Pożyczka z depozytem?

Pożyczka-na-depozyt?W mediach ponownie słychać o aferach związanych z udzieleniem pożyczki. Choć oferty niektórych firm pozabankowych zdają się być niezwykle atrakcyjne i kusić nas niskim oprocentowaniem , warto pamiętać o tym, że taka instytucja również musi zarabiać. Najczęściej problemy pożyczkowe wynikają z pwoodyu niedokładnego zapoznania się z umową ramową pożyczki, przez co część nieuczciwych pożyczkodawców stara się oszukać konsumentów.

Afera goni aferę

Aktualnie emdia rozpisują się o mieszkance Gdańska, która namówiona przez nieznajomego mężczyznę, podpisała umowę pożyczkową na wartość 52 tys. zł. Kobieta otrzymała 21 tys. zł, przy czym zadeklarowała w akcie notarialnym przed notariuszem, że w przypadku nie spłacenia pożyczki , straci mieszkanie na rzecz „pożyczkodawcy“. Niestety taki scenariusz się ziścił, a kobieta została wyrzucona na bruk przez trzech mężczyzn, którzy wyważyli drzwi jej mieszkania, zajmując je. Sprawa jest już wyjaśniana przez gdańska prokuraturę i policję, jednak UOKiK nie może podjąć żadnych działań w tej sprawie.

Jak uniknąć problemów?

Powyższa sytuacja wzbudza z pewnością w wielu osobach strach i niezrozumienie, jak w państwie prawa może dochodzić do takich sytuacji. Niestety oszuści nierzadko starają się w sprytny sposób ominąć przepisy prawa, które nie zawsze odpowiednio chronią konsumentów. Na tym cierpią nie tylko konsumenci, lecz także uczciwe firmy pożyczkowe, które w sposób legalny i jak najbardziej przychylny klientom starają się prowadzić swój biznes.

Aby uniknąć współpracy z nieuczciwymi firmami pożyczkowymi, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Najważniejsze jest dokładne zapoznawanie się z podpisywanymi umowymi. Jeżeli treść umowy jest dla nas niezrozumiała, warto skontaktować się z darmową poradnią prawną.
  • Zwracaj uwagę na zapisy małym drukiem, ponieważ to może się wiązać z deklaracjami, których w normalnej sytuacji byśmy nie złożyli.
  • Zapoznaj się z opłatami pobieranymi przez instytucję pozabankową w związku z udzieleniem pożyczki.
  • Weryfikuj informacje o danej firmie zarówno w Internecie na forach internetowych i stronie pożyczkodawcy, jak również w KRS.

Odpowiedzialne pożyczanie

Odpowiedzialne pożyczanie jest coraz częstszym tematem rozważań zarówno ze strony instytucji konsumenckich, jak również samych firm pożyczkowych, które chcą naprawić nieco nadszarpnięty wizerunek tychinstytucji w Polsce. Związek Firm Pożyczkowych prowadzi akcje edukacyjen w Internecie, prasie, radiu i telewizyji. Zaimo.pl jest członkiem ZFP  i również chętnie edukuje na swoich blogach konsumentów i przestrzega przed nieuczciwymi praktykami.