Jak zabezpieczyć finansowo dziecko

Warto pomyśleć o finansach dziecka już teraz

Wielu rodziców zastanawia się nad tym co zrobić, żeby ich dzieci miały jak najlepiej zabezpieczoną przyszłość finansową. Troska o zapewnienie łatwiejszego startu jest jednak często odkładana na później, jako że pojawienie się dziecka bardzo często już od początku nadwyręża domowy budżet. Jednak często zapominamy, że im wcześniej zaczniemy odkładać, tym większy będzie zwrot inwestycji w przyszłości. Natomiast jeśli zrezygnujemy z dbania o przyszłe finanse, może się okazać, że zamiast nauki, która w dłuższym okresie przyniosłaby lepszy status materialny, nasze dziecko będzie musiało zacząć pracę zarobkową zaraz po uzyskaniu pełnoletności.

Od czego zacząć?

W przyszłość dziecka warto inwestować jak najwcześniej. Dobrym pomysłem jest między innymi, regularne oszczędzanie, na przykład na specjalnie założone subkonto oszczędnościowe. Przy odkładaniu 25 zł tygodniowo, po dwudziestu latach możemy bez większego wysiłku uzbierać 24 tysiące złotych, oczywiście nie licząc inflacji i oprocentowania. Przy większych sumach tygodniowych, lub miesięcznych kwota ta będzie wzrastać. Można także corocznie aktualizować kwotę cząstkowych opłat wyliczając stały procent swojego zarobku. Dzięki temu w lepszych latach uda nam się odłożyć więcej, a w gorszych nie nadszarpniemy budżetu. Warto sprawdzać aktualne plany oszczędnościowe i wybrać to co najbardziej odpowiada sytuacji finansowej rodziny

Bardzo popularne są także ubezpieczenia , lub polisy (np na wypadek wypadku, lub śmierci rodziców). Zabezpiecza to przyszłość dziecka w razie nieoczekiwanego wypadku, dzięki czemu nie trzeba martwić się o jego finansową przyszłość.

Jeśli rodzice są w stanie zaakceptować pewną dozę ryzyka, ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja w aktywa – tak aby pomnożyć kwotę którą się wpłaca. Inwestycja która pomnoży nasze oszczędności to dobre rozwiązanie – szczególnie gdy zdecydujemy się zdywersyfikować nasze portfolio. Trzeba natomiast pamiętać, że bardzo często duże korzyści łączą się także z dużym ryzykiem, dlatego należy bardzo uważnie przeglądać wszystkie oferty.

Stosunkowo małym ryzykiem obarczone są na przykład nieruchomości. Dla niektórych dobrym pomysłem jest kupienie małego mieszkania w dobrej okolicy. Jeśli znajdzie się dobrego najemcę, może on w dużej części pokryć koszty kredytu, a gdy dziecko urośnie, będzie miało własne mieszkanie. Należy jednak mieć na uwadze że także inwestycje w nieruchomości są obarczone pewną dozą ryzyka. Co więcej mieszkania z czasem tracą na wartości a o dziecku gdy dorośnie mogą się podobać inne rozwiązania.

Wychowanie

Wielu rodziców zapomina, że jednak wychowanie i edukacja to dla dzieci największa wartość jaką wniosą w dorosłe życie. Przecież z jednej strony gotówka na start na pewno wiele pomoże, jednak o wiele lepiej, gdyby tą samą sumę było to dziecko w stanie zarobić w ciągu krótkiego czasu. Także przyzwyczajenia do zarządzania pieniędzmi bardzo dobrze przydadzą się w dorosłym życiu.

Warto już od małego nauczyć pociechę jak oszczędzać – na przykład odkładając po małej części z kieszonkowego lub prezentów. Dobrze jest też podkreślać, że wydawanie wszystkiego od razu to zła cecha i pokazać plusy silnej woli.

Dziecko także od małego powinno uczyć się podejmowania decyzji i dlatego w niektórych sprawach nie ma potrzeby go wyręczać. Dobrze także wykształcić dobre nawyki, na przykład do produktywnego spędzania wolnego czasu, zamiast przykładowo oglądania telewizji. Na pewno w dorosłym życiu przydadzą się także zdolności społeczne – zaprzyjaźniania i podtrzymywania kontaktów, dlatego dobrze jest dawać jak najlepszy przykład szczególnie w tym wymiarze.