Jednorazowy dodatek do rent i emerytur w marcu

Na emerytów i rencistów czeka miła niespodzianka w miesiącu marcu 2016 r. 12 lutego br. prezydent podpisał ustawę o dodatku do emerytur i rent, która została poparta przez Senat. Dodatek trafi aż do 6,5 mln świadczeniobiorców – skorzystają wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe do 2 tys. zł. Sprawdź, czy dodatek przysługuje również Tobie i zastanów się, na co możesz przeznaczyć te pieniądze!

Dodatek do emerytur i rentDodatek do emerytur i rent

1 marca br. weszła w życie ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę o dodatku do emerytur i rent przy waloryzacji świadczeń w 2016 r. Ustawa o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów, osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r. stanowi, że dodatek dostaną wszyscy otrzymujący świadczenia emerytalne lub rentowe poniżej 2 tys. zł. W rozmowie z dziennikarzem portalu polskieradio.pl o podpisaniu ustawy w związku z niską waloryzacją rent i emerytur, Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że standardowa waloryzacja w 2016 r. byłaby niska, a podwyższenie świadczeń wręcz symboliczne, dodając, że „[z] tego względu ustawodawca zdecydował się na przyjęcie odrębnego od waloryzacji mechanizmu w postaci jednorazowego dodatku pieniężnego”.

Ile wyniesie dodatek?

Dodatek przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, których świadczenia nie przewyższają 2 tys. zł., jednak jego wysokość będzie zależeć od wysokości wypłacanych emerytur czy rent. Tym samym, emeryci i renciści otrzymujący najniższe świadczenia do 900 zł, będą mogli liczyć na najwyższy dodatek – 400 zł.; emeryci i renciści otrzymujący świadczenia w wysokości 900-1100 zł, otrzymają – 300 zł; ci, których emerytura czy renta wynosi między 1100-1500 zł, dostaną 200 zł; a, ci których emerytura czy renta jest najwyższa w tym pułapie (między 1,5 tys. a 2 tys. zł.), będą mogli liczyć na zaledwie 50 zł. Dodatek, o którym mowa będzie wypłacony z marcowymi świadczeniami oraz będzie zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co więcej, będzie on wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby go otrzymać. Limit wydatków na te dodatki w projekcie budżetu na 2016 rok został określony na 1,41 mld zł.

Na co wydać pieniądze z dodatku?Na co wydać pieniądze z dodatku?

Wysokość dodatku będzie oscylować w granicach od 50 do 400 zł. Dla osób, które
otrzymują emerytury i renty w wysokości między 1,5 tys. a 2 tys. zł. dodatek wyniesie jedynie 50 zł, a w przypadku osób pobierających świadczenia w wysokości 900-1100 zł – 400 zł. Powiedzmy sobie szczerze, osobom, które otrzymają wydatek w wysokości 50 zł, nie będzie on stanowił zbytniej różnicy; natomiast, 400 zł to prawie połowa jednej renty czy emerytury osób otrzymujących najniższe świadczenia poniżej 900 zł. Osoby znajdujące się w drugiej grupie zdecydowanie powinny odłożyć te pieniądze na tzw. gorsze czasy. Mogą one w pewnym momencie okazać się potrzebne na zakup leków czy pilną wizytę u lekarza specjalisty (jeśli okaże się, że ze względu na zbyt długie kolejki oczekiwania konieczne będzie udanie się na wizytę prywatną). Również emeryci i renciści, którzy otrzymają dodatek w wysokości 50 zł, powinni zastanowić się nad swoją sytuacją. Jeśli co miesiąc ledwo wiążesz koniec z końcem, warto jest te pieniądze odłożyć i mieć zabezpieczenie na czarną godzinę, choćby było to jedynie kilkadziesiąt złotych. W innym przypadku, możesz skorzystać z jakiegoś zabiegu leczniczego albo kupić sobie witaminy na wzmocnienie odporności i uzupełnienie niedoborów, ciśnieniomierz, czy inną przydatną rzecz, która będzie korzystna dla poprawy zdrowia.

Emeryci i renciści, którym zabraknie pieniędzy na najpotrzebniejsze wydatki mogą również skorzystać z naszych wygodnych pożyczek onlineZaimo to lider na rynku pożyczkowym w Polsce oferujący pożyczki osobiste szyte na miarę Twoich potrzeb. Nie pozwól, aby zaspokojenie takich potrzeb jak zakup leków, jedzenia, biletu na transport, opłacenie rachunków, wizyty u lekarza czy dentysty, itd. spędzało Ci sen z powiek.