Jak odróżnić dobry kredyt od złego kredytu?

Zagraniczna wycieczka last minute, awaria samochodu, a może nowy komputer dla twojego dziecka, a u ciebie braki w portfelu? Z takimi sytuacjami spotkał się każdy z nas w swoim życiu i pewnie nie raz jeszcze będzie sobie musiał z nimi poradzić w przyszłości. Niestety takie zdarzenia zwykle nas zaskakują i nie sposób jest je przewidzieć. Często bywa tak, że pieniędzy „na czarną godzinę” brak, a z naszego konta wypłacić więcej już po prostu nie możemy. Co wtedy robimy? Gdy w wypadku nieprzewidzianych i nagłych sytuacji nie dysponujemy wystarczającą rezerwą finansową, kredyt wydaje się być najprostszym i najlepszym rozwiązaniem.

Zastanówmy się jednak czy po pierwsze owa pożyczka jest jednorazowym wyjściem z kłopotliwej sytuacji czy może jest już naszym stałym remedium na nasze niekończące się problemy finansowe. Po drugie, pomyślmy przez chwilę nad przyczyną konieczności wzięcia tego kredytu: może problem nie tkwi w nagłej potrzebie gotówki, której ci brak, może to ty powinieneś popracować nad rozsądnym rozporządzaniem swoimi finansami? Zadajmy sobie więc pytanie jak sprawić, by wszystkie nasze pożyczki były dobre i jakie warunki powinny spełniać. W Zaimo udowodnimy ci, że odpowiedzi na te pytania nie trzeba daleko szukać.

Dobry kredyt vs zły kredyt

Dobry kredyt vs zły kredytGdy „byle do pierwszego” powtarzamy sobie zbyt często, gdy stale brakuje nam pieniędzy na koncie lub gdy ciągle komuś jesteśmy coś dłużni to sygnał, że coś jest nie tak. Zazwyczaj w takich sytuacjach chwytamy się ostatniej deski ratunku jaką jest pożyczka. Zadajmy sobie jednak pytanie: czy taki kredyt jest dla nas dobry czy zły? Jeśli stale mamy problemy finansowe i co miesiąc zaciągamy kolejne pożyczki to znaczy, że powinniśmy coś zmienić. W tym momencie wszystkie nasze kredyty są złe i dla naszego portfela, i dla nas samych, gdyż przyzwyczajają nas do pozornie najłatwiejszego i najlepszego rozwiązania. Niestety, kiedy nadużywamy tego wyjścia z sytuacji, inne problemy dochodzą do głosu: terminowe spłacanie pożyczek, wysokość odsetek wiążących się z konkretnymi kredytami, czy też dość poważne zadłużenie u wielu firm pożyczkowych. Tak jak w innych aspektach naszego życia, tak i w zaciąganiu kredytów należy zachować umiar.

Co innego jest mieć nagłą potrzebę wzięcia pożyczki, bo nie wystarczyło nam pieniędzy na prezenty lub nagle nasza pralka przestała działać i musimy kupić nową, a co innego jest traktowanie pożyczek jako jeden z elementów naszej rutyny. Zastanów się ile razy skorzystałeś z kredytów w ubiegłym roku i czy aby na pewno nie masz poważnych problemów finansowych, których udajesz, że nie widzisz. Jeżeli wydaje ci się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i nie ma powodów do obaw, zacznij spisywać wszystkie pożyczki, z których skorzystasz w roku 2016. Po kilku miesiącach zerknij na ta listę i podlicz ile razy musiałeś wziąć kredyt. W ten sposób będziesz mógł sam ocenić, czy pożyczki to dla ciebie rzecz tak normalna jak wyjście na spacer z psem czy rozmowa z mamą. Jeśli tak jest, to niestety masz poważny problem i powinieneś zastanowić się nad przyczyną konieczności brania tylu kredytów.

Przyjrzyjmy się zatem tym złym kredytom, u podstawy których leżą nasze ciągłe braki finansowe. W tym wypadku, zaciągając kolejną pożyczkę nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie ją spłacić w przyszłości. Mówimy sobie, że jakoś to będzie, że wszystko się ułoży, sami niedowierzając tym zapewnieniom. Przy dobrym kredycie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nawet jeśli ulegliśmy pokusie i zdecydowaliśmy się na pożyczkę, mamy świadomość, że spłacimy ją w terminie, gdyż powodem jej zaciągnięcia był jedynie tymczasowy brak środków finansowych.

Co zrobić, żeby wszystkie kredyty, które zaciągamy były dobre?

Co zrobić, żeby wszystkie kredyty, które zaciągamy były dobre? Po pierwsze powinniśmy przyjrzeć się dokładnie naszym wydatkom i dochodom. Przeanalizuj je i sprawdź, czy aby na pewno nie wydajesz więcej niż zarabiasz. Jeśli tak jest zastanów się na co zwykle przeznaczasz tyle pieniędzy: tylko na niezbędne rzeczy czy może jednak większość z nich wydajesz na zachcianki i przyjemności? Po takim rachunku sumienia, będziesz wiedział czy twoje finanse domowe potrzebują pewnych zmian czy nie, i co za tym idzie, czy twoje decyzje o zaciągnięciu pożyczek są dobre czy złe.

Pamiętaj, że nie chodzi tu o to, żeby demonizować kredyty. Ważne jest natomiast, żebyś uzmysłowił sobie, czy twoje pożyczki służą czemuś więcej niż tylko impulsywnemu zaspokajaniu twoich zachcianek i czy nawet jeśli owo zaspokajanie jest przyczyną twojego zadłużania się, to czy nie zdarza ci się to zbyt często. Rolą pożyczek, oprócz wsparcia w realizacji naszych celów czy pomocy w nagłych i przewidzianych zdarzeniach losowych, jest też oczywiście zaspokajanie naszych potrzeb, ale pamiętajmy o umiarze! I decydujmy się na to rozwiązanie tylko wtedy, gdy możemy być pewni, że ową pożyczkę spłacimy!

Kolejną ważną sprawą, która pomoże ci w unikaniu złych kredytów, jest umiejętność odkładania niewielkiej części naszych dochodów „na czarną godzinę,” a dokładniej odnalezienie motywacji do oszczędzania, bo właśnie od tego wszystko się zaczyna. Bez tego bodźca, który nas pcha do utworzenia rezerwy finansowej i do stałego dbania o jej powiększanie, nie będziemy w stanie uchronić naszego domowego budżetu przed niespodziewanymi zdarzeniami, w których nagle potrzebujemy większej gotówki.

Pożyczka idealna

I na końcu, żeby pożyczka, którą wybraliśmy mogła być uznana za dobrą, powinna ona spełniać nasze oczekiwania. Większość z nas ceni sobie nade wszystko szybkość i jakość oferowanych usług. Najlepiej, gdy cały proces aplikacyjny odbywa się przez Internet i nie tracimy ani jednej minuty na staniu w kolejkach czy na wypełnianiu zbędnych dokumentów. Powinniśmy móc złożyć wniosek pożyczkowy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, tak abyśmy nie musieli niczego zmieniać w naszym codziennym planie dnia. Ponadto, dobry kredyt to taki, który oferuje firma potrafiąca dobrze ocenić naszą zdolność kredytową i udzielić nam fachowej rady w kwestii naszego zainteresowania daną pożyczką. Co więcej, kredyty powinny być indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb i to my powinniśmy wybrać harmonogram spłat, a nie mieć go już z góry narzucony. Brzmi zbyt idealnie? Nic z tych rzeczy! To wszystko i więcej oferuje ci Zaimo. Pożyczka online nigdy nie była prostsza. Z nami możesz być pewny, że wszystkie twoje kredyty będą DOBRE.