Polacy przenoszą się na wieś?

Polacy-przenoszą-się-na-wieś?Jak donosi portal forsal.pl , Polacy coraz chętniej buduja domy na wsiach lub w małych miasteczkach. Natomiast niewiele osób decyduje się na wykupienie działki lub budowę nieruchomości w dużych miastach, powyżej 500 tys. osób. Te dane mogą nieco zaskakiwać biorąc pod uwagę fakt, że większość młodych ludzi wyjeżdża do dużych miast w poszukiwaniu pracy. Dlaczego zatem Polacy chętniej stawiają domy na wsiach i co ich skłania do tego wyboru?

Piękna, polska wieś

Na temat piękna polskiej wsi rozprawiało wielu poetów, na czele z Adamem Mickiewiczem. I choć przez pewien moment wydawało się, że Polacy odwrócili się od prowincji, moda na wieś ponownie powróciła. Jest to niezwykle zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej młodych osób ucieka do dużych miast, jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, czy Kraków, w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Z czego więc wyniak ta dywersyfikacja? Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze młodzi ludzie zaczynają doceniać korzyści mieszkania z rodzicami. Dlatego młode małżeństwa dość często decydują się na zakup nieruchomośći wspólnie z rodzicami, dzięki czemu nie muszą odkładać przez lata pieniędzy na budowę wymarzonego domu. Z pewnością wpływ na taką sytuację ma także rozwój komunikacji pomiędzy wsiami i miastem. Transport jest znacznie ułatwiony niż jeszcze kila lat temu. Ponadto dla osób, które ukończyły 18 rok życia, priorytetem jest zrobienie prawa jazdy, a coraz więcej Polaków porusza się samochodami. Bez wątpienia to, co może także wpływać na korzyść budowy domu na wsi to fakt, iż działki są dużo tańsze, przez co całościowa wartość nieruchomości jest również bardziej korzystna finansowo. Atuty takie jak bliskość natury i dogodne warunki rozwoju dla dziecka, dla niektórych są równie ważne, choć nierzadko są jednak kwestią poboczną. Jednocześnie wiele wsi zlokalizowana jest w granicach miast lub w niedalekiej odległości od nich, przez co osoby przeprowadzające się na wieś, nie odczuwają utraty więzi z miejskim życiem.

Budujemy dom

Z artykułu portalu forsal.pl dowiadujemy się niezwykle ciekawych rzeczy dotyczących wyborów dokonywanych przez Polaków na rynku nieruchmości. Choć wielu z nas narzeka na wciąż zbyt niskie zarobki, dzięki wsparciu rodziny i kredytom, większość (44,7 %) potwierdza, że budowa ich domu trwała do 12 miesięcy. Zaledwie niecałe 6% ankietowanych przyznało, że budowa nieruchmości zajęła im ponad 36 miesięcy. Czego wynikiem są tak zaskakujące dane? Jedną z przyczyn może być fakt, iż wielu młodych Polaków wyjeżdża za granicę, tj. do Niemiec lub Wielkiej BVrytanii, gdzie przez kilka lat odkładają pieniądze na wymarzony dom. Dzięki oszczędzonemu kapitałowi, są w stanie dużo szybciej wybudować dom. Mimo to, nadal wiele osób boryka się z tak zwanym niedoszacowaniem kosztów nieruchomości, co w praktyce oznacza, że spodziewają się niższych kosztów inwestycji. Ponad 32% badanych przyznaje, że koszt inwestycji przekroczył od 11 do 20 %. Badanie potwierdza także tezę, że wyceny działek na wsi sa znacznie tańsze niż w miastach, w stosunku 80 zł za 1 m kw. do nawet 310 zł za 1 m kw. w miastach powyżej pół miliona mieszkańców. Gdzie zatem najtaniej wybudować dom? Najtańsze działki kupimy w województwie Świętokrzyskim, Warmińsko- Mazurskim, Podlaskim, Lubelskim i Podkarpackim. Najwięcej za ziemię zapłacimy w Wielkopolsce , Małopolsce, na Śląsku i na Opolszczyźnie. Równie drogie działki znajdują się w województwie Zachodniopomorskim, czy Łódzkim.

 

Źródło:  Forsal.pl

Autor: Irena Kaczmarek