Mieszkanie czy dom – gdzie zamieszkać?

Marzenia o własnych czterech kątach spędzają ci sen z powiek? Tak bardzo chcesz już usamodzielniać się i zamieszkać na swoim? Kiedy te marzenia stają się jednak bardziej realne, zaczynasz zastanawiać się co wybrać? Czy przestronny dom jednorodzinny czy może wygodne mieszkanie? Jeśli mowa jest o wynajmie, wybór nie nastręcza tylu trudności. Jednak w przypadku kupna własnego lokum, należy się poważnie zastanowić, zanim ostatecznie wypowie się „tak”. Przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się o plusach i minusach tych rozwiązanie i wybierz to, które jest dla Ciebie najlepsze.

Dom jednorodzinnyDom jednorodzinny

Kiedy myślimy o własnym domu jednorodzinnym przychodzą nam na myśl takie określenia jak „prywatność”, „niezależność”, „wygoda”, „wolność”, „wygoda”, „swój kawałek ziemi”. Przychodzi nam na myśl miejsce, w którym będziemy mogli schować się przed całym światem, wydzielona i samodzielna przestrzeń, w której i nikt nie będzie zakłócać naszego spokoju. Tylko cisza i spokój i my. Mając własną działkę, mamy również możliwość założenia przydomowego ogródka, sadzenia własnych drzew, drzewek, krzaczków i kwiatków. Wiele osób, nie tylko kobiety, w dbanie o ogród i pieleniu znajduje mnóstwo radości. Latem można rozstawić leżaki, hamak, basenik czy trampolinę i do woli cieszyć się własnym miejscem wypoczynkowym. Pożyczki Zaimo szyte na miarę pomogą Ci sfinansować tę i inną inwestycję.

Poza tym, własny domy jest przestronny, co pozwoli każdemu mieszkańcowi na zagospodarowanie własnej przestrzeni bez konieczności dzielenia się z innymi. Możemy pozwolić sobie na posiadanie własnego gabinetu – miejsca do pracy, a także oddzielnej sypialni i pokoju wypoczynkowego. Nie musimy ze wszystkim gnieździć się w ciasnym pokoju. Posiadanie własnego domu to jednak nie tylko same plusy.

Do najczęściej wymienianych minusów należą oczywiście koszty, jakie należy włożyć w urządzenie i utrzymanie takiego domu. Za dom z działką zapłacimy nieporównywalnie więcej niż za własne mieszkanie. Wszystkie pokoje trzeba potem wykończyć i urządzić, co wiąże się z tym następnym mi bardzo wysokimi kosztami. Rachunki też będą wyższe, przede wszystkim, w okresie zimowym. Ogrzewanie domu wymaga bowiem nakładów finansowych i może pochłonąć sporą część zarobków. Im większa przestrzeń do ogrzania, tym droższa jest to inwestycja. Utrzymanie domu jestem także o wiele bardziej kłopotliwe niż posiadanie mieszkania. Wszystkie usterki i problemy należy rozwiązywać na własną rękę. Jeśli chcemy wyjechać na wakacje, mieszkanie możemy jedynie zakluczyć i gotowe, a własny dom musimy najpierw odpowiednio przygotować i zabezpieczyć przed wyjazdem. Co więcej, domy zazwyczaj położone są w oddaleniu od centrum, na peryferiach czy na wsi, co wiąże się ze dłuższymi dojazdami do pracy czy szkoły, a także na zakupy czy do kościoła.

Mieszkanie lub apartamentMieszkanie lub apartament

Do zalet mieszkania możemy zaliczyć dostępność – w przeciwieństwie do domu mieszkanie łatwiej znaleźć. Mieszkanie na obrzeżach miasta czy w samym centrum – wybór jest naprawdę ogromny. Jedynym ograniczeniem są koszty – im bliżej centrum, tym mieszkanie jest droższe, ale za to z dostępem do wszystkich związanych z tym przyjemności: kin, restauracji, teatrów, nie mówiąc o komforcie dojazdu do szkoły czy pracy. Pomijając apartamentowce znajdujące się w ścisłym centrum, zamieszkanie zapłacimy nie porównywalnie mniej niż za dom, a koszty urządzenia mieszkania pomoże pokryć Zaimo. Dzięki naszym korzystnym pożyczkom, urządzisz się szybko i wygodnie. Koszty utrzymania również będą o wiele niższe, przede wszystkim, w okresie grzewczym. Ocieplenie mieszkania i utrzymanie tego stanu to nie tylko rzecz łatwa, ale i niedroga. Mieszkanie ogrzewane jest przecież nie tylko od środka, ale także od zewnątrz – przez sąsiednie mieszkania. Ciepło obiega tylko kilka pokojów i nie ucieka do piwnicy czy na piętra, których nawet zbyt często nie odwiedzamy.

Do minusów mieszkania można zaliczyć stosunkowo niewielką powierzchnię oraz bliskość sąsiadów. Jednak nawet to może okazać się superlatywą – gotując obiad, możemy puścić sobie ulubioną płytę i cieszyć się z możliwości usłyszenia każdego dźwięku. Mieszkanie nocą wydaje się mniej groźne niż kilkupiętrowy dom, a także mniej narażone na potencjalną kradzież. A dobrzy sąsiedzi mogą być naprawdę nieocenieni!