Jak tanio zorganizować Pierwszą Komunię Świętą?

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważny i stresujący dzień nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. W Zaimo pokażemy ci jak zaplanować to wielkie święto tak, aby cała rodzina na długo zapamiętała tą uroczystość i jak nie wydać fortuny na jej przygotowanie.

O czym pamiętać przy organizacji przyjęcia komunijnego?O czym pamiętać przy organizacji przyjęcia komunijnego?

Po pierwsze, na parę miesięcy wcześniej zacznij rozmawiać z twoim dzieckiem na temat znaczenia tego sakramentu. Oczywiście zadaniem katechetów jest wytłumaczenie uczniom powagi tego święta i jego znaczenie, jednak, jak wiemy, rodzice mają większy wpływ na dziecko niż osoby z zewnątrz. Dla wielu maluchów to święto oznacza jedynie ogrom prezentów i spotkanie z członkami rodziny, których wcześniej nawet nie znały. Należy dziecku uświadomić, że Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim duchowe spotkanie z Bogiem, a prezenty to jedynie dodatek do tego święta, a nie jego główny cel. Podczas rozmów nad znaczeniem tej uroczystości, postaraj się odpowiedzieć na wszystkie pytania twojego dziecka i rozwiać jego wątpliwości. Możesz również posłużyć się ilustrowanymi książkami obrazującymi istotę tego święta, czy też sięgnąć po Biblię dla dzieci, żeby twój maluch lepiej zrozumiał symbolikę tego wydarzenia.

Po drugie, przed wybraniem lokalu należy zastanowić się nad listą gości, których zaprosimy. Musimy mieć na względzie, to, że to nasze dziecko musi się czuć swobodnie, nie my. Nie ma sensu zapraszać dalekich krewnych, których nasza pociecha nigdy nie widziała na oczy. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na świętowanie tego wydarzenia jedynie w gronie naszych najbliższych, zaoszczędzimy też wiele pieniędzy i…nerwów związanych nie tylko z samą organizacją tej imprezy, ale również ze znalezieniem zakwaterowania dla gości, którzy przyjechali z daleka, co oczywiście wiąże się z kolejnymi wydatkami. A zatem, jeśli nie chcemy popaść w niepotrzebne długi, zapomnijmy o hucznej uroczystości. Skupmy się na najbliższej rodzinie, co sprawi, że i my i nasze dziecko będziemy się czuć swobodniej.

O czym pamiętać przy organizacji przyjęcia komunijnego?Mając już ogólną wizję liczby gości podczas tej uroczystości, możemy zacząć myśleć na temat lokalu, gdzie odbędzie się to ważne święto. Mamy do wyboru trzy opcje: przyjęcie w domu z własnym jedzeniem, przyjęcie w domu z cateringiem lub przyjęcie w restauracji. Oczywiście pierwsza opcja jest najtańsza, ale też najbardziej stresująca dla mamy pierwszo komunisty, która będzie musiała jednocześnie pełnić rolę kelnerki i gospodyni. Poza tym, jeśli rozważamy organizację tej uroczystości w domu, musimy się poważnie zastanowić nad możliwościami logistycznymi naszego mieszkania, czy domu. Co więcej, oprócz potrzebnego miejsca, żeby pomieścić naszych gości, musimy sprawdzić czy dysponujemy wystarczającą liczbą zastawy stołowej, krzeseł, itd. W grę wchodzi wiele czynników, które trzeba przemyśleć wcześniej, żeby uniknąć gorączkowej gonitwy w trakcie przyjęcia. Kolejną sprawą jest ustalenie menu. W zupełności wystarczy jeden posiłek dwudaniowy i deser. Możemy również podać gościom przystawki na zimno, żeby dopełnić cały posiłek. Menu opracuj tak, żeby nie spędzić w kuchni całego dnia. Najlepiej zrobić wstępne obliczenia kosztu takiego obiadu i jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, czy będziemy sami gotować dla naszych gości, czy też wybierzemy opcję z cateringiem, porównajmy ceny obu możliwości. Może się okazać, że różnica cenowa nie będzie aż taka duża i jeśli weźmiemy pod uwagę stres i zmęczenie związane z organizacją wszystkiego od A do Z przed nas samych, być może opcja cateringu okaże się korzystniejsza. Cena skromnego obiadu z tortem dla 10 osób waha się w granicach 400 zł. Jeśli wynajmiesz firmę cateringową oszczędzisz sobie wiele pracy, jednak koszt wzrośnie. Przeciętna firma, oferująca tą usługę żąda ok. 50-80 zł za jednego gościa. Zadaj sobie pytanie na czym bardziej ci zależy: na własnej wygodzie, czy też na mniejszej ilości pieniędzy, jakie będziesz musiał wydać na przygotowanie tej uroczystości. Ostatnią opcją, która jest zarazem najdroższa i najwygodniejsza jest zorganizowanie przyjęcia w restauracji. Jeśli chcemy uniknąć dużych wydatków, poszukajmy lokalnej restauracji, w miarę blisko naszego domu, gdzie ceny na pewno nie będą wygórowane. Zwykle koszt obiadu dla jednej osoby w przeciętnej restauracji wynosi 50 zł, w bardziej wytwornych lokalach ceny zaczynają się od 75 zł.

O czym pamiętać przy organizacji przyjęcia komunijnego?Kolejnym etapem w organizacji tego wielkiego dnia są zaproszenia i prezenty dla gości. Zaangażujmy naszego malucha w te przygotowania. Ciekawym pomysłem są zaproszenia wykonane przez nasze dziecko, które, przy małej liczbie gości, możemy wykonać sami wspólnie z naszą pociechą lub, gdy gości jest więcej, wykonać jedno i następnie zrobić kopie w drukarni. Oczywiście należy wysłać je z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, żeby móc potwierdzić liczbę gości w firmie cateringowej czy restauracji w określonym terminie. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze na prezentach dla gości, możemy i tu „wykorzystać” naszego malucha. Wspólnie zróbmy np. breloczki z masy solnej, czy też małe figurki z modeliny, które będą bardzo osobistym prezentem, jak i okazją do kreatywnego spędzenia czasu z naszym dzieckiem, które na pewno będzie się dobrze bawić podczas procesu tworzenia tych drobnych prezentów.

Ostatnią rzeczą, którą musimy mieć na uwadze jest strój komunijny. Większość parafii zamawia identyczne stroje dla wszystkich dzieci, więc warto sprawdzić czy ten sam strój obowiązywał rok temu i czy jakiś pierwszo komunista z ubiegłego roku nie mógłby nam tego stroju sprzedać, czy pożyczyć. Trzeba pamiętać, że będą konieczne drobne poprawki krawieckie, więc lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. To samo dotyczy dodatków, takich jak wianek, torebka, pelerynka, czy rękawiczki. Popytaj znajomych, których dzieci już miały Pierwszą Komunię Święta, czy nie mogliby wam pożyczyć lub sprzedać tych akcesoriów. Jeśli chodzi o obuwie, nie warto go kupować z dużym wyprzedzeniem, gdyż jak wszyscy dobrze wiemy stopy dzieci szybko rosną, więc lepiej trochę poczekać z zakupem butów dla naszych pociech i w ten sposób uniknąć niepotrzebnych wydatków. Kiedy już białe butki znajdą się w naszym domu, dobrym pomysłem jest uprzednie ich rozchodzenie. Jeśli nie dopilnujemy, żeby nasze dziecko je założyło kilka razy przed uroczystością, możemy je narazić na niepotrzebne obtarcia czy rany powstałe na wskutek założenia nowych butów w dzień Komunii.

Stosując się do powyższych zasad i kierując się naszymi radami, możesz być pewny, że Pierwsza Komunia Święta twojego dziecka będzie udana i zapamiętacie ją do końca życia. Postaraj się w miarę wcześnie wszystko zaplanować, a unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu i nerwów. Jeśli natomiast z pieniędzmi u ciebie kiepsko, a chcesz zorganizować Twojemu dziecku wymarzone przyjęcie, nie zwlekaj i skorzystaj z naszych szybkich pożyczek online! Dzięki 100% personalizacji tej usługi, możesz być pewny, że warunki umowy będą idealnie dopasowane do twoich potrzeb i możliwości kredytowych! Czekamy na ciebie!