Jak oszczędzać pieniądze

Jak zacząć oszczędzać?

Wiele osób zastanawia się czy oszczędzanie przy bardzo małych dochodach ma jakikolwiek sens i jak to robić w najbardziej optymalny sposób. Niestety nie ma tutaj złotego środka. Jednak jest kilka zasad które warto mieć na uwadze przy codziennych wydatkach.

Codzienne wydatki

W codziennych wydatkach dobrze zdawać sobie sprawę z ograniczenia budżetu którym dysponujemy. Warto przejrzeć rachunki z poprzedniego roku i podliczyć ile wydajemy na na najpotrzebniejsze wydatki, a ile na mniej ważne. Przykładowo zdając sobie sprawę w jakim stopniu nasze wypłaty pożerane są przez rachunki, mamy większa przejrzystość w kontrolowaniu budżetu. Wiele rodzin korzysta z tabelek excel, dostępnych w internacie, lub nawet takich pisanych ręcznie, aby sprawdzić ile miesięcznie kosztuje żywność, opłaty, lub rozrywka. Można wtedy zrozumieć i zaplanować swoje wydatki na następny miesiąc, na przykład ograniczając zużycie prądu. Gdy cała rodzina zdaje sobie sprawę z kosztów prądu, o wiele łatwiej jest dbać o wyłączanie światła lub urządzeń których w tym momencie się nie używa.

 

Dużą częścią wydatków dla wielu Polaków jest żywność. Według badań GUS, wydajemy na to nawet jedną czwartą swoich dochodów. Na szczęście minęły już czasy gdy kupowanie w dyskontach było uważane za dziwne i nie modne. Teraz zwracanie uwagi na ceny cechuje raczej ludzi świadomych finansowo. Dlatego warto też zwracać uwagę na promocje i czasowe obniżki. Może w tym pomoc na przykład zbieranie gazetek z ofertami. Warto też rozważyć kupowanie żywności online – dzięki temu będziemy pewni, ze kupujemy tylko to co jest nam potrzebne, a nie to co akurat wpadnie nam w oko w supermarkecie. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę jak wiele żywności się wyrzuca – zupełnie nie potrzebnie.

 

Wiele osób także łatwo zauważy, że o wiele łatwiej jest kontrolować swoje wydatki płacąc gotówką, zamiast kartą. Dobrze jest tylko raz na jakiś czas chodzić do bankomatu i próbować zmieścić się w budżecie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam zapamiętać co i kiedy kupiliśmy, jak również będziemy od razu zauważać braki w portfelu, nawet jedynie po wadze.

 

Oprócz tego, przy dużych wydatkach warto się zastanowić, zamiast podejmować decyzje pochopnie. Często przecież po kilku godzinach po wyjściu ze sklepu żałuje się decyzji. Mówi się nawet, że najlepszym doradcą jest sen. Jeśli masz ochotę kupic coś drogiego, co znacząco nadszarpałoby Twój budżet, poczekaj jeszcze kilka dni z decyzją i dobrze się zastanów. Zobaczysz że trenowanie silnej woli przyda się na przyszłość. Jeśli nadal będziesz pewny zakupu, dopiero wtedy podejmij decyzję.
Dobrym rozwiązaniem jest założenie subkonta oszczędnościowego, na który automatycznie przelewana byłaby określona miesięcznie kwota, lub pewien procent wpływów.

Dlaczego warto oszczędzać?

Wydawałoby się ze najłatwiej oszczędzać jest osobom zamożnym, jednak bardzo często to one mają problemy z kontrolą wydatków. Przy mniejszych zarobkach zazwyczaj zdajemy sobie sprawę ze znaczenia pieniądza, natomiast przy większych miesięcznych wpływach można zapomnieć o dostatecznej kontroli konta, a przecież najważniejszą zasadą oszczędzania jest to aby wydawać mniej niż się zarabia.

 

A oszczędzać warto bo przykładowo, odkładając tylko po 3 zł dziennie, za 25 lat będziemy mieć na koncie ponad 27 tysięcy zł, które możemy wydać na bardziej znaczące przyjemności – przykładowo samochód, niesamowite wakacje, czy nawet dołożyć je do emerytury.