Oszczędność na lokacie

Oszczędność-na-lokacieRaport Analizy Onlien podaje, że Polacy najczęściej decydują się na lokowanie swoich oszczędności na lokatach bankowych. Dlaczego właśnie ta forma oszczędzania jest najchętniej wybierana przez Polaków? Czy nadal lokaty bankowe są równie opłacalne, jak w poprzenich latach? Jakie inne formy oszczędzania stosują Polacy?

Lokata bankowa

Nadal lokowanie oszczędności na lokacie bankowej jest najczęściej wybieraną formą odkłądania środków pieniężnych przez Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Może to wynika z relatywnie niskiego ryzyka, jak również możliwości odnotowania zysków. W przeszłości zdarzało się, że na lokacie można było zarobić nawet 3 proc. Aktualnie bardzo trudno znaleźć podobne oferty, jednakże Polacy nadal nie rezygnują z lokat. Wynika to między innymi z dość wygodnej formy odkładania, bez ponoszenia ryzyka finansowego. Bowiem, pieniądze nie inwestujemy w projekt, na krótym możemy ponieść straty. W najgorszym wypadku, podczas likwidowania konta, otrzymamy z powrotem tę samą kwotę, którą wpłaciliśmy. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że  do założenia lokaty nie jest potrzebny wysoki kapitał. To także idealne rozwiązanie dla laików, którzy nie posiadają dużej wiedzy finansowej. Bowiem nie sa zmuszeni do śledzenia trendów rynkowych i czynników, które negatywnei moga wpłynąć na stan konta.

Inwestycja w nieruchomość

Inną, dość często wybieraną formą oszczędzania, jest inwestycja w nieruchomość. Polacy coraz chętniej odkładają pieniądze, by później ulokować je w budowę domu, czy zakup nowego mieszkania, które później wynajmą. W tym przypadku możan także liczyć na niemały zysk. Dla niektórych osób stało się to formą zarabiania na życie. Zakup nieruchmości i podnajmowanie mieszkań studentom, czy biurowców firmom, jest niezwykle opłacalne i pozwala na ustabiliziowanie finansów osobistych.

Działki rekreacyjne i budowlane

Nieco tańszą formą inwestowania jest zakup działki rekreacyjnej, bądź budowlanej. Aby zainwestować w ziemie, nie trzeba mieć tak dużych nakładów finansowych. Osoby, które zdecydowały się na inwestycję w działkę, powinny śledzić sytuację na rynku nieruchomości, dzięki czemy mają szansę na wybranie odpowiedniego momentu na dokonanie korzystnej sprzedaży ziemi. Jest to jednak dośc ryzykowny bzines, ponieważ rynek nieruchomości podlega wielu wahaniom cen, przez co utrudnieniem może się okazać wybór odpowiedniego momentu na sprzedaż działk z zyskiem. Warto uzbroić się w cierpliwość, by nie być stratnym.

Na własną rękę

Nadal istnieje grupa osób, która z wszystkich możliwych form oszczędzania, preferuje odkładanie do przysłowiowej „skarpety“. Osoby te wszystkei oszczędności chowają w różnych miejscach w mieszkaniu, począwszy od ubrań, po ksiązki, obrazy, czy pod poduszką. Nie trzeba chyba jednak wspominac o tym, że nie jest to najbezpieczniejszy sposób na bezpieczne przetrzymanie gotówki, szczególnie o większej wartości. W takiej sytuacji najlepiej ulokować gotówke na lokacie bankowej, na której środki będą bezpieczne.

Autor: Irena Kaczmarek