Kiedy należy wymienić opony zimowe na letnie?

Zbliża się koniec zimy i wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, czy nadszedł już czas na zmianę opon na letnie. Jak jednak być pewnym, że nadszedł ten moment? Na co zwrócić uwagę przed wymianą opon? Dlaczego warto wymienić opony zimowe na letnie? Jak uniknąć dużych wydatków przy wymianie opon? Na te i więcej pytań odpowiemy ci w Zaimo.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?Polscy producenci opon, hurtownicy i wulkanizatorzy twierdzą, że należy wymienić opony letnie, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C, a zimowe gdy średnia temperatura powietrza spada poniżej 7°C. Nie należy jednak przy pierwszych oznakach wiosny pędzić do serwisu. Poczekaj aż pogoda się ustabilizuje i nie działaj pochopnie. Jeśli przez okres 2 tygodni temperatura utrzymuje się powyżej 5-6 stopni, warto wtedy wyposażyć auto w opony letnie. Niektórzy twierdzą, że opony zimowe bardzo szybko się zużywają przy temperaturze powyżej 7°C. Oczywiście nie zaszkodzimy naszemu pojazdowi, jeśli wymienimy opony tydzień, czy dwa później, a przynajmniej będziemy pewni, że ostatnie kwietniowe ochłodzenie jest za nami. Śledźmy zatem prognozę pogody i poczekajmy na odpowiedni moment.

Na co zwrócić uwagę przed zmianą opon zimowych na letnie?Na co zwrócić uwagę przed zmianą opon zimowych na letnie?

Istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zmianie opon jest ich stan. Jedną z najważniejszych rzeczy jest głębokość bieżnika, która musi być równa lub większa od 1,6mm. Jednak tak skrajna wartość nie zapewnia nam bezpieczeństwa na drodze. Jeśli chodzi o ogumienie letnie minimalna wysokość bieżnika to około 3mm, przy oponach zimowych to 4-4,5mm. Dzięki upewnieniu się, że bieżnik naszych opon jest odpowiedni, równie ważną rzeczą, jaką musimy mieć na względzie jest prawidłowe wyważenie opon, szczególnie jeśli przechowywaliśmy nasze opony w garażu. Złe wyważenie opon może przyczynić się do wielu problemów takich jak ściąganie auta na boki, czy nieregularne zużywanie opon. Co więcej, należy również zwrócić uwagę na ciśnienie w oponach. Jeśli znajduje się ono poniżej normy zalecanej przez producenta, może powodować pogorszenie właściwości opon, co z kolei prowadzi do innych, bardziej poważnych problemów.

Dlaczego warto wymienić opony na letnie?

Opony zimowe są stworzone z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie. Ich bieżnik jest pokryty wieloma nacięciami, tzw. lamelkami, które są odpowiedzialne za lepszą przyczepność w warunkach zimowych. Przy wysokich temperaturach te właściwości się nie sprawdzają. Opony zimowe nie są przystosowane do szybkiej jazdy po rozgrzanej autostradzie i dlatego z nadejściem wiosny należy je wymienić na letnie. Opony letnie są twardsze i bardziej odporne na wysoką temperaturę. Ponadto, zapewniają nam niższe zużycie paliwa niż opony zimowe, jak również lepsze hamowanie ze względu na większą powierzchnię styku z suchą nawierzchnią. Jak widzimy, każdy rodzaj opon ma różne właściwości, dopasowane do warunków innych atmosferycznych. Jeśli zależy nam nie tylko na komforcie, ale i na bezpieczeństwie na drodze, powinniśmy pamiętać o wymianie opon.

Jak uniknąć dużych wydatków przy wymianie opon?

Jak uniknąć dużych wydatków przy wymianie opon?Za wymianę kompletu kół zapłacimy w serwisie od 50 do 120 zł. Można również zamówić usługę przechowywania opon, co kosztuje około 100 zł za sezon za komplet. Jeśli natomiast konieczne jest kupno nowych opon, warto poszukać rabatów w sklepach oferujących wymianę opon, czy kodów rabatowych na komplety opon w sieci. Dużo atrakcyjnych ofert pojawia się przed sezonem, więc należy rozważyć wszystkie opcje i wybrać tą, która nas najbardziej przekonuje. Wiemy, że niezależnie od naszego budżetu, kupno nowego kompletu opon potrafi „zaboleć,” dlatego też w Zaimo oferujemy ci szybkie pożyczki online, które na pewno pomogą ci w tym temacie.