Młodzi i z długami

Młodzi-z-długamiW Polsce stopa bezrobocia nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie, w porównaniu do krajów z Europy zachodniej. Co więcej, cześciej pojawia się problem zadłużenia wśród młodych Polaków, którzy popadają w spiralę długów. Ranking sporządzony przez Eurostat pokazuje, że  problem bezrobocia jest mniej odczuwalny w takich krajach jak Litwa, Łotwa, czy Rumunia. Z czego zatem wynika słabość Polski i jak zapobiec niekorzystnym zmianom na polskim rynku zatrudnienia?

Młodzi Polacy w Europie

Nie ulega wątpliwości fakt, iż po wkroczeniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu granic na zachód Europy, wielu młodych Polaków wyemigorowało z kraju. Jak podają dane pochodzące z GUS, tylko w 2012 roku za granicą przebywąło aż 2,1 mln Polaków ( 1,8 mln z nich mieszka w Europie). Porównując ten wynik do tego z roku 2010, liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie kraju wzrosła o 130 tys. Ponadto demografowie podkreślają, że liczba wyjeżdżających z kraju wciąż wzrasta, a kolejna fala emigracji miała miejsce w 2013 roku. Według statystyk, w tym czasie Polskę opuściło niemal 500 tys. osób. Te zatrważające dane niestety nie do końca przekładają się na sytuację zatrudnienia. Okazuje się, że nadal wielu młodych Polaków boryka się z problemem znalezienia zatrudnienia, dlatego znaczna część z nich, ostatecznie decyduje się na podróż do jednego z naszych zachodnich sąsiadów, tj. Niemiec, czy też Wielkiej Brytanii. Obecnie szacuje się, że tylko w Niemczech przebywa ponad pół miliona Polaków.

Jak zatem ta sytuacja zarysowuje się w innych krajach dotkniętych kryzysem gospodarczym i ogromnym bezrobocie wśród młodych? Okazuje się, że za Polską w rankingu Eurostatu znalazły się m.in. Irlandia, Cypr, Włochy, Grecja, czy Hiszpania. W tym ostatnim kraju, bezrobocie w 2013 roku wzrosło do 39,7 proc. – oznacza to wzrost o ponad 2 puntky procentowe.  Badanie dotyczyły grupy osób między 20 a 29 rokiem życia. Paradoksem jest fakt, iż coraz więcej Hiszpanów, Włochów, czy Greków decyduje się na emigrację nie tylko do krajów, gdzie bezrobocie jest na stosunkowo niskim poziomie, tj. Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Francji, lecz również do Polski. Wynika to głównie z faktu, iż w ostatnich latach Polska staje się coraz bardziej otwarta gospodarczo, przez co na terenie kraju otwiera się coraz więcej międzynarodowych firm, poszukujących specjalistów z doskonałą znajomośćią języków obcych.

Zadłużenie młodych Polaków

Nadal koszt pracy ponoszony w Polsce jest nieproporcjonalnie niski do kosztów utrzymania. Polacy coraz częściej chcą posiadać taki sam dostęp do dóbr materialnych, jak nasi zachodni sąsiedzi. Dlatego coraz więcej z nas decyduje się na zaciągnięcie kredytu w banku lub skorzystanie ze wsparcia ze strony firm pożyczkowych. Niestety nadal okazuje się, że wiele Kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia podstawowych pojęć z zakresu finansów, takich jak historia kredytowa, czy RRSO ( Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania). Jak zatem przeciwdziałać bezrobociu, a zarazem wzrostowi świadomości Polaków na temat funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, równocześnie zachęcając do odpowiedzialnego pożyczania?

Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest wybieranie wyłącznie sprawdzonych instytucji pozabankowych świadczących wsparcie w postaci krótkoterminowych kredytów. Do takich można z pewnością zaliczyć podmioty gospodarcze przynależące do Związku Firm Pożyczkowych. Większa świadomość na temar rynku kredytowego pozwoli nie tylko na uniknięcie wpadnięcia w pętlę zadłużenia, lecz również uzmysłowi Polakom, iż zaciągnięcie kredytu, czy pożyczki nie musimy być niczym złym- o czym doskonale wiedzą kraje Europy zachodniej- to właśnie tam zaciąga się najwięcej kredytów. Celem zminimalizowania stopy bezrobocia, warto natomiast śledzić doświadczenie krajów, których problem ten nie dotyczy. Doskonałym rozwiązaniem jest organizacja szkoleń, pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, czy też szerzenie świadomości na temat możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe ośób pragnących rozpocząć własną działalność gospodarczą.