Inwestowanie oszczędności na emeryturę

Czy warto dodatkowo odkładać na emeryturę?

Czy oprócz obowiązkowej składki na emeryturę, warto dodatkowo samemu odkładać i inwestować część swoich zarobków? Wiele osób już w tym momencie uważa, że ilość odkładanych pieniędzy na obowiązkową składkę ZUS jest zbyt duża. W końcu ponad 19 procent comiesięcznie zabieranych z wypłaty to wydatek z którym ciężko się pogodzić. Z drugiej strony trudno znaleźć w Polsce starsze osoby które byłyby zadowolone z wysokości swoich emerytur. Może zatem warto odkładać dodatkowo na przyszłość? Plusem takiego rozwiązania jest fakt że mamy wtedy całkowitą kontrolę nad uzbieranymi pieniędzmi. Możemy zatem w między czasie uzbierane pieniądze dodatkowo inwestować – a więc trzeba samemu zadbać aby pieniądze na nas „pracowały”.

Początkowo warto się zastanowić ile możemy przeznaczyć na ten cel i z jakiej wysokości emerytury bylibyśmy w przyszłości zadowoleni (pamiętając o średniej rocznej inflacji ok 2%). W internecie bez problemu znajdziemy liczne kalkulatory ZUS, które pomogą wyliczyć nam poziom przyszłych wypłat na emeryturze. Czy jednak taki poziom będzie nam odpowiadał? Warto porównać to z poziomem życia który mamy dzisiaj, prawdopodobnie będzie to jednak za mało. Dlatego dobrze zastanowić się nad poziomem dodatkowych oszczędności które nie tylko zbytnio nie obciążą naszego dotychczasowego budżetu, ale też pozwolą nam jak najwięcej odłożyć na przyszłość. Optymalnym poziomem jest dla wielu 10% dochodów, które w kombinacji z przyszłą emeryturą z ZUS pozwolą na odpowiedni poziom życia w przyszłości.

Jak inwestować oszczędności?

Warto zacząć oszczędzanie i inwestycje jak najwcześniej, najlepiej około 25 roku życia. Mimo, że wydaje się że mamy jeszcze czas, aby osiągnąć taki sam poziom oszczędności na emeryturze, zaczynając w wieku 35 lat, musielibyśmy odkładać ponad 30 procent rocznie więcej, dlatego warto zbierać nawet mniejsze sumy wcześniej. Dobrze jest wyznaczyć sobie krótkie cele co kilka lat – ile powinieneś mieć oszczędności wieku 30 lat? Jeśli uda Ci się wykonać plan, pozwól sobie na coś przyjemnego, aby to świętować.

Oszczędzanie wymaga dużej dyscypliny, dlatego nawet gdy dostaniesz podwyżkę, nie zwiększaj znacząco swoich wydatków i spróbuj utrzymać konsumpcje na tym samym poziomie. To samo dotyczy inwestycji – wybieraj te o najmniejszych kosztach. Nawet minimalna procentowa różnica w obsłudze rachunku inwestycyjnego to duża, długoterminowa różnica dla Ciebie na emeryturze.

Bardzo dobrym pomysłem jest aktywne inwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że każda inwestycja łączy się z pewnym ryzykiem, a na przykład wiele statystyk potwierdza, że większość inwestorów giełdowych ponosi straty. Dlatego dobrze jest nakreślić długoterminowy plan swoich inwestycji już na początku i nie reagować zbyt gwałtownie na zmiany na rynku. Przykładowo, wielokrotnie już udowodniono, że emocje związane ze stratą są o wiele mocniejsze niż te związane z zyskiem, co bardzo często wpływa na podejmowanie decyzji finansowych np szybsze zamykanie zyskownych pozycji niż stratnych. Warto zatem pamiętać o prawidłowej dywersyfikacji portfela inwestycji, tak aby straty były niwelowane przez zyski.

Spróbuj uniknąć wczesnego wypłacenia pieniędzy. Budżet na nagłe wypadki powinieneś zbierać oddzielnie, ewentualnie rozważ możliwość wzięcia szybkiej pożyczki online, aby uniknąć kosztów operacyjnych usunięcia swoich oszczędności i inwestycji. Także po przejściu na emeryturę nie wypłacaj wszystkich oszczędności od razu. W końcu nawet gdy uzbierasz dużą sumę, po przeliczeniu na lata, może się ona okazać wystarczająca jedynie na ograniczoną konsumpcję.