Najbardziej pożądane zawody w Polsce

Zastanawiasz się, ? Przedstawimy analizę ogłoszeń na portalu Pracuj.pl, który w miesiącu styczniu br. opublikował 39 864 ogłoszeń o zatrudnienie. A także podpowiemy, co zrobić, jeśli Twój zawód nie znajduje się na liście najbardziej pożądanych zawodów w Polsce? Jak możesz polepszyć swoje szanse na znalezienie fajniejszej i lepiej płatnej pracy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Lista najbardziej pożądanych zawodówLista najbardziej pożądanych zawodów

Anna Częścik z grupy Pracuj, na podstawie analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl, odkrywa, w jakich branżach panuje największe zapotrzebowanie na pracowników. Otóż, w styczniu br. najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży. Oprócz nich, poszukiwano również specjalistów z branży IT, czyli informatycznej. Wiele ofert pochodziło też z branż bankowość, finanse, ubezpieczenia i przemysł ciężki. Co więcej, największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano w przypadku specjalistów HR, czyli zasobów ludzkich. Jest to potwierdzeniem pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania rekrutacji. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie w porównaniu do ubiegłych lat, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa. Jeśli chodzi o najbardziej pożądane zawody wśród samozatrudnionych, to sytuacja wygląda następująco: graficy, programiści, tłumacze, copywriterzy, software developerzy, konsultanci/doradcy biznesowi, trenerzy, specjaliści do spraw marketingu i PR, fotografowie, IT administratorzy, specjaliści ds. SEO/SEM oraz handlowcy. Najwięcej ofert pracodawcy zgłosili na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu stopa bezrobocia wyniosła 10,3%. Jest to wynik o 1,6% niższy niż przed rokiem. W porównaniu rok do roku liczba ofert pracy w styczniu tego roku wzrosła o 15%. Przybywanie nowych ofert pracy i malejące bezrobocie to z pewnością pozytywny trend na polskim rynku pracy.

Rynek pracownikaRynek pracownika

Na polskim rynku widoczny jest również inny pozytywny trend. Powoli zaczynamy odchodzić w Polsce od rynku pracodawcy i przechodzić do rynku pracownika, przynajmniej jeśli chodzi o najpopularniejsze branże. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” rok 2015 był przełomowy dla polskiego rynku pracy. Dobra koniunktura i stabilny wzrost gospodarczy przełożyły się na najwyższy w ostatnich latach poziom zatrudnienia. Z danych publikowanych przez GUS i MPiPS wynika, że 2015 r. mieliśmy najniższy poziom bezrobocia od 2008 r. – 9,6%, a stopa bezrobocia spada systematycznie nieprzerwanie od wielu miesięcy. To wszystko sprawia, że rosną niedobory pracowników na lokalnych rynkach, a pracodawcy mają coraz większe trudności w rekrutowaniu odpowiedniej kadry. Innymi słowy, oznacza to że nadszedł dobry czas dla planujących zmianę miejsca zatrudnienia lub wejście na rynek pracy. Co więcej, zgodnie z prognozami, ta dobra dla pracowników tendencja powinna się utrzymywać. Z 2. edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service S.A. wynika bowiem, że polska gospodarka przyspiesza na tyle szybko, że zaczyna odczuwać to statystyczny Polak: niemal 80% pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia; jednocześnie 78% pracodawców planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy.

Inwestuj w rozwój osobistyInwestuj w rozwój osobisty

Zapewne nieraz już słyszałeś, że „najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie”. Jest to jednak coś więcej niż tylko popularne powiedzenie – są to słowa jak najbardziej prawdziwe i nie wzięły się znikąd. Zainwestuj we własne umiejętności, w podnoszenie własnych kompetencji w dziedzinie, którą się zajmujesz, a przyniesie Ci to wspaniałe korzyści. To, jak wielki będzie Twój sukces, zależeć będzie od tego, jak bardzo poważnie podchodzisz do siebie i do tego, co robisz. Na pewno zgodzisz się, że stwierdzenia „chcieć” a „zrobić” zdecydowanie różnią się od siebie 😉 Można „chcieć” tylko niekoniecznie „zrobić”. Także weź to pod uwagę. A więc, na co czekasz? Jeśli chcesz odmienić swoje życie, nie czekaj ani chwili dłużej i już dziś zacznij budować swoją przyszłość!

Jak już wspomnieliśmy, wśród najbardziej pożądanych zawodów w Polsce znajdują się: pracownicy handlu i sprzedaży, IT, bankowości, finansów, ubezpieczeń i przemysłu ciężkiego. Co jednak zrobić, jeśli nie jesteś ani handlowcem ani informatykiem, a z HR też nie masz za bardzo nic wspólnego? Czy jeśli Twój zawód nie znajduje się wśród najbardziej pożądanych zawodów w Polsce, jesteś skazany na porażkę, do końca życia nie będziesz mógł liczyć na awans, a dobre zarobki będą Ci całkowicie obce? Oczywiście, że nie! Najczęściej jest tak, że kiedy ktoś słyszy słowo inwestycja, od razu widzi jakieś potężne sumy za wiedzę, za którą musi zapłacić oraz ogromny nakład czasu, jaki należałoby poświecić na realizację wybranego celu. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nic bardziej mylnego! Aby zrealizować cel, o jakim marzysz, jedyne czego będzie Ci potrzeba to motywacja, samodyscyplina i trochę cierpliwości. Jeśli ukończyłeś już jedne studia albo masz doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie, nie musisz iść na drugi kierunku studiów i od początku zapisywać się na 5-letnie studia. Jeśli masz trochę wolnego czasu, zapisz się na kurs komputerowy, a może zainteresuje Cię nauka języka hiszpańskiego, albo rozważysz pójście na studia podyplomowe? Obecnie na rynku jest bardzo szeroka oferta różnego rodzaju szkoleń, kursów, doskonaleń zawodowych webinarów, itd. które organizowane są w godzinach popołudniowych, w weekendy, a nawet online. Webinary to inaczej warsztaty online, które możesz przestudiować w dogodnym dla Inwestuj w rozwój osobistyCiebie czasie i miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu i tracenia czasu na niewygodne dojazdy. Opłaca się podnosić swoje kwalifikacje, gdyż przyniesie to wymierne korzyści w przyszłości. Pamiętaj, że nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził 🙂 Rozwijając nowe umiejętności, zwiększysz swoje szanse na awans zawodowy, znalezienie lepszej pracy i wyższe zarobki. Nawet aktualny brak środków na koncie nie jest problemem i możesz zacząć nabywać nową wiedzę już teraz. Zawsze możesz liczyć na pomoc Zaimo —lidera na polskim rynku pożyczkowym— i uzyskać szybką pożyczkę na bardzo atrakcyjnych zasadach, którą zwrócisz w 36 dogodnych ratach. Kiedy zaczniesz wdrażać w życie zdobytą wiedzę, to ta wiedza wygeneruje Ci pierwsze profity, a te po prostu zainwestujesz, biorąc już udział w droższych i płatnych kursach bądź szkoleniach, itd. Zaczniesz piąć się w górę i machina sukcesu ruszy.

W Zaimo chętnie wspieramy osoby ambitne i otwarte na świat, które nie boja się nowych wyzwań i chcą inwestować w siebie. Nigdy nie jest za późno, aby polepszyć swoje umiejętności i znaleźć lepszą pracę. A co powiesz na założenie własnej działalności gospodarczej? Tutaj podpowiadamy, jak założyć biznes we dwoje. Pamiętaj, że w związku ze zmianami następującymi na polskim rynku pracy, teraz jest dobry czas dla planujących zmianę miejsca zatrudnienia lub wejście na rynek pracy.