Niespłacane długi

Niespłacane-długiChoć w mediach szeroko nagłaśniane są historie osób, które przez nieterminowe spłacanie długów wplątały się w pętlę zadłużenia, nadal wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich czynów. Pętla zadłużenia to zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę poprzednich, szczególnie niebezpieczna, jeżeli korzysta się z usług różnych i niesprawdzonych firm pożyczkowych działających zarówno online, jak i offline. Poniżej znajdziesz informacje o tym, z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku niewywiązania się z terminu spłaty zaciągniętych kredytów oraz jak najłatwiej uniknąć takich sytuacji.

Czym jest pętla zadłużenia?

Pętla zadłużenia zwana też spiralą długów dotyczy osób, które zaciągają kolejne kredyty, w sytuacji gdy poprzednie nie zostały jeszcze spłacone. Z forów finansowych poznajemy historie osób, które przyznają, że kolejne pożyczki mają służyć pokryciu poprzednich zobowiązań lub najzwyczajniej pokryć podstawowe wydatki, takie jak wyżywienie, opłata rachunków, czy naprawa samochodu. Niestety osoby, które nie są w stanie spłacić zobowiązania, nie powinny były w ogóle otrzymać pożyczkę. Świadczy to o niekompetencji danej instytucji, dlatego warto korzystać z usług firm pożyczkowych, które tak jak Zaimo.pl opierają swój scoring kredytowy o technologię Big Data. Dzięki weryfikacji 15.000 danych o kliencie, system jest w stanie dokładnie i wiarygodnie oszacować zdolność kredytową klienta i możliwość spłaty przyznanego kredytu. Natomiast jeżeli okaże się, że aplikujący nie będzie w stanie uregulować zobowiązania, taki system odrzuci wnioski. Jest to na korzyść zarówno klienta, który dzięki temu nie jest wprowadzany w błąd i unika problemów finansowych, jak pętla zadłużenia, jak również na korzyść firmy pożyczkowej która nie musi pociągać takich osób do windykacji należności. Oznacza to zatem obopólną korzyść. Nie można jednak zapominać o tak zwanej grupie ryzyka, czyli osobach, które są uzależnione od zaciągania kolejnych kredytów. Dla takich pożyczkobiorców powstają pierwsze grupy wsparcia, które mają na celu wspomożenie konsumentów w podejmowaniu racjonalnych decyzji kredytowych.

Opłaty za opóźnienie w spłacie

Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której z różnych względów nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia w terminie, powinniśmy pamiętać o tym, iż przysługuje nam prawo dokonania prolongaty pożyczki. Po uiszczeniu odpowiedniej wpłaty, która powinna być zawarta na stronie firmy pożyczkowej, system automatycznie wydłuża czas spłaty o 7,15 lub 30 dni. Jeżeli nawet te środki nie pomogą, należy liczyć się z tym, iż do naszej pożyczki zostaną doliczone opłaty z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązania. Takie informacje również powinny być widoczne na stronie pożyczkodawcy.

Jak uniknąć zadłużenia?

Istnieje kilka prostych sposobów które pozwolą Ci uniknąć pętli zadłużenia.

  • * Przede wszystkim korzystaj ze sprawdzonych firm pożyczkowych, które działają w oparciu o zaawansowaną technologię. Dzięki temu firma dokładnie oszacuje Twoją zdolność kredytową i zadecyduje o możliwości przyznania pożyczki.
  • * Zapoznaj się dokładnie z informacjami dotyczącymi prolongaty pożyczki o opłat doliczanych z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązania.
  • * Jeżeli wcześniej wiesz, że nie jesteś w stanie spłacić pożyczki, skontaktuj się z Centrum Obsługi Klienta, które podpowie, jakie będzie najlepsze rozwiązanie i wyjście z tej sytuacji.
  • * Dokonaj prolongaty pożyczki na 7, 15 lub 30 dni, jeżeli to możliwe. Dzięki temu zyskasz na czasie i będziesz mieć szansę na spłacenie pożyczki w wyznaczonym terminie.
  • *Nigdy nie zaciągaj pożyczki lub kredytu na spłatę poprzednich zobowiązań. Takie działanie bardzo często prowadzi do pętli zadłużenia i wpływa niekorzystnie na Twoją historię kredytową.