Idzie wiosna, czas na remont!

W Polsce na dobre zagościła już wiosna, a wraz z nią sezon na remonty i przeróbki w mieszkaniach i domach. Dłuższy dzień i częściej pojawiające się słońce bezlitośnie odkrywają Idzie wiosna, czas na remont!to, na co dotąd nie zwracaliśmy uwagi – brudne ściany, pękający tynk, zniszczoną podłogę lub zmatowiałą ze starości glazurę. Być może trzeba naprawić dach naruszony przez śnieg i mróz albo zawodzi nas instalacja elektryczna. Z takimi zmianami nie warto zwlekać! Jeśli remont odłożymy na później, może on okazać się kosztowniejszy i trudniejszy do przeprowadzenia. Co warto odnowić w budynku mieszkalnym i jak zaplanować remont, aby skutecznie i jak najmniej boleśnie przeprowadzić prace remontowe?

Gruntowny remont czy drobne poprawki?

Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie remontu właśnie w okresie wiosennym, ze względu na lepszą pogodę i chęć wiosennej metamorfozy. Co więcej, remontem zrobionym Gruntowny remont czy drobne poprawki?wiosną będzie można cieszyć się latem, kiedy to zwyczajowo odwiedza nas najwięcej gości. Przed rozpoczęciem remontu należy jednak zastanowić się, co chcemy wyremontować i czy potrzebny jest generalny remont od podstaw, czy tylko lekka korekta bądź metamorfoza wystroju wnętrza (np. zmiana koloru ścian, wymiana mebli). Jeśli budynek, w którym mieszkamy jest stary, warto jest zastanowić się nad gruntownym remontem, który obejmuje przywrócenie mieszkania bądź domu praktycznie do stanu surowego, całkowitą wymianę kabli i rur, a także wymianę podłóg, sufitów i być może przeróbkę ścian. Taki remont jest co prawda kosztowny, ale warto jest go przeprowadzić raz na 30-40 lat, zwłaszcza w budynkach, które już zaczynają sprawiać duże problemy. Jeśli porządnie nie wyremontujemy takiego domu, a tylko zajmiemy się dekoracją wnętrz, prawdopodobnie w bliskiej przyszłości będą nas czekać liczne przeróbki, problemy, częste wzywanie fachowców, dodatkowe koszty, itd. Przed rozpoczęciem remontu naszego pomieszczenia warto jest więc ocenić, w jakim jest on stanie i jaki remont jest potrzebny. Jeśli sami nie znamy się na sprawach remontowych, najlepiej jest zasięgnąć porady fachowca, który profesjonalnym okiem oceni nasze mieszkanie czy dom i doradzi, jakie przeróbki są konieczne. Dlaczego warto jest to zrobić na samym początku? Wiele osób zabiera się za remont, a następnie „odkrywa” kolejne braki; w rezultacie, remont się przeciąga, koszty rosną i zaczynają zżerać nas nerwy, a także pojawiają się wątpliwości, czy w ogóle warto było się zaczynać… Najlepiej jest wiedzieć, na czym się stoi na samym początku, jakie wydatki nas czekają, a także, ile czasu zajmą prace remontowe.

Gruntowny remont czy drobne poprawki?

Jeśli okaże się, że nie ma potrzeby robić remontu od podstaw, możesz rozważyć jedynie poprawki kosmetyczne, tzw. metamorfozę Twojego mieszkania czy domu. Z remontem jest podobnie jak z wymianą garderoby z zimowej na wiosenną – może znudził Ci się już wybrany przed kilkoma laty kolor ścian, a może wpadł Ci do głowy świetny pomysł na to, aby prostym ruchem sprawić, że Twoje pomieszczenie stanie się bardziej przestrzenne, funkcjonalne i po prostu ładniejsze. Z pewnością zmiany te wpłyną korzystnie na Twoje samopoczucie, dodadzą energii, pozwolą lepiej się relaksować i odpoczywać.

W zależności od tego, jaki remont musi być przeprowadzony, czasami na sfinansowanie przeróbek może być potrzebna dodatkowa gotówka. Wtedy warto jest pomyśleć o kredycie. W Zaimo oferujemy szybkie pożyczki z niskim oprocentowaniem, które rozłożymy na dogodne raty. Pamiętaj, że z remontem nie warto jest zwlekać, ani zbytnio oszczędzać na fachowcach i materiałach. Jeśli remont odłożymy na później, albo zostanie on wykonany nieprawidłowo, będzie to wiązało się z koniecznością przeróbek w bliskiej przyszłości, wieloma problemami i kolejnymi dodatkowymi kosztami…