„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Jak głosi stare, polskie przysłowie, „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia Św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, w tym roku przypadające na niedzielną noc z 29 na 30 listopada, od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Wieczór andrzejkowy to wspaniała okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół, a dobrą zabawę z pewnością umilą tradycyjne wróżby, za pomocą których można poznać swoją przyszłość, szczególnie tą uczuciową… Chcesz dowiedzieć się, co Cię czeka w przyszłości, kiedy wyjdziesz za mąż, kto odmieni Twoje życie, ile będziesz mieć dzieci albo jaki zawód jest Ci pisany? W Zaimo, pracujemy również w Andrzejki, ale nie zapominamy też o wróżbach 🙂 Oddaj się wróżbom i baw się razem z nami w tę magiczną andrzejkową noc!

Dlaczego „pannom”?Dlaczego „pannom”?

Święto Andrzejek obchodzi się nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Święto to znane było już od bardzo dawna, bo od około XII wieku, ale do Polski przywędrowało nieco później, mniej więcej w okolicach wieku XVI. Sprzeczne są poglądy co do tego, skąd właściwie wywodzą się Andrzejki. Dla nas najbliższe jest powiązanie Andrzejek z końcem roku liturgicznego. Właśnie na ten czas przypadało święto Andrzeja – opiekuna panien na wydaniu, zwłaszcza tych cnotliwych i pobożnych. Pomagał on w poznaniu imienia przyszłego męża, jego pochodzenia i stanu posiadania. Był również uważany za najlepszego powiernika i orędownika dziewczęcych pragnień i modlitw dotyczących dobrego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię Św. Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień Św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne Andrzejki.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i do dzisiejszego dnia cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo iż przez stulecia Kościół potępiał je jako zabobony. W tę magiczną noc Św. Andrzej pozwala nam odkryć wiele tajemnic… Wróżb jest jeszcze całe mnóstwo, ale nie sposób jest opisać je wszystkie. Przedstawiamy te najbardziej znane, ale wszystko tak naprawdę zależy od Waszej wyobraźni 🙂 W ten wyjątkowy wieczór magii zaproś do siebie Twoich przyjaciół (jeśli potrzebujesz gotówki na zorganizowanie przyjęcia, pamiętaj, że nawet w Andrzejki możesz skorzystać z szybkich i wygodnych pożyczek Zaimo) i oddajcie się wróżbom – przekonasz się, że zabawa będzie niezapomniana!

 

Lanie wosku na wodęLanie wosku na wodę – jest to najbardziej rozpowszechniona wróżba. W niektórych regionach Polski, obok wosku, lano też na wodę roztopiony ołów, który miał przyciągać szczęście. Wosk jest jednak znacznie bardziej wygodny w użyciu 🙂 Przygotuj pewną ilość wosku lub świec i roztop je w małym naczyniu. Potrzebna będzie Ci także miska z wodą i klucz. Najlepsze są stare klucze z dużym uszkiem, które otwierają i zamykają wszelkie tajemnice. Następnie, lej wosk na wodę przez ucho od klucza i dokładnie przypatrz się woskowej figurze, która powstanie. Jeśli figura jest nieczytana, obejrzyj jej cień na ścianie. Można dopatrywać się wyglądu przyszłego partnera, odczytać, jaki zawód jest nam przeznaczony, a także ile będziemy mieć dzieci – wystarczy jedynie uruchomić wyobraźnię.

 

Wahadełko – jest jednym z najpopularniejszych sposobów wróżenia, znanym od tysięcy lat. Używane jest do przewidywania przyszłości, odszukiwania odpowiedzi na niewyjaśnione pytania, a nawet uzdrawiania! Aby przekonać się, co Cię czeka w przyszłym roku, powróż sobie z wahadełkiem. Aby wykonać tę wróżbę, potrzebny jest pierścionek (albo obrączka) i szklane naczynie wypełnione wodą. Zawieś pierścionek albo obrączkę na czerwonej nitce. Uchwyć nitkę palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni, a łokieć oprzyj na stole. Następnie, ustaw wahadełko nad szklanym naczyniem w ten sposób, aby znalazło się po środku i nieco poniżej jego brzegów. Rękę cały czas musisz trzymać nieruchomo. Jeśli wahadełko nie poruszy się, niestety, ale upłynie wiele lat, zanim uda Ci się spotkać ukochaną osobę. Jeśli zacznie się ruszać, oznacza to, że ukochany czeka już za rogiem. W drugiej części wróżby, przesuń wahadełko w taki sposób, aby wisiało 3 cm od brzegu naczynia. Gdy zacznie się kołysać i uderzać o brzegi naczynia, policz ile razy zrobi to w ciągu pięciu minut. Teraz wynik ten odejmij od łącznej sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik ostateczny pokaże Ci, za ile lat zmienisz swój stan cywilny. Jeśli wynik odejmowania jest ujemny, to oznacza, że Twój ślub będzie jeszcze w tym roku.

 

ButyButy – popularna wróżba skierowana jedynie do panien, wdów i rozwódek. Wróżba ta służy, aby sprawdzić, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Ustawiamy buty z lewej nogi gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Należy przekładać ostatni but na przód rzędu do czasu, kiedy któryś przekroczy próg. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, może oczekiwać na szybką zmianę stanu cywilnego.

 

Jabłko – znana wróżba pozwalająca odkryć pierwszą literę imienia wybranka. Potrzebujemy jabłek o jednakowej wielkości dla wszystkich uczestniczek zabawy. Należy obrać jabłko w taki sposób, aby powstała jak najdłuższa obierzyna. Osoba, której uda się uzyskać najdłuższą obierzynę, pozostanie w najdłuższym związku. Następnie, wróżący zamyka oczy, myśli intensywnie o miłości, bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca ją za plecy. Kształt jaki ona przybierze, wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego ukochanego.

 

Lustro – wróżba ta pozwala ujrzeć twarz przyszłego męża. Uwaga: wróżbę tę należy wykonać samodzielnie! Potrzebne jest nowe lustro, czerwona świeca oraz półmrok. Dziewczyna przebywa sama w pokoju, zapala czerwoną świecę w intencji, aby święty Andrzej zesłał dobrą wróżbę i sprawił, że ujrzy twarz swego męża. Następnie, dziewczyna siada na przeciwko lustra i wpatruje się w nie tak długo, aż ujrzy twarz wybranka, którego jeszcze nie spotkała.

 

Karteczki pod poduszkę – kto zmieni Twoje życie? Przed pójściem spać, spisz na karteczkach męskie (lub damskie) imiona i włóż je pod poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu wyciągnij jedną z nich. Osoba o takim imieniu odmieni Twoje życie!

 

Magiczny płomień – wróżba, która pozwala sprawdzić, za jaki czas spełnią się Twoje marzenia. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Zapałki trzymaj płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie, przyjdzie Ci dłużej poczekać na jego realizację. Pamiętaj jednak, że życzenia się spełniają, a realizację niektórych marzeń możesz skutecznie przyspieszyć za pomocą korzystnych pożyczek Zaimo!