Nowy banknot o nominale 200 złotych

napisNarodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot o nominale 200 złotych, który właśnie wchodzi do obiegu. Jak wygląda ten banknot, dlaczego został wprowadzony i jak sprawdzić, czy nie jest fałszywy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule – zapraszamy do lektury.

Jak wygląda nowy banknot?Jak wygląda nowy banknot?

Jak podaje Narodowy Bank Polski, nowy banknot ma wymiary 144 × 72 mm. Tło banknotu stanowi siatka giloszowa o przecinających się liniach w kolorach jasnożółtym, beżowym, jasnobrązowym, oliwkowym, jasnoróżowym i jasnoszarym. Na przedniej stronie nowego banknotu w środkowej części widnieje portret króla Zygmunta I Starego z lewej strony otoczonego fragmentem wieńca przewiązanego wstęgą – dzięki temu zachowana jest chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Z prawej strony portretu znajduje się napis: „ZYGMUNT I STARY”. Z lewej strony portretu u góry zobaczymy wizerunek orła – godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz napis „NARODOWY BANK POLSKI”; poniżej jest hologram, a pod hologramem napis „WARSZAWA 25 MARCA 1994 r.”. Jeszcze niżej widzimy napis „PREZES” i podpis, a pod nim napis „GŁÓWNY SKARBNIK” i również podpis. Z lewej strony, na polu znaku wodnego znajduje się kompozycja linii giloszowych, a w lewym dolnym rogu umiejscowiono oznaczenie dla niewidomych w kształcie trójkąta o wypukłych brzegach.

200zl_rewersNa odwrotnej stronie nowego banknotu o nominale 200 złotych w środkowej części przedstawiony został wizerunek orła przeplecionego literą „S” w sześcioboku z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu. Z lewej strony wizerunku orła znajduje się rysunek korony w owalu, wokół korony widzimy cztery liczby „200”, w tle wizerunku orła – wizerunek dziedzińca wawelskiego, a powyżej wstęgę giloszową. Z lewej i prawej strony wizerunku dziedzińca oraz w tle górnej części wizerunku orła kompozycja linii giloszowych układająca się w liczby „200”. Pole znaku wodnego oraz marginesy zadrukowane są kompozycją linii giloszowych.
Seria banknotów „Władcy polscy”, którą posługujemy się obecnie, została zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha i wprowadzona do obiegu w 1995 r. Na składających się na nią banknotach znalazły się portrety władców polskich z dynastii Piastów i Jagiellonów. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Prawdziwy czy podróbka?

Prawdziwy czy podróbka?Nowy banknot 200 złotych posiada zmodernizowane zabezpieczenia, na które składają się m.in.:

  • znak wodny: portret króla Zygmunta I Starego;
  • nitka zabezpieczająca: w lewej części banknotu z powtarzającym się napisem składającym się z oznaczenia nominału „200 ZŁ” oraz jego odbicia lustrzanego;
  • mikrodruk na stronie przedniej i odwrotnej: powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, litery „RP” oraz napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” nad tą płaszczyzną; powtarzający się napis „NARODOWY BANK POLSKI” oraz napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”;
  • widoczne w promieniach UV na stronie przedniej i odwrotnej: kwadrat z napisem „200 ZŁ” w lewym górnym rogu (kolor seledynowy); farba metalizowana w prawym dolnym rogu w wyodrębnionym polu oraz fragmenty giloszowego tła w prawej i środkowej części banknotu (kolor żółty); pionowa numeracja w prawej części banknotu (kolor pomarańczowy); wstęga giloszowa w górnej części, rysunek korony w owalu, fragmenty kompozycji linii giloszowych układających się w liczby „200”, fragment dolnej wyodrębnionej płaszczyzny oraz część inicjału „NBP” (kolor żółty);
  • hologram: na stronie przedniej w kształcie renesansowego kartusza, na którym w zależności od kąta patrzenia widoczne są: duży napis „NBP 200” okolony wieńcem oraz powtarzające się małe napisy „NBP 200” – z lewej strony portretu;
  • uzupełniające się pod światło (recto–verso): rysunek korony w owalu oraz niezadrukowane pola z lewej strony portretu u góry i symetrycznie na dole w tle giloszowym – na brzegach banknotu;
  • widoczne pod kątem (efekt kątowy): na stronie przedniej w prawej dolnej części na wyodrębnionej płaszczyźnie widoczne w zależności od kąta patrzenia korona w owalu lub liczba „200”.

Jak podkreśla NBP, poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest bardzo niski. Na milion banknotów znajdujących się w obiegu przypada jedynie ok. 6-7 fałszywych, co jest bardzo mało w porównaniu ze statystykami fałszerstwa banknotów w innych państwach.

Dodatkowe informacjeDodatkowe informacje

Nowe banknoty o nominale 200 zł weszły do obiegu 12 lutego br. i tym samym NBP zakończył cykl modernizacji banknotów rozpoczęty dwa lata temu. Dotychczasowe banknoty zachowają swoją ważność bezterminowo i będą sukcesywnie wycofywane z obiegu przez NBP. „Wprowadzanie zmodernizowanych banknotów do obiegu odbywa się płynnie i nie powoduje problemów. Przypominam, że banknoty te są wprowadzane do obiegu w miejsce znaków pieniężnych wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia. Zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP rozpoczął w kwietniu 2014 r., stanowią obecnie około 40 procent wszystkich banknotów w obiegu. Z badań wynika, że Polacy są zadowoleni ze zmodernizowanych banknotów” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes NBP prof. Marek Belka. Uszkodzenie lub zużycie wycofanych znaków pieniężnych nie jest jednak jedynym powodem wprowadzenia do obiegu zmodernizowanych banknotów. Wprowadzenie nowych banknotów wiąże się również z daleko idącym postępem technologicznym, który dokonał się w ostatnich latach. Postęp ten wymagał przeprowadzania modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu, co pozwoliło NBP na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat. Jak już wspomnieliśmy, dzięki temu postępowi technologicznemu, fałszywych banknotów jest w Polsce bardzo mało.

Jak podaje portal biznes.pl, zgodnie z komunikatem NBP, na koniec stycznia 2016 r. nasycenie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi wyniosło: 54% dla 10 zł, 59% dla 20 zł, 30% dla 50 zł oraz 32% dla 100 zł. W kolejnych latach banknoty poprzedniej emisji będą spotykane w obiegu coraz rzadziej. Co więcej, NBP poinformował, że w ostatnich latach widoczny jest wzrost wartości gotówki w obiegu. Tylko w okresie ostatnich dwóch lat wyniósł on około 30%, czyli 37 mld zł. „Szczególnie dynamiczny wzrost zauważyliśmy w przypadku banknotów o nominale 200 zł. Ich liczba wzrosła w tym czasie o 55 mln sztuk, czyli o blisko 40 proc., a w samym 2015 r. o 33 mln sztuk, czyli o 20 proc. Świadczy to o zwiększonym zapotrzebowaniu na wysokie nominały ze strony uczestników obiegu gotówkowego” – wyjaśnił dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP Marek Oleś. W chwili obecnej NBP prowadzi prace nad banknotem 500 zł, który trafi do obiegu przed 2017 r. Głównym celem wprowadzenia nowego 500 złotowego nominału będzie obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP.

Masz chwilowe problemy finansowe i znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej? Skorzystaj z jednych z najszybszych pożyczek na rynku – pożyczek pozabankowych 100% online, które są dostępne bezpośrednio w Internecie. U nas otrzymasz pożyczki do 15 000 zł nie wychodząc z domu – wszystko załatwisz 100% online i nie zajmie Ci to więcej niż kilka minut! Nasze pożyczki są szyte na miarę Twoich potrzeb. Mądrze zarządzaj swoimi funduszami i zaufaj firmie pożyczkowej z wieloletnim doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią.