Jak uniknąć nieuczciwej firmy pożyczkowej?

Jak-uniknąć-nieuczciwej-firmy-pożyczkowej?Choć wizerunek firm pożyczkowych uległ diametralnej zmianie i coraz więcej osób obdarza zaufaniem te instytucje, nadal wiele z nich jest mylonych z parabankami. Niestety nadal na polskim rynku finansowym pojawiają się instytucje podające się za firmy pożyczkowe i w sposób perfidny oszukujące ludzi. Ponownie słyszymy w mediach afery związane z jedną z firm, która doprowadziła nie tylko do kłopotów finansowych i masowych zadłużeń, lecz także ponosi odpowiedzialność za samopoczucie psychiczne klientów korzystających z jej usług. Jak zatem skutecznie wystrzegać się nieucziciwych parabanków? Poniżej podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę i jakie instytucje pozabankowe wybierać.

 

Parabank a firma pożyczkowa

Z pozoru może się wydawać, że te dwie instytucje to jedno i to samo. Nic bardziej mylnego. Bowiem parabanki to instytucje, które prowadzą działalność zbliżoną do bankowej, przy czym przyjmują depozyty. Następnie te depozyty są obciążane ryzykiem  po udzieleniu pożyczki konsumentowi. Instytucje te nie funkcjonują na zasadzie tych samych zapisów prawnych co banki. Z kolei firmy pożyczkowe są instytucjami, które udzielają krótkoterminowych kredytów z środków własnych, pozyskanych od inwestorów. Dzięki temu nie są to ryzykowne transakcje, a klienci nie są obarczani kosztami dodatkowymi, które często nazywane są przygotowawczymi. KNF sporządził spis instytucji, które mogą stanowić zagrożenie i są podejrzewane o nieposiadanie licencji do prowadzenia działalności bankowej. Niestety nadal wiele instytucji oraz media kreują jednolity wizerunek, który nie wyodrębnia różnic pomiędzy tymi dwoma typami instytucji, jakimi są firmy pożyczkowe roaz parabanki. Choć instytucej te tłumaczą, że określenie to stosowane jest zawsze wobec instytucji nieposiadających licencji bankowej, może wprowadzać w błąd. Ponadto część parabanków stosuje terminologię bankową, używając na przykład takiego określenia, jak „lokata“, przez co chcą wzbudzić większe zaufanie wśród konsumentów.

 

Jak rozpoznać nieuczciwą firmę?

Warto uświadomić sobie fakt, iż nie warto ryzykować stabilności finansowej przez otrzymanie wątpliwej pomocy finansowej od parabanku. Choć może się z początku wydawać, że jest to dla nas jedyna deska ratunku pamiętajmy, że może to zawarzyć na komforcie naszego życia oraz wprawić nas w różnego rodzaju kłopoty, nie tylko natury finansowej. Należy więc uważnie przyglądać się ofertą parabanków pojawiającym się na przystankach autobusowych, czy słupach informacyjnych. Czy taka instytucja może być godna zaufania? Choć wybiera dobvry kanał dotarcia do klienta, takei działanie nie może zadługiwać na miasno wiarygodnego i godnego polecenia. Poniżej kilka zasad, które pomogą ustrzec się przed nieuczciwym parabankiem:

  • Unikaj ofert pojawiających się na słupach ogłoszeniowych przystankach autobusowych – jeżeli jednak firma na pierwszy rzut oka wzbudza zaufanie, koniecznie sprawdź informacje o firmie, m.in. w Internecie
  • Pamiętaj, że bezpieczniej jest korzystać z usług firm pożyczkowych, które nie pobierają depozytów. Dzięki temu nie podejmujesz ryzyka i istnieje dużo mniejsze ryzyko wpadnięcia w tak zwaną pętlę zadłużenia.
  • Dokładnie czytaj wszelkie umowy przed ich podpisaniem.
  • Sprawdzaj stronę UOKiK, gdzie znajduje się lista potencjalnie niebezpiecznych firm
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się infolinią pożyczkową Związku Firm Pożyczkowych