Nerwowe poranki na zły początek dnia

Spokojnie sobie śpisz, śniąc o niebieskich migdałach, gdy nagle rozlega się dzwonek… Ten najgorszy na świecie dzwonek… Dzwonek budzika! I zaczyna się… Nerwowo biegasz po domu, co kilka minut ocierasz pot z czoła i zaczynasz wyzwalać z siebie bestię… Takie nerwowe poranki na pewno nie wpłyną korzystnie na w ten sposób rozpoczynający się dzień… Co zrobić, aby uniknąć rano takiego stresu?

Dlaczego tak się dzieje?

No właśnie, jaka jest tego przyczyna? Dlaczego poranki są takie nerwowe? Poranki to czas, kiedy wszyscy domownicy muszą wyjść z domu, aby dotrzeć do pracy, szkoły, przedszkola czy żłobka. Szczególnie ciężko mają mamy, które muszą przygotować śniadanie, zadbać o siebie, wyprawić dzieci do szkoły, a często także przypilnować męża.

Czy można coś na to poradzić, aby poranki nie były takie szalone i nerwowe? Zdecydowanie tak! Wystarczy wypracować nowe nawyki i czynności, dzięki którym łatwiej będzie okiełznać rzeczywistość. Oto nasze propozycje.

Wieczór vs. poranekWieczór vs. poranek

W większości rodzin przeżywa się intensywne poranki i celebruje się relaksujące wieczory. Spróbuj trochę wyrównać szalę i część porannych obowiązków przenieść na wieczór. Dzieci bez problemu mogą z wieczora spakować swoje tornistry, strój na WF, a także przygotować ubrania na drugi dzień. Ty i Twój mąż również możecie z wieczora zaplanować i przygotować swoje stroje do pracy, a także wszystkie przedmioty, które macie do zabrania na następny dzień: notesy, dokumenty, klucze, telefony, itd. Chociaż śniadania nie przygotujesz z wieczora, postaraj się przynajmniej zaplanować, co postawisz na stole rano. Jeśli następnego dnia musisz wcześnie wstać, postaraj się z wieczora położyć odpowiednio wcześnie, a następnie wstań rano o kwadrans wcześniej i tyle dodatkowego czasu zarezerwuj na poranny rozruch: wypicie kawy czy przygotowanie się do startu, na dzień dobry.

Praca zespołowaPraca zespołowa

W niektórych rodzinach wszystkie obowiązki spoczywają na mamie… Budzenie dzieci, mycie, ubieranie, czesanie, szykowanie śniadania, pakowanie tornistra, przygotowywanie kanapek do szkoły, itd., to tylko część listy porannych zmagań większości mam. Przestań myśleć, że sama zrobisz wszystko najlepiej i najszybciej i pozwól innym domownikom, aby przejęli część obowiązków. Wyjdzie to na dobre wszystkim. Niech mąż pomoże dzieciom się umyć, a one niech spakują swoje kanapki do szkoły. Kiedy Ty się myjesz, niech mąż dopilnuje ubierające się dzieci, a potem razem posprzątają naczynia ze stołu. Pozwól rano wykazać się mężowi, gdyż w wielu rodzinach mężczyźni pozostają bierni, a wszystkie domowe obowiązki spadają na barki kobiety, jak za czasów naszych babć.

Nie bierz wszystkich obowiązków na swoje barki i ucz dzieci samodzielności. Ważne jest, aby dzieci stawały się samodzielne i zaczęły przejmować niektóre obowiązki. Pamiętaj też, aby dostosować wymagania do wieku i możliwości dziecka. Możecie zacząć od samodzielnego założenie butów czy zapięcia się w pasy samochodowe. Nie czekaj aż dzieci same się domyślą, co mają robić, ale podpowiadaj im, jakie czynności następują po sobie.

Nie bierz wszystkiego na swoje barki i pozwól wykazać się mężowi oraz dzieciom, a po pewnym czasie zauważysz, że jesteście zgraną drużyną.

PorządekPorządek

Nic tak nie doprowadza do szału, jak klucze, które diabeł nakrył ogonem czy telefon komórkowy, który gdzieś się właśnie zapodział. Zwłaszcza w porannym pośpiechu. Co prawda, na uporządkowanie mieszkania poświęcisz trochę czasu, ale ten czas zwróci Ci się z nadmiarem. W uporządkowanym domu mieszka się lepiej i przyjemniej, a kiedy każdy przedmiot ma swoje miejsce i nie trzeba go szukać i zastanawiać się, gdzie jest, wszystkie czynności przebiegają o wiele sprawniej i szybciej.

 

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych podpowiedzi i uda Ci się, chociaż trochę, załagodzić poranne szaleństwo. Jeśli sytuacja jest jednak bardzo trudna, gdyż masz kilkoro dzieci, a mąż np. często wyjeżdża w delegacje, pomyśl o zatrudnieniu pomocy domowej. Skorzystaj z pomocy Zaimo, oferty bardzo tanich i szybkich pożyczek, i nie daj się ponieść emocjom. Twoje zdrowie psychiczne jest bezcenne i nie trać go na poranne szarpaniny!