Jak zaoszczędzić na wakacjach?

Mamy lato – słońce, piękną pogodę i sezon urlopowy! Przez cały rok odkładamy na wakacje, marzymy o nich dniami i nocami, a teraz w końcu nadszedł czas, aby gdzieś wyjechać, oderwać się od codzienności i odpocząć. W zależności od miejsca docelowego i standardu, jaki wybierzemy, poniesiemy mniejszy lub większy koszt. Ogólnie rzecz biorąc, wakacje nie należą jednak do najtańszych przedsięwzięć, zwłaszcza jeśli mamy liczną rodzinę. Przejazd, noclegi, wyżywienie, ubezpieczenie, nowe ubrania – to największe (ale nie jedyne!) wydatki, jakie trzeba ponieść chcąc wyjechać na wakacyjny wypoczynek. Jak zarządzać swoimi pieniędzmi na wakacjach, aby nie zbankrutować, a jeszcze zaoszczędzić?

Wielkie pakowanieWielkie pakowanie

Oszczędzanie możesz zacząć już w momencie pakowania się na wakacje. Ceny ubrań, butów czy kosmetyków będą bardzo zawyżone w miejscach turystycznych. Dlatego też warto jest zabrać ze sobą wszystkie potrzebne przedmioty. Dzięki temu, nie będziemy musieli wydawać niepotrzebnie pieniędzy, a także zaoszczędzimy na czasie i będziemy mogli delektować się błogimi wakacjami. Znalezienie ukochanego szamponu do włosów w tureckim kurorcie, mimo pozorów, może nie być takie proste!

Kilka dni przed wyjazdem dobrze zastanów się, jakich rzeczy będziesz potrzebować. Pogoda może czasami zaskakiwać więc pomimo tego, że jest lato, warto jest również spakować kilka cieplejszych ubrań. Aby o niczym nie zapomnieć, najlepiej zrób listę.

Wyjeżdżając na wakacje nie musisz zabierać ze sobą nowego stroju kąpielowego, sukienki i klapek. Przejrzyj dobrze szafę i jeżeli w zeszłym roku kupiłaś ubrania, buty i są one nadal w bardzo dobrym stanie, wówczas zrezygnuj z ponownego zakupu w tym roku. Dowiedz się także, czy w hotelu w którym będziesz nocować na wyposażeniu w łazience są podstawowe kosmetyki. Jeśli nie, warto spakować najpotrzebniejsze kosmetyki, aby nie musieć kupować kolejnych perfum czy lakieru do paznokci.

Nie przesadź jednak z bagażem, aby nie musieć dopłacać za nadbagaż na lotnisku!

Wymiana walutWymiana walut

Gdzie wymienić walutę, aby nie tracić niepotrzebnie pieniędzy? Ekonomiści radzą, że jeżeli podróżujemy do Państw ze strefy euro, najlepiej wymienić walutę w polskich kantorach. Najmniej korzystne kursy oferują banki, a z kolei najkorzystniejsze oferty możemy znaleźć w kantorach internetowych. Natomiast gdy wakacje spędzamy w krajach, w których obowiązuje inna waluta niż euro, najkorzystniej jest kupić euro w Polsce, a następnie wymienić je na miejscu na krajową walutę (można to zrobić np. w banku lub hotelowej recepcji). Niezbyt opłacalnym pomysłem jest kupienie w Polsce waluty danego kraju za złotówki. A najgorszym rozwiązaniem jest wypłata gotówki w miejscowości za pomocą polskiej karty płatniczej. W ten sposób zapłacimy duże prowizje, a pieniądze zostaną nam przewalutowane według mało korzystnego kursu.

Jedzenie w restauracjach

Jedzenie w restauracjach

Część ofert biur podróży zawiera opcję All inclusive, co oznacza że mamy już zagwarantowane wyżywienie i napoje. Jeśli nasze wakacje nie obejmują posiłków, warto jest poznać kilka trików. Jeśli nie chcesz przepłacać, nigdy nie wybieraj restauracji położonych w centrum miasta, na plaży lub w innej prestiżowej lokalizacji. Czynsz wynajęcia lokalu w atrakcyjnej lokalizacji jest ogromny, co przekłada się na wysokie ceny posiłków w takich miejscach. Wybieraj restauracje i knajpki położone w bocznych uliczkach lub te bardziej oddalone od centrum – spotkać tam możemy bowiem o wiele niższe ceny. W większości przypadków restauracje wystawiają menu wraz z cennikiem przed wejściem do restauracji. Poświęć więc chwilkę na zorientowanie się w cenach i nie wybieraj tych, w których zapłacisz najwięcej. Cena nie zawsze jest adekwatna do jakości. Poza tym, lokale znajdujące się bardziej na uboczu nie są aż tak przepełnione – będziesz krócej oczekiwać na zamówienie.

Nasze rady powinny pomóc Ci zaoszczędzić na wakacjach. Jeśli jednak potrzebujesz pieniędzy, pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na Zaimo. Dzięki naszym ekspresowym pożyczkom pozabankowym szybko zdobędziesz środki, aby zrobić najpotrzebniejsze zakupy na wakacje!