Nadchodzi początek roku szkolnego

1 września we wszystkich szkołach w Polsce rozlega się pierwszy powakacyjny dzwonek (jedynie na uniwersytetach nauka zaczyna się 1 października). Po długiej letniej przerwie zbliża się czas, aby wrócić do szkoły. Początek roku szkolnego to zwykle czas zmian i nowości. Jak przygotować się do początku roku szkolnego, aby był on jak najmniej stresujący?

Nadchodzi początek roku szkolnegoNo właśnie. Po kilku miesiącach odpoczynku, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wszystko wraca do „normy”. Aby zmniejszyć obawy towarzyszące rozpoczęciu roku szkolnego i aby szok był jak najmniejszy, do początku roku szkolnego trzeba się przygotować. W wakacje mamy czas, aby kupić wszystkie niezbędne przedmioty i naładować baterie, aby mieć dużo siły na nadchodzący rok pracy. Przygotowaliśmy listę, aby o niczym nie zapomnieć.

  1. Zakupy

O kupieniu wyprawki szkolnej warto jest pomyśleć odpowiednio wcześnie. Nie tylko dlatego, że w ostatnich dniach są duże kolejki i trudnej jest coś kupić, ale przede wszystkim, gdyż wiąże się to z dużymi kosztami. Średni koszt przygotowania dziecka do szkoły to 1000 złotych. Warto więc wcześniej zaplanować ten wydatek.

W pierwszej kolejności kupujemy książki. Według ubiegłorocznych badań CBOS, podręczniki kosztowały rodziców ok. 400 zł. W drugiej kolejności jest plecak i jego wyposażenie, kupienie zeszytów, nowych ubrań i stroju na WF. Może to być wydatek rzędu 300 zł. Do tego dochodzą jeszcze inne opłaty na ubezpieczenia szkolne, komitet rodzicielski, obiady, opłaty różnego rodzaju zajęć dodatkowych, które zaczynają się właśnie we wrześniu…

ZakupyMoże uda Ci się skompletować podręczniki z drugiej ręki? Rozejrzyj się w antykwariancie!

  1. Przygotowanie psychiczne

Pod koniec wakacji porozmawiaj z dzieckiem na temat szkoły i przypomnij mu, że już niedługo będziecie musieli wrócić do ustalonego rytmu dnia, rannego wstawania i obowiązków. Wytłumacz, że jest czas na odpoczynek i czas na naukę i pracę. Jeśli podczas wakacji dziecko późno kładło się spać, warto jest zacząć je ponownie przyzwyczajać do wcześniejszego rytmu. Może zacząć chodzić spać około godziny 21 czy 22, dzięki czemu łatwiej przyzwyczai się do porannych pobudek, które rozpoczną się wraz z początkiem września.

Aby dziecko nie było smutne, przypomnij mu, że na następne wakacje nie będzie musiało czekać aż do następnego lata, będą przecież ferie zimowe i wiele innych krótszych wakacji po drodze 🙂 A po wakacjach spotka się w szkole ze swoimi przyjaciółmi.

  1. Odpoczynek

Wakacje letnie to czas, aby odpocząć i nabrać siły do dalszego działania. Jeśli podczas wakacji podróżujecie, warto tak zaplanować te wyjazdy, aby nie wracać z wakacji dzień przed początkiem roku szkolnego, ale przynajmniej parę dni wcześniej.

  1. SprzątanieSprzątanie

W wakacje mamy również czas na inne sprawy, takie jak sprzątanie. Zadbaj o to, aby dziecko miało dobrze zorganizowane miejsce do pracy: biurko, fotel do biurka, lampkę oraz wszystkie niezbędne przybory. O wiele łatwiej jest pracować, jeśli mamy wokół siebie porządek i wiemy, gdzie czego szukać.

 

Wyprawka szkolna jest obecnie bardzo kosztowna. Jeśli masz kilkoro dzieci w wieku szkolnym, kupienie wszystkiego na raz może okazać się dużym problemem. Zaimo oferuje korzystne chwilówki, które możesz otrzymać w pół godziny i bez zbędnych formalności, a następnie masz bardzo dużo czasu na uregulowanie należności. Szczegółową ofertę Zaimo sprawdzisz tutaj. Pomyśl o wszystkim zawczasu, aby Ty i Twoje dzieci bez dodatkowej presji mogliście rozpocząć nowy rok szkolny.