jak bezpiecznie robić zakupy przez internet i wiele więcej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z internetu

Ponieważ większość wiadomości ukazujących się w serwisach informacyjnych o atakach hakerów dotyczy dużych firm, banków i innych instytucji państwowych i światowych więkoszość z nas traktuje je obojętnie. Myślimy, że cyberprzestępcy nie będą tracić na nas czasu, że nasze informacje nie są wystarczająco ważne i nie będą celem ich ataków. W końcu duże firmy, posiadają bezcenne dla przestępców informacje, a ich sprzedaż może przynieść im ogromne korzyści finansowe. Wychodząc z tego założenia, korzystamy z Internetu w sposób bardziej zrelaksowany, ale również znacznie mniej bezpieczny. Nie tracimy czasu na sprawdzenie, czy ogólnodostępne połączenie WiFi, z którego korzystamy w centrach handlowych i innych miejscach publicznych jest bezpieczne, czy hasła, których używamy są wystarczająco trudne do rozszyfrowania, czy można używać tego samego hasła do wszystkich usług, z których korzystamy online. Jeszcze inni żyją w przekonaniu, że będąc osobą prywatną, nie mają nic ważnego opublikowanego w na portalach społecznych, ani nie przesyłają e-maili z ważnymi danymi. Są nawet tacy, którzy nie wiedzą, że obce osoby mogą uzyskać dostęp do prywatnych informacji w Internecie bez jego zgody lub wiedzy.bezpiecznie-kupowac-w-internecie

Od tej chwili, żadna z wyżej wymienionych wymówek już się nie liczy. Powinniśmy być świadomi, że jako prywatne osoby także możemy paść ofiarą cyberataków i jeśli do nich dojdzie, konsekwencje mogą być bardzo poważne: od utracenia prywatnych danych, kradzieży z konta naszych oszczędności, po phishing – sytuację w której przestępca podszywa sie pod nas, by zdobyć informację ( na przykład hasła do logowania lub nakłonić swoje ofiary do określonych działań).

Doskonałym przykładem niebezpiecznej sytuacji jaka może nam się przytrafić w wirtualnym świecie jest słynna sprzed kilku miesięcy, sprawa skradzionych zdjęć sławnym osobom. Zaledwie kilka miesięcy później doszło do kolejnego ataku o takich samych parametrach, którego tym razem ofiarami były osoby anonimowe. Skradziono ich dane wkrótce po tym jak zalogowały się poprzez aplikację Snapchat. Powyższe przykłady obrazują zagrożenie utracenia naszej prywatności.

Nasze pieniądze, które znajdują się na internetowym koncie w banku także nie są bezpieczne. Prostym przykładem są kradzieże naszych haseł dostępu do konta, w chwili gdy korzystamy z darmowego internetu dostępnego w miejscach publicznych. Logując się na stronach np. naszego banku powierzamy dane przestępcom internetowym. Dzieje się tak dlatego, że do darmowych sieci WiFi, oprócz nas mają dostęp także hakerzy. Nieświadomi zagrożenia, zwykli użytkownicy wykorzystują ogólnodostępne połączenia, by zalogować się w swoim banku w celu dokonania przelewu, czy sprawdzenia stanu konta, narażając swoje oszczędności na duże ryzyko.

Skoro wiemy już jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w internecie. Sprawdźmy, co możemy zrobić by ich uniknąć. Z jakich narzędzi i metod możemy skorzystać by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą ataku hakerów.

 • bezpieczne-zakupy-onlineRegularnie aktualizuj program antywirusowy.
 • Zainstaluj rozwiązania antispyware
 • Aktywuj zapory ogniowe (firewall) na swoim systemie operacyjnym.
 • Regularnie aktualizuj programy i system operacyjny.
 • Ostrożnie używaj połączeń dostępnych w miejscach publicznych, nigdy nie korzystaj z nich w celu logowania się na stronach banku czy innych ważnych usług online.
 • Tak jak chowamy klucze do domu czy do samochodu tak samo powinniśmy dbać o nasze hasła dostępu. W końcu nie zostawiamy obcym osobom kluczy do naszego domu i nie przekazujemy im kluczyków do samochodu, gdy nas o to poproszą. To samo dotyczy haseł dostępu do naszych usług w sieci. Nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych typu pin, hasła, numery kart kredytowych itp. Prośby o podanie hasła i loginu w mailu należy zignorować, a nawet zgłosić odpowiednim osobom i instytucjom.
 • Nie używaj tego samego hasła do wszystkich loginów. W realnym świecie, ten sam klucz do domu, samochodu, czy skrzynki pocztowej na pewno byłby wygodniejszy w użyciu, ale w sytuacji gdyby nam go ukradli, złodziej miałby dostęp do mnóstwa cennych dla nas miejsc. Stąd ważne jest by w wirtualnej rzeczywistości zmieniać hasła dostępów do różnych ułsug w internecie. Należy ustalić inne hasło do sklepu internetowego, jeszcze inne na facebooka i kolejne by zalogować się na stronie naszego banku. Każda usługa powinna mieć inny klucz.
 • Postaraj się, by hasło było bardziej skomplikowane – trudniejsze do odgadnięcia. Ponad 3,4 mln osób na całym świecie korzysta z trywialnego kodu „1234” argumentując, że “jest łatwiejszy do zapamiętania.” Według badań i ankiety przeprowadzonej przez brytyjską spółkę danych Genetics, kluczem do uzyskania dostępu do usług bankowych najczęściej wykorzystywanym przez użytkowników, zarówno online jak i za pośrednictwem bankomatów jest “1234”.
  Następne w kolejności najpopularnieszych kodów pin to “1111”, “0000”, “1212” i “7777”. Do wymienionych wyżej kombinacji należy dodać jeszcze daty urodzenia użytkowników. Strach przed zapomnieniem hasła jest większy od tego przed złodziejami.
 • Regularnie zmieniaj hasła dostępu.
 • Uważaj na aplikacje i pliki, które ściągasz i instalujesz na swoim komputerze i telefonie, podobnie nie wchodź na linki, które otrzymujesz w mailach od nieznanych osób.
 • Uważaj na maile, w których pojawia się prośba o odwiedzenie i zalogowanie na danej stronie. Taka prośba powinna wzbudzić czujność. Banki i instytucje finansowe nigdy nie wysyłają listów z prośbą o ujawnienie (wpisanie w formularzu) jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty).
 • Loguj się tylko na stronach zaczynających się od „https”. Banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się to zgłosić osobom z danego banku i nie podawać na niej żadnych danych.
 • bezpieczny-internetNie zaleca się używania starszych przeglądarek internetowych (np. Internet Explorer 6), które bywają często podatne na różne błędy i ataki. Alternatywnie można korzystać z innych programów, jak Mozilla Firefox, Opera, czy Internet Explorer 9 i 10, których najnowsze wersje wyposażone są w m.in. w filtry antyphishingowe.
 • Uważaj na małe sklepy online. Jeśli robisz zakupy online po raz pierwszy w danym sklepie internetowym sprawdź jego wiarygodność. Przeczytaj opinie innych internautów o sklepie, jak inni konsumenci oceniali współpracę z daną firmą, sprawdź jego rzetelność.
 • Podobnie jak sklepy stacjonarne muszą mieć swoją siedzibę, adres i telefon kontaktowy, potwierdzające ich wiarygodność, tak samo sklepy internetowe powinny posiadać takie dane. Zanim zdecydujesz się na zakupy, sprawdź, czy na stronie internetowej znalazły się dane teleadresowe oraz NIP i REGON.
 • Transakcji płatniczych w sklepach online dokonuj tylko wtedy, gdy są one bezpieczne, czyli kiedy w polu adresowym pojawi się zielony pasek i protokół https://, oraz symbol zamkniętej kłódki. To znak, że strona ma certyfikat SSL, odpowiednie szyfrowanie i zabezpieczone łącze.
 • Wybieraj płatności realizowane za pomocą strony banku internetowego lub Integratora płatności, przekazującego płatności typu: Blue Media, DotPay, PayU – platnosci.pl, ECard, EService, PayPro – przelewy24.pl). Sklep nie może bezpośrednio wymagać od klienta udostępnienia poufnych danych.
 • Nie ujawniaj kodu CVV2 bez potrzeby – podawaj go tylko na wyraźne żądanie sklepu internetowego.
 • Nigdy nie dokonuj zakupów przez internet korzystając z dostępnego w miejscu publicznym komputera, czy tych w kafejkach internetowych.

Uchroń się przed zagrożeniami cebernetycznymi już dziś i wprowadź powyższe punkty w życie najlepiej od razu po przeczytaniu powyższego artykułu.