Pożyczka, czy kredyt?

Pożyczka-czy-kredyt?Coraz więcej firm z sektora finansów podejmuje próbę edukowania Polaków na temat bezpiecznego pożyczania oraz odpowiedzialnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Mimo to, nadal wiele osób nie dostrzega podstawowych różnic pomiędzy pożyczkami, a kredytami udzielanymi przez instytucje bankowe. Choć coraz częściej zdajemy sobie sprawę ze znaczenia niektórych branżowych pojęć, nierzadko zdarza się, że nie chcemy zgłębiać swojej wiedzy o procesy rządzące danym zagadnieniem finansowym. Co zatem wybrać: pożyczka, czy kredyt?

Różnice między pożyczką a kredytem

Wbrew obiegowej opinii, pożyczka nie musi być gorszym rozwiązaniem dla Konsumenta. Krótkoterminowe zobowiązania są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną szybko podreperować swój budżet domowy niewielką sumą pieniędzy. Podstawowa różnica pomiędzy pożyczką, a kredytem to fakt, iż ten pierwszy produkt finansowy może zostać także udzielony przez osobę fizyczną. Z kolei kredyty są wyłącznie przyznawane przez instytucje bankowe, a we wniosku kredytowym niezbędnym krokiem jest zaznaczanie, na jaki cel zostaną przeznaczione uzyskane środki. Co więcej, umowa kredytowa zawierana jest w formie pisemnej, natomiast umowa pożyczki nie ma takich wymagań. Jednocześnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia elementarnych pojęć bezpośrednio powiązanych z rynkiem finansowym. Jednym z zakłamań jest swierdzenie, iż wpisanie do BIK-u przekreśla możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Wpis jest tylko jedną ze składowych elementów, które służą wydaniu decyzji kredytowej. Dlatego wiele firm pożyczkowych, takich jak np. Zaimo.pl, opiera swój scoring głównie na technologii BIG DATA, a decyzja wydawana jest na podstawie niemal 15.000 danych o Kliencie. Kolejne pojęcie, które stanowi swego rodzaju niewiadomą dla Konsumentów rynku kredytowego jest spirala kredytowa. Nierzadko zdarza się, że zaciągnięcie wielu kredytów i pożyczek w kilku instytucjach finansowych, prowadzi do powstania kłopotów ze spłatą zobowiązań. Na skutek czego Konsument zaciąga kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, w ten sposób wpadając w pętlę zadłużenia. Ponadto nadal spora część osób darzy zaufaniem wyłącznie instytucje bankowe. Taki tok myślenia jest błędny, ponieważ rynek pożyczek jest sukcesywnie regulowany przez polskie prawo, a Konsumenci przy wyborze instytucji pozabankowej, powinni dokładnie sprawdzać informacje na temat danej firmy.

Wady i zalety pożyczania

Choć instytucje finansowe coraz częściej dbają o to, by reguły panujące na polskim rynku były jeszcze bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla Konsumentów, nie sposób wyeliminować wszelkie wątpliwości związane z udzielanymi kredytami. Bezdyskusyjną zaletą pożyczania zarówno w banku, jak i instytucji pozabankowej, jest możliwość szybkiego podreperowania domowego budżetu i odroczenie spłaty zobowiązania w czasie. Dzięki temu wielu Polaków może sobie pozwolić nie tylko na zakup nieruchomości, czy samochodu, lecz także realizację mniejszych celów, takich jak podróże, zakup odpowiednich sprzętów oraz pokrycie kosztów nieprzewidzianych wydatków.  Jednakże nie można zapominać o tym, iż każde zobowiązanie finansowe rodzi potrzebę uregulowania zadłużenia, unikając spirali długów. Bowiem nadal wiele osób nie czyta umów i nie zapoznaje się z warunkami pożyczania w danej instytucji, w ten sposób wpędzając się w kłopoty finansowe. Niezwykle ważne jest zatem dokładne zapoznanie się z ofertą rynkową oraz oceną określonych instytucji, aby móc wybrać tę, która będzie dla nas wsparciem, a nie przyczynkiem do pojawienia się problemów finansowych.