Ile kosztuje dziecko?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), od 2012 r. obserwowany spadek liczby ludności Polski. W 2014 r. przyszło na świat 375,5 tys. noworodków, w 2013 r. 369,6 tys., a rok wcześniej odnotowano liczbę narodzin w wysokości 386,3 tys. Zanotowano spadek 4,3% z 2012 r. na 2013 r. oraz niewielki wzrost z 2013 r. na 2014 r. GUS zwraca uwagę, że obecnie liczba urodzeń w Polsce jest aż o ok. 40% niższa w porównaniu do ostatniego wyżu demograficznego. Według tabeli The World Factbook, prezentującej światowy współczynnik dzietności, Polska jest na szarym końcu, biorąc pod uwagę liczbę urodzeń. Plasujemy się na 212. miejscu na świecie, a za nami jest tylko 12 innych krajów. Statystyki są więc alarmujące.

Jako główne przyczyny depopulacji, czyli spadku populacji, podaje się spadek liczby urodzeń oraz emigrację (największy odsetek wśród osób emigrujących stanowią ludzie młodzi). Z kolei, spadek liczby urodzeń spowodowany jest ograniczaniem liczby dzieci w rodzinie ze względu na niestabilność zatrudnienia, trudności z umieszczeniem dziecka w żłobku czy przedszkolu oraz niewielkie wsparcie rodziców ze strony państwa. Pomimo, że dziecko jest bezcenne, jego utrzymanie jest bardzo kosztowne i nie wszystkich jest na nie stać.rodzice i dziecko

Późne macierzyństwo

Wiele par zwleka z decyzją o dziecku ze względu na nieustabilizowaną sytuację finansową. Coraz więcej młodych ludzi pracuje na tzw. umowach śmieciowych, za które pracodawcy nie odprowadzają stawek oraz które nie gwarantują ciągłości pracy. Boją się jutra, boją się, że w każdej chwili mogą stracić pracę. Z związku z tym, wolą najpierw zająć się życiem zawodowym, odłożyć trochę pieniędzy, stanąć na nogi, a następnie pomyśleć o powiększeniu rodziny. Odwlekają decyzję o macierzyństwie oczekując na lepsze jutro.

Część kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie nie tylko ze względu na nieustabilizowanie sytuacji materialnej, ale również dlatego, że nie maja partnera. Ludzie obecnie pobierają się coraz później, w związku z czym zakładają rodzinę również w późniejszym czasie.

Późne macierzyństwo staje się coraz powszechniejsze wśród Polek. Według danych GUS, w latach 2004-2014 aż o 70% wzrosła liczba kobiet, które urodziły dziecko w wieku 35-39 lat. Zwiększyła się również liczba matek po 40 roku życia. Panie w wieku 40-45 lat rodziły dzieci w latach 2004-2014 aż o 11 procent częściej niż wcześniej.

Czy późne macierzyństwo jest złe? Jest z pewnością o wiele bardziej świadome, przemyślane, ale może nieść za sobą większe ryzyko komplikacji.

urlop macierzynski-dziecko a pracaJednoroczny urlop macierzyński

Według statystyk GUS, w 2014 r. zanotowany niewielki wzrost w liczbie urodzeń w Polsce. Jest to związane z przyjęciem nowelizacji kodeksu pracy dając prawo do nowego rodzaju urlopu pracowniczego – jednorocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce dziecka, ojcu dziecka jak i rodzicom przysposabiającym dziecko lub rodzicom zastępczym. Od kwietnia 2013 r. do kwietnia 2014 r. z urlopów macierzyńskich skorzystało 128 tys. rodziców.

Czy stać mnie na dziecko?

Obecnie utrzymanie dziecka jest dosyć kosztowne. Największy koszt, który należy wziąć pod uwagę, to wynajęcie opiekunki do dziecka. Jeśli nie spełniasz warunków potrzebnych, aby móc skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego (ze względu na brak stałej pracy albo osiągane zarobki) i nie możesz liczyć na pomoc rodziców, będziesz prawdopodobnie zmuszona, aby zatrudnić nianię. Miesięczny koszt zatrudnienia niani może wynieść od 1000 do nawet 2000 zł w zależności od miejsca zamieszkania i godzin, w których niania będzie zajmować się dzieckiem. Inne koszty, na które należy zwrócić uwagę to:zakupy-dziecko

– mleko, kaszki, obiadki dla dzieci,

– pieluchy,

– kosmetyki (krem na odparzenia, oliwka, płyn do kąpieli),

– ubranka,

– zabawki, mały rowerek

– wanienka

– łóżeczko,

– wózek,

– fotelik samochodowy,

– fotelik rowerowy wraz z kaskiem,

– termometr

Lista zakupów jest spora. Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz liczyć na Zaimo. Dzięki naszym pożyczkom pozabankowym Zaimo 100% online możesz szybko cieszyć się z gotówki, której potrzebujesz.

Nie musisz kupować dla dziecka nowych rzeczy, o wiele taniej kupisz z drugiej ręki. Jak dziecko wyrośnie, nie wyrzucaj jego ubranek i zabawek. Możesz wykorzystać je przy następnym dziecku, odsprzedać albo podarować innej osobie, która tego potrzebuje.

Nie czekaj także z zakupami na ostatnią chwilę. Jesteś w ciąży przez 9 miesięcy i możesz przez ten czas wszystko zaplanować i zrobić zakupy z wyprzedzeniem. Warto jest wybrać się na wyprzedaże, gdyż możesz na nich kupić wszystko w o wiele niższych cenach.

Pomoc od państwa – Becikowe

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka w wysokości 1000 zł na dziecko, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny. Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy dopilnować terminu, gdyż wniosek złożony po terminie nie będzie rozpatrzony. Do wniosku o becikowe należy dołączyć następujące dokumenty: dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe; skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka; pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców); zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży. Więcej informacji o becikowym możesz uzyskać tutaj.

Przed urodzeniem dziecka

Powyżej wspomnieliśmy o kosztach związanych z dzieckiem po jego urodzeniu. Musisz jednak odpowiednio zadbać o siebie i o dziecko zanim je powitasz na świecie. W trakcie ciąży musisz regularnie chodzić do lekarza ginekologa, zwłaszcza jeśli jest np. niezgodność grup krwi rodziców. Kup suplementy diety, aby wzmocnić swój organizm, a także używaj odpowiednich kosmetyków, aby zapobiec rozstępom. Bardzo ważne jest też, aby dobrze się odżywiać, odpoczywać i nie stresować. Nie pozwól, aby problemy finansowe zawracały Ci głowę w takim okresie i zaufaj Zaimo, jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego.

 

Dziecko to najcudowniejszy dar jaki możesz otrzymać. Wielu rodziców jest na początku przerażonych, że sobie nie poradzą. Jednak po jakimś czasie nie wyobrażają już sobie życia bez dziecka. Wszystkie sprawy schodzą na dalszy plan, aby zrobić miejsce dziecku.