Polska staje na nogi

Polska-staje-na-nogiPolska jest krajem coraz częściej wybieranym przez firmy z zachodu na rozwój ich biznesu. Wynika to głównie z tak zwanej taniej siły roboczej, choć dzięki temu oczywiście Polacy mogą liczyć na wiele nowych miejsc pracy i rozwój gospodarczy kraju. Jakie nowe inwestycje szykują się w najbliższych latach i w związku z tym, ile powstanie nowych miejsc pracy?

Nadchodzące inwestycje

Jak donosi portal biztok, aktualnie prowadzone są aż 163 projekty inwestycyjne. Szacuje się, że dzięki temu w najbliższym czasie powstanie niemal 30 tys. nowych miejsc pracy. Działania inwestycyjne nadzoruje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a ich wartość to 2,97 miliona euro. Tylko w tym roku zakończono sześć projektów, których wartość szacuje się na 137,84 mln euro. Co ciekawe, liderem inwestycyjnym sa Stany Zjednoczone, a dopiero później Nimecy i Francja. Mowa tutaj o 49 amerykańskich projektach szacowanych na 988, 51 mln euro. Dzięki tym działaniom zatrudniono 6,5 tys. osób. Wśórd firm, które chętnie inwestują na terenie Polski są również te pochodzące z Japonii, Wielkiej Brytanii , Indii oraz Chin. Inwestycje w większości dotyczą sektora motoryzacyjnego, ale także usług dla biznesu, sektora badawczo-rozwojowego, jak również lotniczego, IT i spożywczego.

Wyższe zarobki

Wraz z powstawaniem nowych firm na terenie kraju, Polacy mogą liczyć na podwyżki w określonych sektorach, takich jak IT, energetyka i przemysł. Analitycy rynkowi podkreślają, że rynek pracy rozwija się w ekspresowym tempie i daje wiele możliwości uzyskania przyszłościowej pracy. Należy zauważyć, że w niektórych sektorach zarobki już wzrosły o 3 proc.. Przewiduje się, że w niektórych dziedzinach gospdoarki, wartość zarobków zwiększy się nawet dwukrotnie, w szczeólności tych wyspecjalizowanych. Taka tendencja jest związana z większą globalizacja i digitalizacją życia. Wiele interesów przenoszonych jest do Internetu, jak np. firmy pożyczkowe, które zyskują coraz więcej zaufanych klientów. To, co warte uwagi , to fakt, że nadal w Polsce brakuje specjalistów, np. informatyków. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami technicznymi, tj. programistów, developerów, ze znajomością określonych programów. Nadal coraz większym zainteresowaniem cieszy się rynek turystyki. Oznacza to, że Polacy coraz chętniej decydują się na wycieczki nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Z kolei polscy inżynierowie są nie tylko pożądani w kraju, lecz również poza jego granicami. Osoby, które posiadają wykształcenie inżynierskie, mogą liczyć na bezproblemowe zatrudnienie w krajach Europy Zachodniej, Chinach, Stanach Zjednoczonych, czy Australii. Warto także podkreślić, że na wyspecjalizowanych stanowiskach, płace zbliżają się do tych, które sa oferowane na zachodzie, np. w Niemczech, czy Francji. Ten pozytywny trend może nastrajać optymistycznie na kolejne lata i być może sprawi, że coraz mniej młodych osób będzie się decydować na emigrację do Niemec, czy Wielkiej Brytanii.

Autor: Irena Kaczmarek