Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii

Polacy-emigrują-do-Wielkiej-BrytaniiJak donoszą brytyjskie media, mimo usilnej polityki brytyjskiej, która ma na celu zmniejszeniu liczby imigrantów w kraju, do Wielkiej Brytanii nadal przyjeżdża wielu obcokrajowców, również z Polski. Część polityków brytyjskich, odczytując nastroje swoich rodaków, rpowadziło politykę antyimigracyjną. Mimo to nie zniechęcili wielu ludzi do skorzystania z przyjazdu i pracy w Anglii.

Wyspa nadziei

Dla wielu młodych osób Wielka Brytania nadal wydaje się idyllą, dzięki której będą mogli odłożyć duże pieniądze i żyć na właściwym poziomie. Warto jednak podkreślić, że istnieja dwa rodzaje osób udających się na Wyspy. Pierwsza tot e, które nie potrafią sobie znaleźć miejsca w Polsce i jedynie praca za granicą pozwala im na związanie końca z końcem i godne życie. Druga grupa to młodzi ludzie, którzy nie mają na siebie planu po studiach, a jedcznocześnie chcą podróżować i podszkolić język. Choć takich osób jest zdecydowanie mniej, to nadal nie można o nich zapominać i generalizować na temat emigracji z Polski. Aktualnie szacuje się, że najwięcej emigrantów w Wielkiej Brytanii przyjechało z Rumunii, a w następnej kolejności z Polski. Oznacza to jednoznacznie, że choć sytuacja gospodarcza w Polsce wciąż się polepsza, a  coraz więcej osób nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia- w szczególności w dużych miastach- to nadal wyjazd za granice dla wielu wydaje się być najprostszym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy do Wielkiej Brytanii wyemigrowało ponad 100 tys. Polaków.

Kto wyjeżdża za granicę?

W tej kwestii nie można generalizować, ponieważ za pracą wyjeżdżają zarówno osoby z wyższym wykształceniem, jak i te posiadające przysłowiowy fach w ręku. Choc jeszcze kilak lat temu większość naszych rodaków ( nawet wykształconych), decydowało się na podjęcie pracy poniżej swoich możliwości, ta sytuacja powoli się zmienia. Za granicą zaczynają doceniać nie tylko fachowców takich jakich, malarze, hydraulicy, czy pracownicy budowy, lecz także specjalistów z dziedziny IT, komunikacji, nowych technologii. Otwartość Polski na nowe rynki pozwoliła na stworzenie wielu nowych miejsc pracy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Polacy mają szansę na znalezienie ciekawej, pełenj wyzwań pracy na managerskich stanowiskach m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Dani, Francji, czy Hiszpanii. Warunkiem koniecznym jest posiadanie doświadczenia w danej dziedzinie oraz znajomość języków obcych. Na wyjazd za granicę najczęściej decydują się młode osoby, bądź dojrzałe, które właśnie straciły pracę i nie widzą dla siebie perspektyw zatrudnienia w kraju.

Autor: Irena Kaczmarek