Osoby w wieku 50+ mają problemy z zatrudnieniem

Okazuje się, że co piąta firma decyduje się nie zatrudniać osób w wieku 50+, osoby te mają niskie dochody i rosnące długi… Statystyki biją na alarm – polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie i liczba osób w wieku 50+ na polskim rynku będzie się zwiększać. Do roku 2060 liczba seniorów praktycznie się podwoi z 5,5 mln do aż 11 mln. Dlaczego pracodawcy wolą postawić na młodszą siłę roboczą niż na doświadczonych pracowników? W jaki sposób osoby po 50 roku życia mają sobie radzić na rynku pracy? Zapraszamy do lektury.

Problemy, z jakimi borykają się pracownicy 50+Problemy, z jakimi borykają się pracownicy 50+

Raport oparty na badaniu „Sytuacja finansowa Polaków 50+”, zrealizowany przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów, wskazuje, że w Polsce notowany jest jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku powyżej 50 roku życia w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Co piąta firma decyduje się nie zatrudniać osób w wieku 50+ i jedynie 12% pracodawców planuje w tym roku zwiększyć liczbę obecnych pracowników z tej grupy wiekowej. Co więcej, nie można liczyć na polepszenie sytuacji, gdyż w firmach brakuje programów rozwoju dla osób starszych. W wywiadzie udzielonym dla radiowej Jedynki, Andrzej Kubisiak z Work Service wyjaśnił, że „[t]o są alarmujące dane. Blisko 75% przedsiębiorstw nie ma żadnych programów, które mogłyby wspierać rozwój zawodowy osób starszych. Jest bardzo wiele programów dedykowanych dla osób młodszych. Pracowników w wielu 50+ będzie coraz więcej, powinniśmy o nich coraz bardziej dbać. Nie ma do nich skierowanej oferty ze strony pracodawców i ten element wymaga zdecydowanych zmian”. To wszystko przekłada się na poziom zamożności osób 50+, a w konsekwencji także zadłużenia. Z raportu KRD wynika, że dochód 40% osób powyżej 50 lat nie przekracza 2 tys. zł miesięcznie. Choć osoby te niechętnie pożyczają pieniądze, ich zadłużenie notowane w Krajowym Rejestrze Długów przekroczyło 7 miliardów zł. Dlaczego firmy nie chcą zatrudniać osób starszych?

„Świeżak” vs. doświadczony pracownik

„Świeżak” vs. doświadczony pracownikTo co mają do zaoferowania pracownicy powyżej 50 roku życia to duże, praktyczne doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonanie powierzonych im zadań. Po stronie pracownika 50+ przemawiają również wyrobione kontakty zawodowe, dystans, opanowanie i łatwość rozwiązywania problemów, poparte doświadczeniem zdobytym w przeciągu wielu lat pracy zawodowej. Dlaczego więc wiele firm woli tzw. świeżaków? Pomimo, że zazwyczaj wiedza i doświadczenie osób starszych są dużo większe niż osób, które dopiero rozpoczynają swoją pracę zawodową, te pierwsze mają zazwyczaj większy problem, aby nadążyć z nowinkami. Obecnie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a tempo pracy jest naprawdę zawrotne! Nowe technologie, wszechobecna komputeryzacja, zmiany w przepisach, nowe regulacje, nowe dokumenty, itd. – do tych zmian zdecydowanie lepiej adaptują się młodsze pokolenia. Wychowały się one w erze komputerów, mają więcej „Świeżak” vs. doświadczony pracownikenergii i motywacji, aby awansować i osiągnąć sukces. Poza tym, nie da się ukryć, że firmy często starają się ciąć koszty poprzez redukowanie etatów; młody pracownik będzie bardziej skłonny, aby pracować dłużej, zostać po godzinach i będzie potrzebować mniej czasu na odpoczynek, czy na zregenerowanie sił.

Masz powyżej 50 roku życia, zostało Ci jeszcze do przepracowania ok. 10 lat do emerytury i masz problemy ze znalezieniem pracy? Co możesz zrobić? Przede wszystkim, nie poddawaj się i doceń siebie! Wiele firm szuka pracowników z bogatym doświadczeniem i tym kryterium kieruj się przy wyborze ofert pracy. Zwracaj uwagę na oferty, gdzie poszukiwani są pracownicy z bogatą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, a także łatwością rozwiązywania problemów. Doskonale sprawdzisz się też na stanowiskach szkoleniowych – na szkoleniach będziesz mógł przekazać nowym pokoleniom wiedzę zdobytą podczas długoletniego stażu pracy. Poza tym, nigdy nie jest za późno, aby zapisać się na kurs komputerowy czy doskonalenie umiejętności miękkich, takich jak obsługa klienta czy zdolności negocjacji. W sfinansowaniu kursów samodoskonalących pomoże Ci Zaimo – najlepsza firma pożyczkowa na polskim rynku. Dzięki osobistym pożyczkom Zaimo będziesz w stanie pokryć koszty kursu podnoszącego umiejętności zawodowe.