Łazienka dla babci i dziadka

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom i Promowania Bezpieczeństwa, aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60 roku życia ma miejsce w domu, a głównie w łazience! Dzieje się tak dlatego, że domowe otoczenie jest nieprzystosowane do potrzeb osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Jak zmienić wnętrze aby było przyjazne dla osoby starszej i uniknąć wypadków? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Wanna czy kabina prysznicowa?Podczas kupowania wyposażenia łazienki, wiele osób ma dylemat, czy wybrać wannę czy kabinę prysznicową. Większość z nas jest przekonana, że osobie starszej wygodniej jest siedzieć w wannie podczas codziennej toalety. Poza tym, w chłodniejsze dni miło jest posiedzieć w wannie pełnej wody i ogrzać się. W przypadku starszych osób, które częściej mają problemy z poruszaniem się, jest to jednak mylne przekonanie. Należy wziąć pod uwagę czynność wchodzenia i wychodzenia z wanny, która jest najczęstszą przyczyną upadków i urazów. Co więcej, osoba starsza częściej może poczuć się słabo, może zabraknąć jej powietrza albo stracić siłę w nogach czy rękach, w związku z czym dłuższe przebywanie w gorącej wodzie jest dla niej niewskazane. Na jakie rozwiązanie więc się zdecydować? Bardzo wygodnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie w łazience nie wanny, a funkcjonalnej kabiny prysznicowej z brodzikiem z niskim progiem. Taki brodzik można też w ogóle wyeliminować i zastąpić go kabiną bez brodzika z odpływem w posadzce. W ten sposób, wejście do kabiny przestanie sprawiać jakikolwiek problem.

Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie w kabinie siedziska, co pomoże zapobiec upadkom, jeśli osoba starsza straci równowagę albo gorzej się poczuje. W funkcjonalnych kabinach dla osób starszych zastosowanie znajdą także natryski typu deszczownia, które dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Co więcej, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni. Takie „zabiegi” są bardzo potrzebne osobom starszym, które cierpią z powodu wielu różnych dolegliwości. W kabinie prysznicowej można także zamontować matę antypoślizgową, która zapobiegnie utracie równowagi przez seniora.

Właściwie dobrana armatura

Kolejnym elementem wyposażenia łazienki, na który należy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu łazienki jest armatura w kabinie prysznicowej. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii termostatycznej, która chroni przed poparzeniami spowodowanymi niewyregulowaniem strumienia wody. Na uwagę zasługuje także przycisk przeciwoparzeniowy, który chroni przed przypadkowym włączeniem zbyt gorącej wody powyżej 38°C, wyraźne oznaczenia kolorystyczne na uchwytach oraz funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień. Jeśli chodzi o umywalkę, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie baterii bezdotykowej, która nie wymaga regulowania strumienia wody przy pomocy uchwytów. Takie funkcje są nie tylko niezwykle wygodne, zapewniają bezpieczeństwo, ale także przyczyniają się do znacznych oszczędności. Jeśli więc zastanawiasz się nad inwestycją w armaturę, skorzystaj z super szybkich i wygodnych pożyczek Zaimo i kup armaturę, o jakiej marzysz, gdyż nawet nie zauważysz, jak szybko zwróci Ci się ta inwestycja.

Specjalne uchwytySpecjalne uchwyty

W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, czyli w przestrzeni przed kabiną prysznicową, przy umywalce oraz misce sedesowej, warto jest zamontować specjalne uchwyty ułatwiające siadanie, wstawanie i utrzymywanie równowagi.

Pamiętaj, że tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, nie warto jest oszczędzać. Łazienka jest miejscem, w którym najczęściej dochodzi do wypadków, gdy starsze osoby schylają się albo wykonują trudniejsze ruchy. Jeśli mieszkasz w domu z osobą starszą, nie przeliczaj jej zdrowia na pieniądze, gdyż takie wypadki mogą wiązać się z dużymi komplikacjami, a nawet stanowić zagrożenie dla życia. Zaimo pomoże Ci pokryć koszt remontu łazienki, a Ty i Twoja rodzina będziecie cieszyć się wygodną i bezpieczną łazienką.