Kredyty konsumenckie w Europie

Kredyty-konsumenckie-w-EuropieRaport na temat rynku kredytów konsumenckich w Europie stworzyła organizacja EUROFINAS, która zrzesza kredytodawców oraz pożyczkodawców na terenie całej Unii Europejskiej ( ogółem 600 instytucji pożyczkowych). Przeglądając wyniki przeprowadzonej analizy, można stwierdzić, iż portfel kredytów w 2013 uległ zmniejszeniu w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast zróżnicowaniu nie uległa struktura i zapotrzebowanie na kredyty w krajach należacych do UE.

Na co najczęściej pożyczamy?

Nadal największym zainteresowaniem Konsumentów cieszą się kredyty przeznaczone na utrzymanie gospodarstw domowych i stanowią 53 proc. całości portfela kredytowego w UE. Na kolejnym miejscu znalazły się kredyty samochodowe- te zaciąga średnio 29 proc. konsumentów europejskich. Jednocześnie kraje,w  których najwięcej osób decyduje się na wzięcie kredytu,to Wielka Brytania, Francja oraz Włochy.Zdumienie może wzbudzać fakt, iż istnieje niewielki wpływ reklam na popyt istniejący w danym momencie na rynku samochodowym. Jak podkreślają ekonomiści, tendencja do zmiany samochodu jest raczej związana ze stabilnością finansową Konsumentów. Ponadto nadal większość mieszkańców UE decyduje się na zakup nowego samochodu ( 41 proc.), a na czele tej stawki nadal plasuje sie Wielka Brytania. To tam zostal sfinansowany zakup aż 29 proc. samochodów. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy oraz Francja. Niestety sytuacja na polskim rynku kredytowym wygląda nieco gorzej, w porównaniu do 2012 roku. Podkreśla się, że mógł nastąpić nawet 20 proc. spadek zainteresowania kredytami samochodowymi. Jedną z przyczyn takiej tendencji może być zwiększenie zainteresowania wzięciem samochodu w leasing, a jego raty są nierzadko przybliżone do kwoty raty kredytu.  Z kolei w przypadku kredytów hipotecznych również odnotowano spadek zainteresowania w porównaniu do roku poprzedniego. Przyczyn tego zjawiska upatruje się głównie w unijnej Dyrektywie, która nakazuje rejestracji pośredników kredytowych, a kryteria brane pod uwagę to przede wszystkim: posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz kompetencji, nienaganna opinia, jak również ubezpieczenie.

Kredyt, czy pożyczka?

Bez wątpienia kredyt jest idealnym rozwiązaniem dla osób marzycych o sfinansowaniu nieco bardziej kosztownych inwestycji. Jednakże nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju udogodnienie. Dlatego najważniejsze jest rozważenie, czy faktycznie zaciągnięcie kredytu w banku stanowi jedyne wyjście z sytuacji. W przypadku mniej kosztownych wydatków, nieprzewidzianych sytuacji, warto przemyśleć możliwość zaciągnięcia krótkoterminowej pożyczki do 3000 zł,  na 30-dniowy okres spłaty zobowiązania. Niewielki koszt pożyczki i możliwość spłaty w ciągu miesiąca, bądź też przedłużenia czasu spłaty zobowiązania, pozwala na uregulowanie najważniejszych potrzeb w terminie. W przypadku realizacji kosztowniejszych wydatków, doskonałym rozwiązaniem jest pożyczka ratalna, która staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku finansowym. Zaimo to marka, dzięki której każdy ma szansę aplikować o kredyt do 6000 zł na maksymalną spłatę w 12 ratach. Oznacza to nie tylko ułatwioną regulację i monitoring swojego zadłużenia wobec firmy pożyczkowej , lecz również wygodę aplikacji- wnioski składane są w 100 % online, a decyzja pożyczkowa wydawana jest w ciągu niecałej minuty. O fenomenie firm pożyczkowych świadczy m.in. fakt, iż w porównaniu do roku poprzedniego, zainteresowanie ich usługami wzrosło o niemal 15 puntków procentowych. Aplikacje można składać na stronie: www.zaimo.pl