Niższe rachunki za prąd i gaz

Od 1 kwietnia czeka nas obniżka cen za prąd i gaz. Jest to z pewnością bardzo dobra wiadomość, gdyż do tej pory ceny cały czas rosły, a wysokie rachunki za prąd i gaz pochłaniały odczuwalną część domowego budżetu. Ile wyniesie ta obniżka? Jak odczują ją gospodarstwa domowe? Czy jest to obniżka na stałe czy tylko tymczasowa? Od czego uzależnione są ceny prądu i gazu? A także, co zrobić, aby rachunki za prąd i gaz były jeszcze niższe? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Niższe ceny za prąd i gaz

Niższe ceny za prąd i gazNiższe ceny za prąd i gaz są już zagwarantowane – Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy. Agata Staniewska, ekspert do spraw energetyki Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z Polskim Radiem zdradza, na jaką obniżkę możemy liczyć: „Obniżka, która była wprowadzona przez URE to około 5% niższa taryfa względem tej, która była do tej pory. To może być oszczędność dla gospodarstwa domowego, które ogrzewa swój dom gazem około 11 zł w skali miesiąc”. Niższe będą nie tylko rachunki za gaz, ale również za energię elektryczną. „Od 2016 roku obowiązują nowe niższe taryfy dystrybucyjne. Oznacza to, że gospodarstwa domowe zapłacą w skali roku od 11 do 22 zł mniej za energię elektryczną” – wyjaśnia ekspertka.

Skąd ta obniżka? Od czego uzależnione są ceny prądu i gazu? Cena gazu zależy od kilku czynników, między innymi od cen ropy na światowych rynkach. Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej wyjaśnia, że „Ciepłe zimy, bardzo duże wydobycie powodują, że staniała mocno ropa naftowa. Zaś ceny ropy i gazu są ze sobą bardzo mocno powiązane, to oznacza, że ceny gazu kształtują też notowania ropy”. „W skali kilkunastu miesięcy mieliśmy obniżkę z 100 dolarów za baryłkę. Dziś ona kosztuje 38 dolarów. Jest bardzo duża nadpodaż tego surowca, więc wygląda na to, że ta cena nie będzie szybko rosła” – dodaje Agata Staniewska z Konfederacji Lewiatan.

Czy jest to stała obniżka? Jak przewidują eksperci, ceny prądu i gazu powinny się wkrótce ustabilizować; nie przewiduje się podwyżek cen tych surowców w niedalekiej przyszłości.

Odnawialne źródła energii

W Polsce coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że obniżki, o których mowa powyżej mogą mieć związek z energią z odnawialnych źródeł. Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej przekonuje, że jest „[t]o zasługa spadku cen zielonej energii i zielonych certyfikatów. Bardzo istotny wpływ ma w tym przypadku także cena węgla. Natomiast trzeba pamiętać, że sam koszt wytworzenia energii elektrycznej w elektrowni, to jest 20 proc. całej ceny, reszta to podatki i koszt dystrybucji. Więc zmiana ceny surowca nie wpływa tak istotnie na cenę prądu w naszym gniazdku”.

Oszczędzanie energii

OszczędzanieUrząd Regulacji Energetyki zatwierdził w sumie 5% obniżki cen prądu i gazu. Za prąd zapłacimy o ok. kilka zł mniej miesięcznie, co rocznie może to dać oszczędności blisko 20 złotych w porównaniu z rachunkami z 2015 roku. W przypadku rachunków za gaz, ich wysokość spadnie średnio o 8 zł mniej miesięcznie, w zależności od zużycia. Nie jest to co prawda dużo, ale zawsze to coś. Dzięki tym obniżkom część z nas zaoszczędzi około 100 zł w skali roku. Możemy te pieniądze odłożyć na konto bądź kupić jakąś pożyteczną rzecz do domu, np. czajnik. Bardzo ważne jest również, aby nie nadużywać energii elektrycznej i gazu kiedy nie ma takiej potrzeby. W ten sposób możesz zaoszczędzić naprawdę dużo! Jest to bardzo proste i musisz pamiętać tylko o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Po drugie, wyłączaj urządzenia, których nie używasz. Jeśli nie będziesz korzystać z komputera przez dłużej niż 16 minut, wyłącz go; jeśli krócej, nie warto go wyłączać, gdyż uruchomienie komputera pożera tyle energii, co pozostawienie go włączonego przez 16 minut. Uwaga, nie pozostawiaj urządzeń w stanie czuwania (tzn. nie usypiaj ich), tylko je po prostu wyłącz! Każde urządzenie pozostawione w trybie czuwania nadal bowiem pobiera prąd. Poza tym, wyciągaj z gniazdka ładowarki np. do telefonu, gdyż ładowarka wetknięta do gniazdka też pobiera prąd, nawet jeśli nie jest do niej podłączony telefon. Co więcej, w czajniku gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz i nie wkładaj do lodówki gorących lub zbyt ciepłych produktów. Co ciekawe, aby zaoszczędzić więcej prądu, nawet przy urządzaniu mieszkania warto zwrócić uwagę na pewne czynniki, takie jak rozplanowanie umeblowania, dobór kolorów i odpowiedniego sprzętu AGD. Kanapy, fotele czy krzesła, na których będziemy często siedzieć należy ustawić jak najbliżej okien, by jak najdłużej móc czytać przy świetle dziennym. Lodówka powinna stać w chłodnym, a nie nasłonecznionym miejscu. Przy malowaniu mieszkania stosujmy jasne kolory farb, gdyż biała ściana odbija prawie 85% padającego światła – im ciemniejsze kolory farb, tym mroczniej jest w pomieszczeniu. Oprócz tego, rozsądnie kupuj nowe urządzenia AGD zwracając uwagę na oznaczenie klasy energetycznej. Warto jest również, o ile jest to możliwe, korzystać ze środków komunikacji miejskiej bądź roweru do poruszania się po mieście zamiast samochodu. Jeśli przesiądziemy się na rower albo postawimy na chodzenie o własnych siłach, z pewnością korzystnie odbije się to także na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Jeśli będziesz korzystać z prądu i gazu w rozsądny sposób i tylko wtedy kiedy naprawdę tego potrzebujesz, od razu odczujesz to w kieszeni!

Direct debit

Direct debitCzy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zapomnieć o opłaceniu rachunków za prąd i gaz? Nic dziwnego, gdyż przy obecnym tempie życia i tysiącach spraw do załatwienia, trudno jest o wszystkim pamiętać. Jest jednak na to sposób – direct debit, zwany również jako polecenie zapłaty. Jest to metoda płatności umożliwiającą automatyczne ściągniecie środków z konta bankowego. W tej metodzie klient podaje dane swojego konta bankowego na stronie internetowej, na której chce dokonać zakupu oraz wyraża zgodę na ściąganie środków z jego konta. Serwis internetowy może ściągać środki z konta bankowego w sposób zautomatyzowany, bez udziału klienta, poprzez wysłanie do banku żądania ściągnięcia środków. Direct debit idealnie sprawdza się przy okazji płatności cyklicznych, np. w związku z opłacaniem rachunków za usługi świadczone regularnie.

Nie zapominaj, że jeśli zabraknie Ci pieniędzy na pokrycie najpotrzebniejszych wydatków, takich jak rachunki, możesz skorzystać z naszych wygodnych pożyczek onlineZaimo to lider na rynku pożyczkowym w Polsce oferujący pożyczki osobiste szyte na miarę Twoich potrzeb. Nie pozwól, aby tymczasowe problemy finansowe spędzały Ci sen z powiek.