Jak tanio nauczyć się języków obcych?

Znajomość języków obcych ma same zalety. Podróżując za granicę daje nam możliwość interakcji z cudzoziemcami, poznania i lepszego zrozumienia odmiennej kultury. Czujemy się pewniej mogąc spytać o drogę i co więcej rozumiejąc odpowiedź, poprosić o menu wiedząc co faktycznie zamawiamy. Oprócz oczywistych korzyści wynikających z porozumiewania się z obywatelmi innych krajów, istnieje kilka innych powodów dla których warto uczyć się języków obcych. Mnóstwo badań dowodzi, że władanie więcej niż jednym językiem ma pozytywny wpływ na nasz mózg. Kilka naukowych powodów, dla których warto uczyć się języków obcych:

  • Według badań przeprowadzonych przez Journal of Neuroscience dorośli, którzy już od dzieciństwa mówią w dwóch językach posiadają większą „elastyczność poznawczą” co oznacza, że jest im łatwiej dostosować się do nowych, nieoczekiwanych okoliczności niż osobom które mówią tylko w języku ojczystym.
  • Znajomość innych języków zapewnia dłuższą sprawność intelektualną, nawet u osób, które uczyły się języka obcego w wieku dojrzałym.
  • Nie jest „szczepionką” na Alzheimera, ale opóźnia jego rozwój.
  • Dwujęzyczne dzieci z większą łątwością rozwiązują zadania i są bardziej kreatywne.
  • Mózg szybciej przestawia się na nowe zadania.

Jak nauczyć się języka obcego i nie wydać fortuny?

Wiemy już jakie korzyści płyną ze znajmości języków obcych. Pozostaje poszukać odpowiedzi na pytanie jak nauczyć się języka obcego i nie wydać fortuny? Nauka języków obcych kojarzy nam się z kosztownymi wyjazdami za granicę by szlifować wymowę, latami za ławką na kursach w kraju i coraz to nowszym zestawem podręczników z nudnymi ćwiczeniami z gramatyki. Okazuje się, że nauka języka obcego może wyglądać inczej.

Darmowe kursy online – oszczędna alternatywa

Zaletą kursów online jest to, że można z nich korzystać praktycznie wszędzie, wystarczy komputer/tablet/smartfon i dostęp do Internetu. Oprócz dowolnego miejsca , wybieramy dogodną dla nas porę dnia. Możemy korzystać z aplikacji wtedy, kiedy mamy czas i ochotę. Poza tym nie traci się czasu na dojazdy do szkoły językowej. W Internecie jest dostępnych mnóstwo kursów językowych, dzięki którym możemy poznać dowolny język bez ponoszenia żadnych kosztów. Dwa z nich cieszą się szczególną popularnością – Duolingo i Busuu.

Duolingo to najprawdopodobniej najpopularniejsza darmowa aplikacja do nauki języków obcych. Skorzystało z niej już ponad 12 milionów użytkowników. Swój sukces zawdzięcza bardzo starannej oprawie graficznej i założeniu, że nauka może być zabawą. Aplikacja przypomina grę komputerową – każdy użytkownik, który uczy się nowych słów i gramatyki posiada życia, które traci gdy się pomyli. Kiedy te się skończą, gracz musi zacząć rozdział od początku. Jeśli z powodzeniem zaliczy dziesięć lekcji, otrzyma medal. Kolejną zaletą programu jest możliość zaproszenia znajomych i dzielenia się z nimi osiągnięciami, obserwowania ich postępów czy nawet konkurowania z nimi.

Busuu to kolejna aplikacja, która uczy języków obcych w zabawny i dynamiczny sposób. Umożliwia bezpłatny dostęp do 20 tematów. Dostępne są zadania pisemne, ustne, aplikacje multimedialne i testy wielokrotnego wyboru. Oprócz tego użytkownicy mogą korzystać z międzynarodowego czatu i prowadzić rozmowy głosowe czy video. Osiągnięciami możemy dzielić się na portalu społecznościowym samego Busuu i na Facebooku. Plusem jest to , że aplikacja daje możliwość korygowania ćwiczeń innych osób, które uczą się w swoim ojczystym języku.

nauka-języka-przez-podcast

Audiobooki – nauka języka obcego przy okazji

Audiobooki stanowią ciekawą alternatywę dla osób zapracowanych i mających problem ze znalezieniem czasu na tradycyjny kurs lub po prostu chcących utrzymać kontakt z językiem, ponieważ można odsłuchiwać odcinki w każdej chwili, gdziekowliek jesteśmy na urządzeniach mobilnych. Księgarnie z audiobookami oprócz tradycyjnej literatury oferują zagraniczne tytuły, czytane w obcym języku i kursy językowe.

Podcasty – praktyka czyni mistrza

Podcasty są polecane osobom, które są już obeznane z danym językiem w minimalnym stopniu (bez podstawowej znajomości języka, trudno będzie internautom poruszać się po zagranicznych stronach internetowych). Są udostępniane za darmo i możemy wybrać tematykę którą chcemy zgłębić, albo której będziemy słuchać z zaciekawieniem. Osoby uczące się języka angielskiego mogą posłuchać podcastów na YouTube lub na stronie BBC http://www.bbc.co.uk/podcasts/worldservice jeśli uczymy się języka angielskiego.

Wyjazdy za granicę poza sezonem i poza Anglię

Wybierając kursy językowe za granicą możemy zaoszczędzić w wielu kwestiach.

Wyjechać poza sezonem. Szkoły językowe funkcjonują przez cały rok. Najdroższe kursy są oferowane w okresie letnim.

Wybrać Irlandię czy Maltę. Oba kraje są anglojęzyczne i posiadają szeroką ofertę szkół językowych, które cenowo konkurują z kursami w Wilekiej Brytanii.

Irlandia jest znana z gościnności, przyjaznych ludzi, oszałamiającego piękna krajobrazów i wybrzeży, bogactwa muzyki, teatru i tradycji literackich. George Bernard Shaw twierdził że najlepszym angielskim mówi się w Irlandii. Dziś jako współczesny i kwitnący europejski kraj, wysoko ceni wysoko swoje silne kulturalne i historyczne tradycje. Irlandia jest bezpiecznym, nie zatłoczonym krajem z czystymi wodami i czystym powietrzem.

  • Limerick (Irlandia)

Czterotygodniowy kurs języka angielskiego w Limerick, zakwaterowanie w rodzinie i pełne wyżywienie kosztuje około 1300 €. Najtaniej jest polecieć samolotem do Dublina i tam wsiąść w autobus do Limerick.

Malta jako dawna kolonia brytyjska jest doskonałym miejscem na naukę angielskiego. Leżąca na Morzu Śródziemnym Malta to jedyne państwo europejskie z urzędowym językiem angielskim, w którym słoneczna pogoda jest gwarantowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni, co sprawia, że wyjazd językowy staje się jednocześnie wypoczynkiem. Miejscowości godne polecenia:

  • tanie-kursy-zagraniczneGozo (Malta)

Miesięczny kurs w Gozo, z wyżywieniem, zakwaterowaniem w pokoju dwuosobowym w domu u anglojęzycznej rodziny wynosi około 1250 €. Na Maltę polecimy z tanimi liniami lotniczymi: Wizz Air i Ryanair.

  • Valleta (Malta)

Za cztery tygodnie kursu i pokój dwuosobowy z pełnym wyżywieniem u rodziny zapłacimy około 1215 €. Jeśli dodamy do tego koszty transportu: transfer z lotniska do domu i przelot w obie strony, wydamy około 1500 €.

  • Swiequi (Malta)

Jest to piękne nadmorskie miasteczko z piękną piaszczystą plażą. Liczne bary, puby, restauracje, jak również kina i kręgielnie sprawiają, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych śródziemnomorskich regionów rozrywkowych.Pełne wyżywienie, pokój jednoosobowy w rodzinie i kursu będzie kosztować trochę mniej niż 1.500 €. Do kosztów związanych z pobytem należy doliczyć transport.

konwersacje-nauka-języka

Towarzyskie spotkania – język za język

Jest to swojego rodzaju wymiana językowa. Polecana osobom, które chcą poznać nowych ludzi i uczestniczyć w wymianie kulturowej za darmo. Polega na nauce nowych języków w zamian za nauczanie języka, którym włada się biegle. Istnieją strony internetowe, które pomagają zorganizować wzajemna naukę w danym mieście.

Oglądanie telewizji i filmów w danym języku

Na początku nauki najlepiej wybrać kanał z bajkami, gdzie jest używane prostsze słownictwo i jest dokładna wymowa. Jeśli chodzi o filmy, warto ściągnąć/kupić takie, które nas interesują, ponieważ zaleca się kilkakrotne odtwarzanie scen, by zrozumieć w pełni wszystkie dialogii. Na YouTube można wyszukać wiele komedii, filmów dokumentalnych i bajek. Dobrym rozwiązaniem są płyty DVD, ponieważ możemy włączyć opcję z napisami, w ten sposób łatwiej będzie sprawdzić w słowniku znaczenie słów.

 

Znajomość języków obcych, a w szczególności języka angielskiego, to dziś podstawa. Bez tego trudno wyobrazić sobie rozwój kariery zawodowej czy wyjazd na zagraniczne wakacje na własną rękę. Nauka na własną ręke wymaga dużo dyscypliny, samozaparcia i systematyczności. Jeśli ktoś ma z tym kłopot, prawdopodobnie będzie mu ciężko uczyć się w ten sposób.