Ile zarabiają blogerzy – nowa (lukratywna) profesja?

Od jakiegoś czasu mówi się o całkiem nowej profesji – blogerze. Zarobki niektórych blogerów są porównywalne do zarobków gwiazd największego formatu. Czym zajmują się blogerzy i na jakie zarobki mogą liczyć?

Kim są blogerzy?blogerka modowa

Jak sama nazwa mówi, blogerzy zajmują się blogowaniem, czyli przelewaniem swoich myśli na papier. Hmmm… tzn. papier elektroniczny. Pisanie bloga można porównać do pisania pamiętnika albo dziennika internetowego. Najpopularniejsi polscy blogerzy to… blogerki modowe: Jessica Mercedes, Macademian Girl, Maffashion oraz Charlize Mystery. Pełną listę najpopularniejszych polskich blogerów można sprawdzić tutaj. Dominują branże modowa, żywieniowa oraz nowe technologie.

Moda napływa znad Oceanu

Stany Zjednoczone to kraina ponad 20 milionów blogerów, gdzie 1.7 miliona blogów jest komercyjna, a ponad 450 tysięcy stanowią zawodowi blogerzy, których pisanie jest głównym źródłem utrzymania. Jak podaje The Wall Street Journal, obecnie jest już w USA więcej osób, które posiadają stały dochód z prowadzenia blogów niż, na przykład, programistów czy strażaków. Szacuje się, że liczba aktywnych blogerów niedługo dogoni (i przegoni) liczbę prawników.

Blogować każdy może!

Jedni robią to z głową i pomysłem, a innym idzie troszkę gorzej. Liczba blogerów rośnie jak grzyby po deszczu, ale tylko nielicznym udaje się osiągnąć sukces i dobrze zarabiać na blogowaniu.blog o jedzeniu

Jaka jest recepta? Na pewno trzeba być oryginalnym i umieć wyróżnić się z tłumu, czyli pisać o ciekawych, kontrowersyjnych sprawach, o których jeszcze nie słyszeliśmy. Ważne jest, aby pisać bloga z pasją i na tematy, w których jest się ekspertem. Blog musi także ładnie się prezentować, być przejrzysty i ozdobiony nietuzinkowymi zdjęciami.

W tej branży, podobnie jak w innych, sukces jest okupiony samodyscypliną i ciężką pracą. Wiele osób podchodzi do blogowania jako hobby, jednak profesjonalni blogerzy, czasami mimo pozorów, ciężko pracują: pisanie artykułów (najlepiej, aby nowe wpisy pojawiały się jak najczęściej), robienie i obrabianie zdjęć, uczestniczenie w dyskusjach, odpowiadanie na e-maile, kontakt z agencjami, itd., wszystko to zabiera bardzo dużo czasu i tylko osoby, które „siedzą” w tej profesji, wiedzą jak naprawdę wygląda ta praca. Ponadto, trzeba pamiętać, że wszystkie posty i zdjęcia muszą być oryginalne, innowacyjne i niepowtarzalne.

Gra jest jednak warta świeczki. Poza wysokimi zarobkami możesz także liczyć na inne korzyści płynące z tej pracy. Największym plusem jest to, że pisanie bloga jest pracą zdalną, którą możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Jak i ile zarabiają blogerzy?

Jak już pisaliśmy, praca blogera polega na pisaniu artykułów czy krótkich wpisów, zamieszczaniu zdjęć, publikowaniu komentarzy, itd. Wszystko dobrze, ale jak na tym zarobić i kto za to płaci? Zarabia się oczywiście na reklamach! Jeśli blog cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciąga wielu fanów, można liczyć na duże wpływy z reklam.

Zarobki blogerów zazwyczaj są objęte tajemnicą. Często chwalą się oni zdjęciami, na których pokazują, że wiodą światowe życie na bogato. Czy jest to tylko prowokacja i chęć zaimponowania znajomym? Niekoniecznie. Najlepiej zarabiające blogerki modowe osiągają zarobki rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za… jeden wpis sponsorowany. Na takie zawrotne sumy mogą jednak liczyć tylko blogerzy, którzy są bardzo popularni, tzn. mają setki tysięcy fanów. Niektórzy blogerzy przyjmują również zapłatę „w naturze”, np. w postaci darmowych ubrań, gadżetów, wycieczek, itd.

Jak zacząć?

Początki blogowania mogą być… trudne. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu działalności, najtrudniej jest zacząć. Na początku musi być pomysł i pasja, jednak co dalej? Możesz kupić poradniki o blogowaniu, takie jak np. książka Tomka Tomczyka „Bloger – poradnik dla blogerów”, która zawiera odpowiedzi na 100 najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie każdy bloger, poczytać o pisaniu własnego bloga w Internecie albo skorzystać z pomocy fachowych agencji marketingowych. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc Zaimonajszybsza gotówka w każdej sytuacji.