PiS zapowiada: Duże podwyżki to nie fikcja

Nie da się zaprzeczyć, że zarobki w Polsce są nieproporcjonalnie niskie w porównaniu do kosztów utrzymania i zarobków osiąganych w innych państwach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2016 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pełny etat wzrosła o 100 zł w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, które obowiązywało w 2015 r. i wynosi 1 850 zł brutto (1 355,69 zł netto). Nowy rząd zapowiada – to dopiero początek zmian!

Ile zarabia się w Polsce

Według portalu Bankier.pl, 10% pracujących Polaków zarabia nie więcej niż pensję minimalną. Natomiast, przeciętne wynagrodzenie w skali kraju to 3700 zł brutto miesięcznie, a średnie zarobki w Warszawie w 2014 r. wynosiły ponad 8 tys. zł brutto miesięcznie. Połowa warszawskich pracowników zarabiała 6 tys. zł brutto, 10% najgorzej opłacanych osób zarabiało w 2014 r. poniżej 2775 zł brutto miesięcznie, a 10% najlepiej zarabiających mogło pochwalić się zarobkami rzędu ponad 15500 zł brutto. Dla porównania, minimalna pensja w Szwajcarii to ok. 14 tyś. zł, w Niemczech 6300 zł, a w Wielkiej Brytanii ok. 6 tyś. zł. Obecnie stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się nieco poniżej 10 proc. W grudniu, według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, było to dokładnie 9.8 proc.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zmiany, zmiany, zmianyJak podaje portal polskieradio.pl, pracodawcy w najbliższej przyszłości deklarują wzrost wynagrodzeń. Zgodnie z najnowszymi prognozami NBP, w najbliższych latach możemy się spodziewać powolnej poprawy koniunktury w Polsce. Scenariusze przewidują, że w 2016 wzrost PKB w naszym kraju wyniesie 3,3%, a w 2017 r. 3,5%. Poprawa koniunktury powinna mieć także odzwierciedlenie w większej dynamice wzrostu wynagrodzeń. Jak wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak za 2015 r., blisko 75% badanych firm zamierza zwiększyć wynagrodzenia swoich pracowników w 2016 r. Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych, w rozmowie z polskieradio.pl przyznał, że „Wszyscy na to czekają, bo mówi się, że w Polsce pracujący za mało zarabiają i prawdopodobnie będzie można liczyć na to, że płace wzrosną. Jeśli się spojrzy na te trendy w ostatnich latach, to wynagrodzenia rosły. (…) Pewne spowolnienie występowało w czasie spowolnienia gospodarczego i wtedy płace realne rosły niewiele ponad zero, w zasadzie można powiedzieć, że były stabilne, ale w ostatnich latach one jednak rosły. Więc obecnie, kiedy mamy wzrost gospodarczy, można liczyć, że te płace będą rosły. Pytanie tylko, czy na tyle szybko, aby zaspokoić apetyty pracowników”.

Kto odczuje poprawę?Kto odczuje poprawę?

Nie wszyscy pracownicy odczuwają jednak poprawę na rynku pracy. Katarzyna Gurszyńska, ekspertka z agencji doradztwa personalnego Ranstad, twierdzi, że nastroje na rynku ulęgną poprawie, ale nie w przypadku wszystkich pracowników. Kto więc zyska najwięcej? „Rośnie grupa osób, które same podejmują decyzję o zmianie pracy. Zmieniają pracę na taką o lepszych warunkach, ale też widzimy grupę osób, która tak naprawdę jeszcze nie korzysta z poprawy sytuacji na rynku pracy. To są osoby, które cały czas nie czują się pewnie, czy są w stanie utrzymać swoje zatrudnienie, a także na ile będą w stanie znaleźć kolejną posadę”. Do tej grupy należą, przede wszystkim, osoby, zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia i umowy o dzieło, a także pracownicy zatrudnieni o umowę o pracę ale na czas określony. Najbardziej skłonne do zmiany pracy są osoby po 50-tce i młodzi pracownicy. Poza tym, najpewniej na rynku pracy mogą się czuć przedstawiciele zawodów najbardziej obecnie poszukiwanych przez pracodawców (dotyczy to głównie takich dziedzin jak nauki ścisłe techniczne, inżynierskie, zwłaszcza informatyka, znajomość technologii cyfrowych).

Kto odczuje poprawę?Nie jesteś zadowolony ze swoich zarobków? Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na awans i znalezienie lepszej pracy? Co najważniejsze, aby móc ubiegać się o lepszą pracę musisz skupić się na podniesieniu swoich kwalifikacji zawodowych. Nie musisz od razu iść na studia, tylko możesz zacząć od czegoś łatwiejszego (np. jakieś kursy, szkolenia, itd.). Ukończenie dobrego kursu (np. informatycznego, księgowego czy językowego) zwiększy Twoje szanse na znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy. Jeśli pieniądze na kurs potrzebne są od zaraz, Zaimo pomoże Ci sfinansować Twoje marzenia. Dzięki naszym super chwilówkom, możesz szybko zaciągnąć pożyczkę na opłacenie kursu, a następnie, kiedy już staniesz na nogi, zwrócić ją na bardzo atrakcyjnych zasadach. Masz na to aż 36 miesięcy! Pamiętaj również, że jeśli uda Ci się opanować w stopniu komunikatywnym jakiś język obcy, otworzą się przed Tobą drzwi do innych rynków, nie tylko polskiego.