Nieudane projekty mogą kosztować fortunę!

Czy wiesz, że przez nietrafione inwestycje bardzo łatwo jest stracić nawet fortunę? Wystarczy jeden lub kilka błędów i może być po Twoich pieniądzach i biznesie… Przeczytaj nasze wskazówki, jak mądrze zarządzać pieniędzmi i nie stracić ich poprzez nietrafione inwestycje!

Nietrafione inwestycje w Polsce

Jeśli myślisz, że nietrafione inwestycje zdarzają się tylko w przypadku małych rodzinnych firm, to jesteś w dużym błędzie! Nie tak dawno szerokim echem w mediach odbiła się sprawa najwyższego wieżowca o przeznaczeniu wyłącznie mieszkalnym w całej Unii Europejskiej. Chodzi oczywiście o Żagiel “Złota 44” znajdujący się w Warszawie, na którym spółka Orco Property Group straciła grube miliony…

Autorem słynnego projektu, który miał “pokazać Warszawę z przeszłości i Warszawę przyszłości, oraz stanowić rezultat zainspirowania historią Warszawy i światłem, potencjałem jaki miasto ma w sobie” jest polsko-amerykański architekt Daniel Libeskind. Budowę wieżowca rozpoczęto w marcu 2008 r, jednak już 16 marca 2009 r. pojawiły się pierwsze problemy prawne i budowa wieżowca została wstrzymana. Wznowienie prac nastąpiło następnie w styczniu 2011 r., a budowa Żagla zakończyła się w 2013 r. Ze względu na problemy finansowe inwestora, a w konsekwencji rozwiązania umowy z wykonawcą, wnętrza budynku nie zostały jednak w pełni wykończone. nieudane inwestycje w Polsce-zagiel-zlota 44Na początku kwietnia 2014 r. inwestor poinformował o wypowiedzeniu finansowania i deweloper został tym samym zobowiązany to spłaty kredytów w wysokości 171,1 mln PLN i 19,6 mln EUR w ciągu zaledwie 30 dni. Amstar i BBI Development S.A. połączyły siły, aby pozyskać najbardziej rozpoznawalny projekt deweloperski w Polsce i 28 sierpnia 2014 r. doszło do zmiany właściciela budynku. “Złota 44” została zakupiona za atrakcyjną, niewygórowaną kwotę 63 mln euro. Nieudana inwestycja pogrążyła Orco Property Group.

Dlaczego inwestycje się nie udają?

Takich przykładów jak Żagiel “Złota 44” jest mnóstwo. Dlaczego inwestycje się nie udają i czy można uchronić się przed niektórymi błędami?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużymi pieniędzmi obracają biznesmeni, którzy nie mogą narzekać na niskie IQ. Poza tym, mają do swojej dyspozycji sztab najlepszych doradców finansowych i prawników. Nie da się przewidzieć wszystkiego. Niektóre inwestycje zapowiadają się bardzo dobrze, a ryzyko ich niepowodzenia szacowane jest na bardzo niskie. W ich realizacji nie popełniono żadnych błędów, przeprowadzono prawidłową analizę rentowności inwestycji, badanie rynku, dobrano odpowiednich partnerów, itd. Jednak inwestycje te nie udały się, gdyż zmieniła się sytuacja i pojawiły się nowe okoliczności, wykonawcy lub podwykonawcy nie wywiązali się ze swoich obowiązków, nastąpiły opóźnienia, nie została zachowana płynność finansowa, itd.

Nie ma recepty na sukces, ale dowiedz się, jakich błędów powinieneś unikać!

1. Umowa jest kluczowapodpisanie umowy-umowa jest kluczowa

To właśnie sposób formułowania umów jest, w ocenie większości ekspertów, jedną z głównych przyczyn nieudanych realizacji wielkich inwestycji. Dobrze skonstruowana umowa, zawierająca wszystkie najważniejsze zapisy, jest podstawą w każdych relacjach biznesowych. W umowie powinny zostać zawarte takie informacje jak dokładny opis praw i obowiązków obu stron, a także kary przewidziane za niedotrzymanie warunków umowy. Dobrze skonstruowana umowa powinna również pozwalać na elastyczność jeśli zmieni się sytuacja.

W przypadku podpisywania umów, w żadnym wypadku nie należy oszczędzać na prawniku! Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, zwróć się o pomoc do Zaimo – dowiedz się więcej o naszych indywidualnych pożyczkach 100% online i ciesz się gotówką niedługo po wypełnieniu formularza online.

2. Życie powyżej swoich możliwości finansowych

Bardzo częstą przyczyną bankructwa jest życie powyżej swoich możliwości finansowych. Mniejsza o to, ile zarabiasz. Ważne jest ile wydajesz! Niektórzy potrafią wykarmić rodzinę zarabiając minimalną krajową, a inni mają problemy z przeżyciem do końca miesiąca zarabiając sumy pięciocyfrowe. Częste nocowanie w ekskluzywnych hotelach, jeżdżenie na wycieczki zagraniczne, jeżdżenie najlepszymi samochodami, jadanie w najlepszych restauracjach, mogą doprowadzić do bankructwa nawet milionerów. Poza tym, ekskluzywne samochody, piękne domy i inne drogie przedmioty, nieustannie generują kolejne wydatki.

Biznesmeni odnoszący największe sukcesy nieustannie szukają nowych rozwiązań i inwestycji, które pozwolą im się wzbogacić, zachowując tym samym umiar w wydawaniu pieniędzy. Inni, natomiast, którzy cały czas żyją powyżej własnych możliwości finansowych, na zawsze pozostają biedni. Poza tym, popełniają kolejne  błędy inwestując w różnego rodzaju zobowiązania, zamiast w aktywa. Mądrzy inwestorzy, z kolei, zamiast tracić pieniądze na pasywa, kupują aktywa, które przynoszą im regularne zyski. W ten prosty sposób powiększają swoje dochody, a nie debet!

Pamiętaj, aby regularnie analizuj wydatki swoje i na wszelki wypadek zawsze wydawaj mniej, niż zarabiasz. Nie znasz się na czymś, nie ryzykuj! Lepiej jest zatrudnić odpowiedniego specjalistę. Za poradę finansowa możesz zapłacić kilkaset złotych, a nieudana inwestycja może pochłonąć setki tysięcy złotych.

3. Analfabetyzm finansowynietrafione inwestycje-bledy popelniane w inwestowaniu pieniedzy

Wiele osób nie potrafi mądrze zarządzać zgromadzonym kapitałem, ponieważ brakuje im odpowiedniej wiedzy z zakresu finansów. Zamiast skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów, którzy mają w tej dziedzinie odpowiednie wykształcenie i bogate doświadczenie, biorą sprawy w swoje ręce i zdając się na własną intuicję dokonują inwestycji. W takim przypadku, większość inwestycji kończy się fiaskiem, gdyż osoby te po prostu nie mają odpowiedniej wiedzy, aby być grać na tak wysokim poziomie.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mało osób wychodzi z kasyna z pełnym portfelem? Dzieje się tak dlatego, że aby jedna osoba mogła się wzbogacić, druga musi stracić. W kasynie najczęściej pozwolą Ci wygrać na początku, na zachętę, a gdy zaczniesz inwestować większe sumy, prawdopodobnie zostaniesz z niczym. Stracić pieniądze może każdy, ale sukcesywnie mnożyć je udaje się nielicznym. Trzeba mieć dużą wiedzę w dziedzinie finansów, inwestycji, rynku, aby szybko nie stracić swoich oszczędności.

4. Brak inwestycji

Okazuje się, że nietrafione inwestycje mogą być początkiem końca, ale niestety brak inwestycji także się nie opłaca. Dzieje się tak dlatego, że pieniądze nieustannie tracą na wartości. Zwróć uwagę, że jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu za tę samą kwotę mogłeś kupić nieporównywalnie więcej niż teraz! Dziś, kiedy na świecie drukuje się coraz więcej pieniędzy, ich wartość nieustająco spada, a Ty – oszczędzając pieniądze, w rzeczywistości je tracisz.

 

Jeżeli znalazłeś się na zakręcie finansowym, pamiętaj o Zaimo. Pomagamy wybrnąć nawet z najtrudniejszych sytuacji!