Jak przeżyć rozwód i nie zostać boso?

Każdy rozwód stanowi traumatyczne przeżycie zarówno dla małżonków, dzieci, jak i całej rodziny. Wiąże się z dużym cierpieniem, gdyż coś w życiu nie wyszło tak jak planowaliśmy, miłość obiecywana przed ołtarzem nie przetrwała, pojawiły się kłótnie, pretensje, żale… Nie należy jednak rozpatrywać rozwodu poprzez pryzmat swojego największego niepowodzenia życiowego, gdyż może on być początkiem nowego, ciekawego, lepszego etapu życia. W życiu każdy koniec oznacza początek.

Rozwodom niewątpliwie towarzyszy jednak nerwowa atmosfera w ramach publicznego prania brudów. Nie pozwól jednak, aby emocje wzięły górę i nie popełnij błędów, których możesz żałować do końca życia! Jeśli to partner jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa, a nie Ty, pod żadnym pozorem nie gódź się na rozwód bez orzeczenia o winie! Wyjaśnimy jakie to może mieć konsekwencje i ile możesz stracić!

Rozwody w liczbachbolesny rozwod-podzial rodziny

Statystyki są niestety bezwzględne… W Polsce jest coraz więcej rozwodów, zwłaszcza wśród młodych par. Jeszcze nigdy w historii polskie małżeństwa nie rozpadały się tak powszechnie.

Według wstępnych danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) wynika, że w ubiegłym roku na 188 tys. zawartych związków rozstało się 66 tys. par, podobnie jak w 2013 r. Oznacza to, że, wskaźnik rozwodów przekroczył 35 proc. Jeszcze dekadę temu sięgał 25 proc., a w 2010 r. wyniósł 26,6 proc. Co więcej, nie można zakładać, że wszystkie pozostałe pary, które nie zdecydowały się na rozwód, żyją w szczęściu, zdrowiu i harmonii. Wiele par pozostaje bowiem w separacji, ale nie decydują się na sformalizowanie rozpadu związku.

Jak podaje Wikipedia, światowymi liderami w statystykach rozwodów są kraje wysoko rozwinięte. Do krajów europejskich, w których rozpada się przynajmniej połowa małżeństw, należą Austria, Belgia, Białoruś, Czechy, Estonia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Norwegia, Rosja, Szwajcaria i Ukraina. Obecnie najwyższy odsetek rozwodów w Europie jest w Hiszpanii, gdzie w 2005 r. wprowadzono ustawę o tzw. rozwodach ekspresowych. Poza Europą, do krajów, w których stosunkowo dużo małżeństw ma swój finał na sali sądowej należą Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Korea Południowa, Kuba, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Natomiast w Polsce, badania GUS wskazują, że najwięcej par rozstaje się na zachodzie i północy kraju. Najniższy odsetek rozwodów jest zaś na południu i wschodzie, a najtrwalsze małżeństwa są w górach!

Natomiast badania przeprowadzone przez amerykański Uniwersytet Radford wykazują, że najczęściej rozchodzą się tancerze i choreografowie, z powodu braku czasu i zbyt dużego kontaktu fizycznego w pracy.

zdrada-weszysz zdrade

Przyczyny rozwodu

Przyczyny rozwodów są różne. Najczęściej wina za rozpad małżeństwa leży po obu stronach. Tak dzieje się np. w przypadku niezgodności charakterów. Niektóre małżeństwa także rozpadają się z powodu niedobrania seksualnego z współmałżonkiem. Jednak często zdążają się również zdrady, nadużywanie alkoholu, przemoc fizyczna czy psychiczna oraz dłuższa nieobecność jednego z małżonków. W takich przypadkach nie warto jest przymykać oka i dla świętego spokoju czy przyspieszenia formalności zrezygnować z orzeczenia o winie, gdyż wiąże się to z poważnymi konsekwencjami.

Nie ma gwarancji na udane małżeństwo, ale przed podjęciem tej ważnej decyzji o wspólnym życiu, warto jest dać sobie jak najwięcej czasu na poznanie się w różnych sytuacjach życiowych.

Orzeczenie o winie

Przejdziemy do kluczowego punktu wszystkich rozwodów, a mianowicie o orzeczeniu o winie. Aby lepiej zobrazować sytuacje, przedstawimy ją na konkretnym przykładzie, który niedawno miał miejsce w mojej rodzinie. Alicja i Dariusz pobrali się 2 lata temu. Alicja zdradzała Dariusza i zdecydowali się na rozwód. Po tych traumatycznych przeżyciach, Dariusz był w depresji i aby jak najszybciej zakończyć całą sprawę, zgodził się na rozwód bez orzekania o winie. Majątek podzielono po połowie. Tzn. małżonkowie po ślubie wprowadzili się do mieszkania, które należało do Dariusza, ale było zaciągnięte na kredyt. Ok. 50% kredytu było już w tym czasie spłacone. Jako że nie miało miejsca orzeczenie o winie, Dariusz musiał spłacić byłą żonę, tzn. oddać jej połowę wartości mieszkania w Warszawie, to jest 160 tys. zł., pomimo że jego była żona nie dołożyła do tego mieszkania ani grosza, gdyż sama nie pracowała i była na utrzymaniu męża. Poza tym, zgodnie z prawem polskim, gdyby w przyszłości doszło do takiej sytuacji, że była żona znajdzie się w trudnym położeniu materialnym, Dariusz będzie zobowiązany płacić jej alimenty. Taka sytuacja nie miałaby w ogóle miejsca gdyby orzeczono rozwód z winy Alicji.

Węszysz zdradę? Zbieraj dowody!orzeczenie o winie

Bardzo ważne jest, aby zachować zdrowy rozsadek, nie dać się ponieść emocjom i walczyć o swoje, nawet w tak trudnej sytuacji jaką jest rozwód! Węszysz zdradę? Zatrudnij prywatnego detektywa, a następnie dobrego prawnika. Nie pozwól, aby osoba, która Cię oszukuje, miałaby jeszcze żerować na Twoim majątku. Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, zawsze możesz liczyć na Zaimo. Pomagamy w pilnych i trudnych sytuacjach. Dowiedz się więcej o naszych pożyczkach pozabankowych Zaimo. Szybko i bez zbędnych formalności możesz uzyskać pożyczkę. Pamiętaj, że nie warto jest oszczędzać na rozwodzie, bo możesz tego potem słono żałować! Jeśli przyjdzie Ci podzielić się z drugą osoba po połowie oraz płacić jej alimenty, to będą to kolosalne koszty w porównaniu do opłacenia prawnika czy prywatnego detektywa.

Rozwód kościelny

Poza standardowymi rozwodami cywilnymi, popularniejsze stają się również tzw. rozwody kościelne czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa. Pomimo, że procedura jest jeszcze dłuższa i trudniejsza niż w przypadku rozwodu cywilnego, chętnych nie brakuje. Wszystko odbywa się w zgodzie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. W pierwszej instancji księża przesłuchują świadków, powołują biegłych (psychologów, seksuologów, itd.) i wydają wyrok. W drugiej instancji sprawdzają, czy wyrok jest zgodny z prawdą, a proces z procedurami. Rozwód kościelny można jednak otrzymać tylko w ścisłe określonych przypadkach. Ku zaskoczeniu wielu osób, zdrada partnera nie jest takim przypadkiem. Powody takie jak wprowadzenie w błąd, choroba psychiczna, niedojrzałość, zatajenie pewnych faktów czy brak “minimum małżeńskiego poznania” mogą być podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa.