Jaki prezent podarować na Komunię Świętą?

Maj to tradycyjnie miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Pierwsza Komunia Święta zbliża się wielkimi krokami i warto już zastanowić się i rozejrzeć się za prezentem komunijnym. Nie odkładaj zakupu prezentu na Komunię na ostatnią chwilę, gdyż jego wybór może być nie lada problemem. Jaki prezent będzie odpowiedni, aby dziecko było zadowolone? Medalik, zegarek, rower, tablet, komputer, a może jeszcze coś innego? Jaką kwotę należy przeznaczyć na zakup prezentu? Zapraszamy do przeczytania naszych wskazówek.

Znaczenie Pierwszej Komunii Świętej

Znaczenie Pierwszej Komunii ŚwiętejPierwsza Komunia Święta to doniosła chwila w życiu dziecka i jego rodziców. Sakrament ten uznawany jest za najważniejszy spośród wszystkich sakramentów, jakie możemy przyjąć jako chrześcijanie. Słowo Komunia pochodzi od łacińskiego communio – wspólnota, określenie Eucharystia natomiast od greckiego eucharystia – dziękczynienie. „Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana”. (KKK 1322-1323). Należy pamiętać o znaczeniu Pierwszej Komunii Świętej również przy wyborze prezentu dla dziecka, zwłaszcza w czasach niskiej kultury nastawionej jedynie na konsumpcję i zabawę. Co warto podarować dziecku w takim dniu, a jakich prezentów należy unikać?

Idealny prezent

Zbliżający się okres Pierwszych Komunii Świętych powoduje, że dużo osób poszukuje prezentu komunijnego dla swoich najbliższych. W dawnych czasach jednymi z najczęściej wybieranych prezentów na tę okazję były złoty lub srebrny medalik, pierścionek, kolczyki czy kalkulator. Dziś, w erze komputerów i pędzącej technologii prezenty te mogą wydawać się przestarzałe i „tanie”, jednak nie musi tak być. Aby prezent komunijny nie kojarzył się z płytkim potraktowaniem tego ważnego święta w życiu dziecka, a także nie był nudny, warto jest wcześniej zorientować się w zainteresowaniach dziecka, a jeśli nie jesteśmy do końca pewni swojej decyzji, to połączyć prezenty – prezent o charakterze religijnym + prezent dostarczający rozrywki. Idealnym prezentem o charakterze religijnym jest medalik, który przez długie lata będzie przypominać dla dziecka o tym ważnym dniu. Jeśli do medalika dodamy jeszcze drugi prezent, np. zegarek, telefon, tablet czy rower, czyli coś co zapewni dziecku wiele godzin zabawy, uzyskamy połączenie idealne i unikniemy rozczarowania!

Przykładowe prezenty

Wariant 1 – prezent o charakterze religijnym:

  1. Idealny prezentMedalik z łańcuszkiem – tradycyjny medalik w postaci złotej lub srebrnej to doskonały sposób na upamiętnienie Pierwszej Komunii Świętej. To piękna biżuteria, która sprawdzi się jako prezent zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca i którą będzie nosić się przez całe życie. Inne popularne warianty to krzyżyk albo wisiorek z wzorem małego aniołka.
  2. Różaniec – piękny włoski różaniec wraz z etui ozdobionym posrebrzanym emblematem będzie przypominał dzień Pierwszej Komunii Świętej. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego graweru z życzeniami lub dedykacją.
  3. Tzw. pakiet komunijny – w skład zestawu wchodzi pięknie wydana Biblia oraz album pamiątkowy, niekiedy z białą, koronkową, ręcznie wykonaną zakładką.

Wariant 2 – prezent o charakterze rozrywkowym:

  1. Telefon – Pierwsza Komunia Święta może być świetnym czasem na wręczenie dziecku jego pierwszego telefonu. W salonach komórkowych znajduje się wiele telefonów wyprodukowanych z myślą o dzieciach, których obsługa nie powinna sprawić im zbyt dużego problemu. A rodzice z pewnością docenią, że ich pociecha będzie mieć przy sobie telefon w awaryjnych sytuacjach.
  2. Idealny prezentTablet – jest to rozwiązanie pośrednie między telefonem a komputerem, idealnie nadające się na prezent komunijny, gdyż służy zarówno do edukacji jak i rozrywki. Za pomocą tableta możemy oglądać filmy, słuchać muzyki, przeglądać strony internetowe, sprawdzać pocztę, a także czytać książki i grać w gry edukacyjne. Tablet spełnia niezliczoną ilość funkcji i z pewnością przypadnie do gustu wielu dzieciom. Co więcej, na korzyść tableta przemawia również jego mobilność – jest lekki i można go ze sobą zabrać np. do szkoły.
  3. Aparat fotograficzny – jest to wymarzony prezent komunijny. Robienie zdjęć to nie tylko świetna zabawa. Możliwość zapisywania otaczającego świata i wczucie się w rolę fotografa pomoże także rozbudzić w dziecku kreatywność.
  4. Zegarek – upominek na Pierwszą Komunię Świętą w postaci zegarka to zawsze trafiony prezent. Dodatkowo na zegarku możemy zamieścić osobisty grawer imienia, dedykacji, życzeń, itd.
  5. Rower – od lat na liście prezentowych hitów królują rowery. Uroczystości komunijne odbywają się wiosną, gdy przyjemna wiosenna aura, śpiew ptaków i zapach kwitnącej roślinności zachęcają do długiego przebywania na świeżym powietrzu. Wybór roweru na prezent komunijny będzie na pewno z korzyścią dla zdrowia młodego człowieka, gdyż odciągnie go od komputera, a także dostarczy wiele radości z jazdy i rowerowych eskapad.Więcej informacji o tym, jaki prezent wybrać dla dziewczynki, a jaki dla chłopca uzyskamy tutaj.

Wartość prezentu

Wartość prezentuKolejnym problemem, którym zaprzątają sobie głowę goście zaproszeni na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej jest kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup prezentu komunijnego. Za ile kupić prezent, aby nie został on uznany za zbyt „tani”? Wszystko tak naprawę zależy od zasobności portfela i konotacji rodzinnych. Najbliższa dziecku rodzina, czyli rodzice chrzestni, ciocie, wujkowie, itd. z pewnością kupią droższe prezenty niż daleki krewny albo przyjaciel rodziny. Co więcej, obecnie jest bardzo duża rozbieżność cen w zależności od tego, czy kupujemy w tradycyjnym sklepie, czy przez Internet. Zaletą sklepów internetowych są niższe ceny ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności, np. brak konieczności opłacania lokalu, zatrudniania dużej liczby pracowników, itd. Natomiast, minus jest taki, że danego produktu nie możemy obejrzę na żywo, tj. dotknąć ręką. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, możemy interesującą nas rzecz obejrzeć w tradycyjnym sklepie, a następnie taki sam model zamówić online. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz rozglądać się za prezentem komunijnym, być może uda Ci się coś kupić okazyjnie. Wyprzedaże i przeceny to idealna okazja, aby za przysłowiowe grosze kupić prezent o dużej wartości. Jednak pamiętaj, że promocje mają to do siebie, że trudno jest na nie trafić, więc warto jest tą sprawą zająć się jak najwcześniej.

Prezent komunijny nie jest jedynym wydatkiem, o jakim należy pamiętać wybierając się na Komunię Świętą. Prawdopodobnie czeka Cię tez zakup odpowiedniego stroju, butów, itd. Jeśli w tym miesiącu masz za dużo wydatków i boisz się, że sobie nie poradzisz, nie przejmuj się, gdyż z pomocą przyjdzie Ci Zaimo. W Zaimo zapewniamy szybkie, łatwe i przejrzyste pożyczki, które zwrócisz na bardzo dogodnych warunkach. Komunia Święta to wyjątkowy dzień w życiu każdego dziecka oraz niezwykłe przeżycie, które zostaje w pamięci na zawsze. Nie rezygnuj z tak ważnych uroczystości jedynie ze względu na problemy finansowe!