Praca na etat czy na własny rachunek – co wybrać?

Męczy Cię praca na etat? Marzysz o tym żeby pracować na własny rachunek? Czy warto jednak zrezygnować z pracy na etat na rzecz większej swobody? Zanim podejmiesz decyzję żeby złożyć wypowiedzenie w Twojej pracy, dowiedz się, co Cię czeka. Praca na własny rachunek nie jest bowiem dla każdego!

Co to jest praca na własny rachunek?

Zacznijmy od zdefiniowania samozatrudnienia. Praca na własny rachunek polega na prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i pracy dla jednego lub kilku klientów. Osoba prowadząca własną działalność ma obowiązek zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym, płacić ZUS i rozliczać się z podatków. Klient, czyli w kontekście etatu – pracodawca, ma znacznie mniejsze obowiązki związane z rozliczaniem takiej osoby. Nie płaci za nią podatku dochodowego i składek ZUS, a także nie składa żadnych deklaracji. Co za tym idzie, koszty zleceniodawcy związane z samozatrudnionym są dużo niższe niż w przypadku osoby na etacie. Kwota brutto wpisywana na umowie o pracę to nie jest koszt, jaki ponosi pracodawca w związku z etatem. W rzeczywistości ten koszt jest dużo wyższy, gdyż składki ZUS dzielą się na te, które są finansowane przez pracownika i przez pracodawcę. Samozatrudniony sam odpowiada za prowadzenie księgowości swojej firmy, składanie deklaracji, opłacanie podatków i składek ZUS. Możliwe formy samozatrudnienia są następujące: pozarolnicza działalność gospodarcza – to główna forma samozatrudnienia,
umowa zlecenia, umowa o dzieło oraz kontrakt menadżerski. Jest również odpowiedzialny za rozwiązywanie różnych problemów (nie jest on tylko szeregowym pracownikiem, gdyż cały biznes jest w jego rękach). Takie sprawy jak wyposażenie biura (fotel, biurko, szafki, dekoracje do biura), zakup sprzętu (komputera wraz z akcesoriami, drukarki, skanera, smartfona, tableta, projektora), wydatki związane z samochodem (amortyzacja samochodu, paliwo, części zamienne, usługi serwisowe), czynsz, prąd, Internet czy też kursy i szkolenia związane z wykonywaną działalnością. Osoba samozatrudniona może rozliczać w kosztach wydatki, które ponosi w celu uzyskania lub zachowania źródła przychodu, co daje o wiele większe możliwości niż w przypadku pracy na etat.

Samozatrudnienie coraz popularniejszepraca na wlasny rachunek

Samozatrudnienie to zjawisko, które rozwija się w zastraszającym tempie. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zatrudnienia. Praca na własną rękę nie jest jednak dla każdego. Wiąże się ona z o wiele większą odpowiedzialnością niż praca na etat, bo po prostu wszystko jest na głowie osoby pracującej dla siebie. Jeśli pracujesz na etat i np. zepsuje Ci się komputer, nie musisz go naprawiać, gdyż jesteś tylko pracownikiem odpowiedzialnym za swoją pracę, tzw. swoją „działkę”, nie należy do Twoich obowiązków dbanie o to, aby firma mogła dobrze funkcjonować. Poza tym, działalność gospodarcza od samego początku wiąże się już z kosztami: ZUS-u, wynajmu, itd. Osoba, która otwiera działalność musi już więc być pewna, że będzie uzyskiwać dochody wystarczające na pokrycie tych opłat. O wiele łatwiej jest stać się bankrutem prowadząc własną działalność gospodarczą niż pracując na etacie.

Zawody dla freelancera

Chociaż mówi się, że freelancerem można zostać w zasadzie w każdym wieku i niemal w każdym zawodzie, to jednak są branże, w których samozatrudnienie jest bardziej popularne niż w innych. Dzieje się tak dlatego, że w tych dziedzinach najczęściej pracuje się projektowo, poszukując specjalistów o specyficznych umiejętnościach, zdolnościach i doświadczeniu. W jakich branżach pracuje najwięcej wolnych strzelców?

Oto 12 zawodów, w których statystycznie pracuje najwięcej samozatrudnionych:

 1. Grafik
 2. Programista
 3. Tłumacz
 4. Copywriter
 5. Software developer
 6. Konsultant / doradca biznesowy
 7. Trener / Coach
 8. Specjalista do spraw marketingu i PR
 9. Fotograf
 10. IT administrator
 11. Specjalista ds. SEO / SEM
 12. Handlowiec

Przykłady pracy na własną rękę – tłumaczpraca tlumacza-terminy

Większość tłumaczy pracuje jako freelancerzy. Co więcej, wśród tłumaczy pozycje in-house są bardzo rzadko spotykane, a jeśli nawet, to nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem, gdyż zarobki proponowane przez agencje są równe zarobkom, które osiąga się za dwa czy trzy większe tłumaczenia, które można wykonać w kilka dni. Z związku z tym, wielu tłumaczy, ustnych i pisemnych, prowadzi własną działalność gospodarczą i rozlicza się z klientami za pomocą faktur, bądź też współpracują oni z biurami tłumaczeniowymi na umowę o dzieło. Tłumacze mają na tyle dobrze, że nie potrzebują wynajmować biura, gdyż mogą pracować zdalnie z domu. Jedyne czego tłumacz potrzebuje, to biurko, komputer, łącze internetowe, skaner, drukarka i cichy kącik do pracy.

Ile czasu pracują tłumacze? Dobry tłumacz zawsze będzie miał dużo pracy, a średni albo kiepski może narzekać na jej brak. W związku z tym, niektórzy tłumacze żyją w niepewności, co będzie za tydzień czy miesiąc, gdyż nie mają zagwarantowanych kolejnych zleceń. Kiedy pojawiają się duże zlecenia, czasami pracują ponad siły chcąc je wykonać, gdyż może się tak zdarzyć, że przez kilka dni albo tydzień „nie wpadnie” nic innego. Tłumacze, którzy mają dużo pracy, czasami nie potrafią odmówić klientom i zrezygnować z części zleceń. Przez co, przepracowują się i żyją w dużym stresie. Poza tym, muszą pilnować deadline’ów – czyli terminów zleceń. Jeśli tłumacz nie wyrobi się z tłumaczeniem na czas, może mieć duże problemy, m.in. nie otrzymać wynagrodzenia za zlecenie. Tłumacze decydują się więc pracować jako freelancerzy nie ze względu na wygodę, ale o wiele wyższe zarobki niż te, które mogliby osiągnąć pracując na etacie. Praca ta wymaga od nich wielu wyrzeczeń i zazwyczaj jest dość stresująca. Aby dobrze wszystko ogarnąć, potrzebne są duże umiejętności organizacyjne i umiejętność pracy pod presją.

Projekt „Pracuj dla siebie”

Projekt ten przeznaczony jest dla 40 osób (26 kobiet i 14 mężczyzn), które utraciły pracę w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Preferencją w projekcie objęte aą osoby, które były zatrudnione w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym, usługach turystycznych i gastronomicznych lub w handlu. W ramach projektu „Pracuj dla siebie” można otrzymać wsparcie na założenie nowej działalności gospodarczej lub sfinansowanie wybranego szkolenia zawodowego.

 

Marzysz o pracy na własny rachunek, ale potrzebujesz pieniędzy na początek? Dobrze trafiłeś! Zaimo oferuje najtańsze pożyczki na rynku. Szybko, bez formalności i na bardzo korzystnych warunkach. Tutaj dowiesz się więcej o Zaimo. Nie rezygnuj ze swoich marzeń o własnej firmie!